انتخابات ریاست جمهوری روسیه؛ نتایج اولیه تا ساعاتی دیگر

russia election حق نشر عکس Reuters
Image caption جو بعضی از حوزه‌های رای گیری در مرکز مسکو به جشن و کارناوال شبیه است. این حوزه رای گیری در شهر بارنائول است که اعضای یک باشگاه شنا برای رای دادن مراجعه کرده‌اند

مردم روسیه به پای صندق های رای رفته‌اند تا رئیس جمهوری بعدی را انتخاب بکنند در حالی که تقریبا تردیدی نیست که ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه شش سال دیگر زمام امور را در دست خواهد داشت.

مراکز رای‌گیری در مناطق خاور دور روسیه در ساعت ۲۰:۰۰ به وقت گرینیچ باز شدند. براساس گزارشها ساعتی پیش نیز مراکز رای‌گیری در مسکو، پایتخت، نیز باز شده است.

آقای پوتین که خود نیز امروز رایش را به صندوق انداخت گفت هر نتیجه‌ای که به او امکان بدهد وظایف رییس جمهور را به عهده بگیرد برایش به مثابه موفقیت است.

آقای پوتین به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کرده است. او هفت رقیب دارد: پاول گرودینین از حزب کمونیست؛ ولادیمیر ژیرینفسکی از حزب لیبرال دموکرات؛ کسنیا سوبچاک از ابتکار مدنی؛ گریگوری یاولینسکی از حزب یابلوکو که منتقد سرسخت سیاست‌های پوتین است.

همچنین بوریس تیتف از حزب رشد، سرگی بابورین از اتحادیۀ مردمی سراسری روسیه و ماکسیم سورایکین از حزب "کمونیست‌های روسیه" در این انتخابات شرکت کرده اند. با این حال نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند هیچیک از این نامزدها بجز آقای پوتین نمی‌توانند بیش از هفت درصد آرا را به دست آورند.

الکسی ناوالنی، مهم ترین رهبر مخالفان دولت، از حضور در انتخابات منع شده است. مخالفان دولت این انتخابات را تحریم کرده‌اند.

قرار است که نتایج مقدماتی عصر یکشنبه اعلام بشود.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای پوتین در این انتخابات هفت رقیب دارد

آقای پوتین ابتدا در سال ۱۹۹۹ نخست وزیر روسیه شد؛ پس از آن از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ به ریاست جمهوری برگزیده شد. او در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ که مجددا پست نخست وزیری را عهده دار شده بود، قانون اساسی را تغییر و دوره ریاست جمهوری را از ۴ سال به ۶ سال افزایش داد. از سال ۲۰۱۲ تا کنون، آقای پوتین مجددا پست ریاست جمهوری را عهده دار بوده است.

یک گروه مستقل ناظر بر انتخابات به نام گولوس بیش از ۱۷۰۰ نقض مقررات را گزارش کرده است.

علاوه بر این، ویدئویی در یوتیوب منتشر شده که نشان می دهد کارکنان یک حوزه رای گیری برگه‌های رای را در صندوقها می‌اندازند.

به گفته کمیسیون انتخابات روسیه، وبسایت این کمیسیون از پانزده کشور هدف حمله سایبری قرار گرفته است اما این حملات خنثی شده‌اند. این کمیسیون همچنین اعلام کرده که تا ساعت دوازده ظهر به وقت محلی یک سوم واجدان شرایط (۳۴.۷۲ درصد) رای داده‌اند در حالی که در دور قبلی در سال ۲۰۱۲، در ساعت دوازده ظهر ۲۲.۱۰ درصد بوده است. در مسکو نیز تا ساعت دوازده ظهر ۱۸.۱۴ درصد واجدان شرایط رای داده‌اند.

علاوه بر این گزارش شده در شرقی ترین نقاط روسیه مشارکت مردم در انتخابات صد در صد بوده است. خبرگزاری اینترفکس از قول یک مسئول انتخاباتی محلی گزارش کرده که در ناحیه چوکوتکا در کامچاتکا تمام اهالی چهار روستای منطقه در رای گیری شرکت کرده اند.

در عین حال گزارش شده که برخی از کارکنان دولت و حتی برخی از کارمندان بخش خصوصی برای رای دادن زیر فشار قرار گرفته‌اند و در برخی مناطق وعده غذای مجانی یا تخفیف خرید به رای دهندگان داده شده است.

انتخابات امروز اولین رای گیری پس از ضمیمه شدن شبه جزیره کریمه به روسیه است، درست در همان روزی که چهار سال پیش ولادیمیر پوتین با امضای توافقنامه‌ای، حاکمیت این شبه جزیره را از اوکراین به روسیه منتقل کرد.

این اقدام با واکنش تند اوکراین و غرب همراه بود از این رو شهروندان روس که در اوکراین زندگی می‌کنند نمی توانند در رای گیری شرکت کنند چون مقامات اوکراین دسترسی به اماکن دیپلماتیک روسیه را که در آنها رای‌گیری انجام می‌شود مسدود کرده‌اند.

موضوعات مرتبط