تحقیقات درباره 'استفاده غیرمجاز' شرکت مشاور ستاد ترامپ از فیس‌بوک

حق نشر عکس Getty Images
Image caption الکساندر نیکس، بنیانگذار کمبریج آنالیتیکا

دادستان کل ایالت ماساچوست آمریکا از آغاز تحقیقات درباره یک شرکت مشاور مرتبط با ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ خبر داده است.

نشریه بریتانیایی آبزرور و روزنامه نیویورک تایمز در گزارش های جداگانه گفته اند که "کمبریج آنالیتیکا" - یک شرکت آمریکایی تحلیل داده ها که با دانشگاه کمبریج بریتانیا ارتباطی ندارد - جزئیات حساب‎های حداقل ۵۰ میلیون کاربر فیس‎بوک را به طور غیرمجاز به دست آورده است.

فیس‎بوک روز جمعه (۱۶ مارس) حساب کاربری این شرکت را به طور موقت بست. "کمبریج آنالیتیکا" و فیس‎بوک تاکید دارند که خلافی مرتکب نشده‎اند.

الکساندر نیکس، بنیانگذار "کمبریج آنالیتیکا" است اما مالک اصلی آن رابرت مرسر، میلیاردر جمهوریخواه است که از دونالد ترامپ حمایت می کند. این شرکت در گذشته زیر نظر استیو بنن، مشاور سابق آقای ترامپ فعالیت می‎کرد و در کمپین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) هم فعال بود.

الکساندر کوگن - آمریکایی روس تبار و استاد روان شناسی دانشگاه کمبریج - در نوامبر سال ۲۰۱۳ میلادی در ابتکاری شخصی یک اپلیکیشن شناخت شخصیت راه اندازی کرده بود که از کاربران فیس‎بوک می خواست به اطلاعات آنها و دوستانشان در این شبکه اجتماعی دسترسی پیدا بکند.

الکساندر کوگن متهم است که داده های جمع آوری کرده را به طور غیرقانونی به "کمبریج آنالیتیکا" فروخته که از آن برای بهتر هدف قرار دادن شهروندان آمریکا با آگهی های تبلیغاتی انتخاباتی استفاده کرده است.

در پی انتشار این خبر، فیس‎بوک اپلیکیشن یاد شده را یک کلاهبرداری خواند و آن را مسدود کرد. فیس‏بوک همچنین حساب کاربری الکساندر کوگن را بست. حداقل ۲۶۵ هزار نفر آن اپلیکیشن را به طور مستقیم دریافت کرده بودند.

کریستوفر وایلی، یکی از کارکنان سابق "کمبریج آنالیتیکا" که درباره فعالیت های این شرکت به نیویورک تایمز اطلاعات داده، گفته است: "مقررات برای آنها اهمیتی ندارد. از نظر آنها، این یک جنگ است و هر کاری منصفانه است."

"کمبریج آنالیتیکا" می گوید در دسامبر ۲۰۱۵ پس از آن که از نحوه جمع آوری داده ها آگاه شد آنها را پاک کرد. این شرکت تاکید دارد که از آن داده ها در ارائه خدمات به ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ استفاده نکرده است.

این در حالیست که فیس‎بوک می گوید: "ما گزارش هایی دریافت کرده ایم مبنی بر این که برخلاف تضمین نامه ای که به ما داده شد، همه آن داده ها پاک نشده است."

نشریه آبزرور می گوید فیس‎بوک حدود دو سال است که از این ماجرا مطلع بوده اما تنها پس از رسانه ای شدن ماجرا بوده که دست به یک اقدام ملموس زده است.

رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه، پیشتر خواهان دریافت ایمیل‎های کارکنان "کمبریج آنالیتیکا" شده بود.

دولت و پارلمان بریتانیا هم چندی پیش به طور جداگانه درباره نحوه عملکرد "کمبریج آنالیتیکا" در جریان کمپین برگزیت تحقیقاتی را آغاز کردند.

بیشتر بخوانید:

+ حمله شدید ترامپ به مشاور ارشد سابق خودش: استیو بنن عقلش را از دست داده

+ بازرس ویژه 'رسما خواستار دسترسی' به مدارک مالی موسسه ترامپ شد

+ مشاور سیاسی سابق ترامپ 'باید در کنگره شهادت دهد'