معاون سابق اخراج شده اف‌بی‌آی 'یاداشت مکالمات خود با ترامپ را به کمیته تحقیق داد'

اندرو مک کیب بیش از ۲۰ سال در اف‌بی‌آی کار کرده بود حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption اندرو مک کیب بیش از ۲۰ سال در اف‌بی‌آی کار کرده بود

براساس گزارش رسانه‌های آمریکایی اندرو مک کیب، قائم مقام مستعفی و اخراج شده رییس پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، یادداشتهایی را درباره مکالمات خود با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به مقامات تحقیقات پرونده ارتباط ادعایی میان ستاد آقای ترامپ و روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا داده است.

به گفته این رسانه‌ها این یادداشتها می‌تواند ادعاها درخصوص اینکه آقای ترامپ تلاش داشته است تا مانع اجرای عدالت و روند قضایی شود را تایید کند.

این تحول در حال گزارش شده است که جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا، روز جمعه (۱۶ مارس) آقای مک‌کب را تنها دو روز مانده به موعد بازنشستگی‌اش اخراج کرد. آقای مک‌کب که بارها از سوی دونالد ترامپ مورد انتقاد قرار گرفته بود ماه ژانویه گذشته تحت فشار استعفاء داد و قرار بود امروز یکشنبه (۱۸ مارس) بازنشسته شود.

آقای ترامپ بارها گفته است که تحقیقات درباره ارتباط ادعایی میان ستاد آقای ترامپ و روسیه چیزی جر تعقیب و دنبال کردن توهمات نیست.

رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ارتباط ادعایی میان ستاد آقای ترامپ و مسکو، است. آقای مولر پیشتر ریاست اف بی آی را برعهده داشته است. وی در این پرونده تاکنون ۱۹ نفر را متهم کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ بارها تاکید کرده که هیچ ارتباط مالی یا سیاسی بر سر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ با روسیه نداشته است

خشنودی وکیل ترامپ از اخراج مک‌کیب

پیشتر جان داوئد، یکی از وکلای شخصی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن خشنودی از اخراج آقای مک کیب، ابراز امیدواری کرد که آقای مولر، بازرس ویژه پرونده ارتباط ادعایی میان ستاد آقای ترامپ و مسکو، هم به زودی اخراج شود.

آقای داوئد که دیروز شنبه (۱۷ مارس - ۲۶ اسفند) در پاسخ به ایمیل نشریه دیلی‌بیست آمریکا نظرش را درباره اخراج اندرو مک کیب ابراز می‌کرد نوشت: "دعا می‌کنم که راد روزنستاین (معاون دادستانی) هم شجاعتی چون دادستان کل (جف سشنز) از خود نشان دهد و به تحقیقات ارتباط ادعایی میان ستاد ترامپ و روسیه که بر مبنای پرونده‌سازی نامعتبری که رئیس اندرو مک‌کیب (جیمز کومی) به راه انداخته بود خاتمه دهد."

اشاره وکیل آقای ترامپ به گزارشی است که جاسوس سابق بریتانیا، کریستوفر استیل درباره روابط آقای ترامپ با مسکو و همچنین آنچه "بی‌بندباری‌های جنسی" آقای ترامپ در سفرش به مسکو عنوان شده تهیه کرده بود.

این در حالی است که مقام‌های اف‌بی‌آی می‌گویند گزارش کریستوفر استیل تنها منبع شکل‌گیری تحقیقات ترامپ- روسیه نبوده است بلکه اطلاعاتی که سازمان جاسوسی استرالیا در اختیار اف‌بی‌آی قرار داده بوده، آغازگر تمرکز بروی ارتباط ادعایی میان اعضای ستاد آقای ترامپ و روسیه بوده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌زمان آقای ترامپ صبح شنبه در توییتی که نشان از ادامه خشنودی او از اخراج اندرو مک‌کیب داشت نوشت: "همان‌طور که گزارش نهایی تحقیقات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان کنگره نشان داد هیچ ارتباط و هم‌دستی میان ستاد من و روسیه نبوده است. اما همزمان (این گزارش) نشان داد که حجم زیادی از درز اطلاعات محرمانه و نشر اکاذیب و فساد در اف‌بی‌آی، وزارت دادگستری و وزارت خارجه وجود داشته است."

آقای ترامپ در پایان این توییت از هشتگ #منجلاب-را-بخشکانیم استفاده کرده که یکی از شعارهای اصلی او در دوران انتخابات بود و ناظر بر این مدعی بود که مردم آمریکا با انتخاب آقای ترامپ قصد مبارزه با فساد دولتی و حکومتی در واشنگتن دی‌سی را دارند.

استعفای مک کیب

اندرو مک‎کیب که بیش از ۲۰ سال سابقه کار در پلیس فدرال آمریکا را داشت پس از اخراج جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی، برای چند هفته جای او را گرفت و مسئول رسیدگی به پرونده ارتباط ادعایی میان ستاد آقای ترامپ و روسیه شد.

او پیش از ورود آقای ترامپ به کاخ‌سفید هم مسئولیت تحقیقات مربوط به پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون، رقیب آقای ترامپ را داشت.

در همان ایام هم (تابستان گذشته) آقای ترامپ بارها با پیش کشیدن موضوع نامزدی همسر آقای مک‌کیب در قامت یک دموکرات در انتخابات ایالت ویرجینیا، بی‌طرفی معاون اف‌بی‌آی را زیر سوال برده بود.

این فشارها به ویژه پس از علنی شدن چند پیامک که میان مقام‌های ارشد اف‌بی‎آی‌ رد و بدل شده بود و در آنها از دونالد ترامپ "بدگویی" شده بود، بالا گرفت تا به آنجا که در ماه ژانویه و پس از انتشار گزارش دوین نونز، نماینده جمهوری‌خواه کنگره در ارتباط با فعالیت‌های اف‌بی‌آی، آقای مک‌کیب ناچار به اعلام کناره‌گیری از مسئولیت‌هایش کرد و با توجه به این که تنها ۹۰ روز به موعد بازنشستگی‌اش باقی مانده بود، بنا شد که او تا امروز یکشنبه) در مرخصی استحقاقی بماند.

با وجود این، جمعه شب، جف سشنز تنها ۲۶ ساعت مانده به موعد بازنشستی آقای مک‌کیب حکم اخراج او را صادر کرد و در توضیح آن هم گفت پس از بررسی تخلفات آقای مک‌کب از سوی بازرس کل دولت، مشخص شده که آقای مک‌کب اطلاعات محرمانه دولتی را بدون مجوز در اختیار رسانه‌ها قرار داده و همچنین تلاش در گمراه کردن مقام‌ها داشته است.

آقای مک‌کیب در اطلاعیه‌ای نسبت به اخراجش واکنش نشان داد و گفت او به علت آن که شاهد وقایع پس از اخراج جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی، بوده مورد غضب قرار گرفته و به همین علت برکنار شده است.