پیشروی حامیان دولت سوریه در غوطه شرقی

جنگ در غوطه شرقی حق نشر عکس AFP
Image caption گزارش شده که نیروهای دولتی سوریه و متحدانشان صبغا و کفر بطنا را بازپس گرفته‌اند اما نبرد هنوز ادامه دارد

نیروهای دولتی سوریه و متحدان شبه‌نظامی آنها در دو شهر دیگر غوطه شرقی پیشروی کرده‌اند.

ناظران می‌گویند این نیروها صبغا و کفر بطنا را از شورشیان بازپس گرفته‌اند اما نبرد هنوز ادامه دارد. از روز جمعه این ناحیه زیر بمباران قرار گرفته و بنا به گزارش‌ها تلفات زیادی -ازجمله درمیان غیرنظامیان- به جا گذاشته است.

غوطه شرقی در چهار سال گذشته تحت کنترل شورشیان مخالف دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بوده و از سال ۲۰۱۳ میلادی در محاصره نیروهای ارتش سوریه قرار گرفته است.

ارتش سوریه از ماه گذشته عملیات گسترده‌ای را علیه شبه نظامیان مستقر در غوطه شرقی آغاز کرده است.

بیشتر بخوانید:

تعداد زیادی از ساکنان در حال ترک غوطه شرقی هستند که در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه قرار دارد. این ناحیه آخرین سنگر نیروهای درگیر با ارتش سوریه محسوب می شود.

پیش از این نیروهای دولتی به گروهی از ساکنان شهر دوما در غوطه شرقی اجازه داده بودند تا از مسیرهای مشخص شده از این منطقه خارج شوند.

به گزارش کمیته بین المللی صلیب سرخ، ۲۵ کامیون حامل کمک های بشردوستانه موفق شده است تا وارد شهر دوما شود. به گفته مقام های صلیب سرخ، ساکنان این منطقه محاصره شده به کمک‌های بیشتری نیاز دارند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در پی تهاجم نیروهای نظامی ترکیه به عفرین، تاکنون حدود۱۵۰ هزار نفر از این ناحیه کردنشین گریخته‌اند

همزمان، گزارش شده که به دنبال بمباران هوایی و حملات توپخانه ای ارتش ترکیه، تعدادی از شبه نظامیان در ناحیه محصور شمالی عفرین کشته شده اند.

سخنگوی رسانه‌ای کردها از کشته و زخمی شدن ده‌ها تن در جمعه شب خبر داده و یک گروه ناظر تحولات سوریه در بریتانیا، کشته‌ شدن افراد بیشتری را در روز شنبه گزارش کرده است.

در پی تهاجم نیروهای نظامی ترکیه به عفرین، تاکنون حدود۱۵۰ هزار نفر از این ناحیه کردنشین گریخته‌اند.

یکی از ساکنان این منطقه به بی‌بی‌سی گفت روز جمعه خودروهای حامل غیرنظامیان و همچنین یک بیمارستان بمباران شده اند.

ترکیه حمله به غیرنظامیان را انکار کرده و هدف خود را خارج کردن عفرین از کنترل شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا اعلام کرده است.

موضوعات مرتبط