مسمومیت جاسوس سابق روسیه؛ سفیر روسیه تلویحا بریتانیا را متهم کرد

ولادمیر چیژوف

ولادمیر چیژوف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا، تلویحا گفته است که یک آزمایشگاه تحقیقاتی بریتانیایی ممکن است منبع تولید کننده سمی باشد که از آن برای حمله به جاسوس سابق روس و دخترش استفاده شده است.

آقای چیزوف به بی بی سی گفته است که روسیه درقضیه حمله به سرگئی اسکریپال و خترش یولیا دخالتی نداشته است.

آقای اسکریپال و دخترش یولیا روز یکشنبه (۴ مارس) پس از آن که در یک رستوران غذا خوردند، روی نیمکتی در یک مرکز خرید در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا بیهوش شدند.

دولت بریتانیا می‌گوید سرگئی اسکریپال و دخترش توسط عامل شیمیایی نوویچوک که در روسیه تولید می شود هدف قرار گرفتند؛ روسیه دست داشتن در این واقعه را رد می‎کند.

سفیر روسیه در اتحادیه اروپا گفته است که کشورش این ماده سمی را ذخیره نمی‌کند، و افزوده است که آزمایشگاه "پورتون داون" حدود ۱۲ کیلومتر با سالزبری فاصله دارد.

دولت بریتانیا این اظهارات را نامربوط خوانده است.

آقای چیزوف گفته است همانطور که همه ما می‌دانیم "[آزمایشگاه] پورتون داون بزرگترین تاسیسات نظامی در بریتانیا است که در تحقیقات سلاحهای شیمیایی فعالیت دارد؛ و در حقیقت این مرکز هشت مایل (۱۲ کیلومتر) از سالزبری فاصله دارد."

حق نشر عکس EPA/ YULIA SKRIPAL/FACEBOOK
Image caption بریتانیا می گوید سرگئی اسکریپال و دخترش توسط عامل شیمیایی نوویچوک که در روسیه تولید می شود هدف قرار گرفتند

واکنش جمهوری چک به ادعای روسیه

اظهارات آقای چیزوف کوتاه مدتی پس از آن صورت گرفت که دولت روسیه گفته بود که جمهوری چک نیز می‌تواند یکی از تولید کنندگان عامل شیمیایی مسموم کننده آقای اسکریپال باشد.

مارتین استروپنیتسکی، وزیر امور خارجه جمهوری چک، ادعای دولت روسیه که کشورش می‎تواند یکی از تولید کنندگان عامل شیمیایی مسموم کننده سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه در بریتانیا باشد را قویا رد کرده است.

وزیر امور خارجه جمهوری چک دیروز یکشنبه (۱۷ مارس) در شبکه توییتر اظهارات مقامات روس درباره منشا احتمالی عامل اعصابی که به گفته دولت بریتانیا علیه سرگئی اسکریپال استفاده شده است را "کامل اثبات نشده" و "بسیار گمان پردازانه" خواند.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، در تازه‌ترین واکنش خود پیشتر گفته بود که جمهوری چک، جمهوری اسلواکی، بریتانیا و سوئد به احتمال زیاد گاز اعصاب مذکور را تولید کرده و درباره آن "تحقیقات جدی" داشته‌اند.

وزیر امور خارجه جمهوری چک در اعتراض به اظهارات خانم زاخاروا در شبکه توییتر نوشته است: "این بهترین راه مخدوش کردن اطلاعات در عرصه عمومی است؛ انتشار یک اطلاعات بسیار گمان پردازانه بدون داشتن هیچ مدرکی."

آقای استروپنیتسکی افزود: "این اطلاعات چند روز پیش هم در وب سایت اطلاعات غلط، اسپوتنیک، آمده بود."

حق نشر عکس Reuters
Image caption سفارت بریتانیا در مسکو

روسیه تلویحا آمریکا یا بریتانیا را عامل این اقدام معرفی کرده و می‌گوید قابل توجیه نیست که روسیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور، اقدامی بکند که واکنش بین‌المللی علیه روسیه به دنبال داشته باشد.

در داخل بریتانیا هم مواضعی متفاوت از دولت این کشور گرفته شده است، از جمله جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، ضمن محکوم کردن حمله، درباره واکنش عجولانه در این زمینه هشدار داده و گفته است باید شواهد موجود به دقت بررسی شود.

آقای کوربین گفته است شواهد حاکی از احتمال نقش روسیه است، اما همچنان که تجربه حمله آمریکا و بریتانیا به عراق نشان می‌دهد "احساسات و قضاوت عجولانه" می‌تواند مانع از تعقل و تصمیم‌گیری درست در تنش‌های بین‌المللی شود.

موضوعات مرتبط