حمله ترامپ به تحقیقات روسیه با هشدار جمهوری‌خواهان روبرو شد

استفاده دونالد ترامپ از توییتر برای حمله به مخالفانش بی سابقه است حق نشر عکس Getty Images
Image caption استفاده دونالد ترامپ از توییتر برای حمله به مخالفانش بی سابقه است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به تحقیقات دادستان ویژه مسئول رسیدگی به احتمال تبانی کمپین ترامپ با روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا حمله کرده است؛ اظهاراتی که با هشدار جمهوری خواهان روبرو شده است.

او درحالی چنین اظهار نظر می کند که گمانه زنی ها درباره احتمال مداخله او برای اخراج رابرت مولر بالا گرفته است.

هفته پیش در روز ۱۵ مارس گزارش شد که رابرت مولر با ارسال احضاریه از موسسه تجاری ترامپ خواسته همه مدارک مالی مرتبط با روسیه را در اختیار کمیته تحقیق و تفحص بگذارد.

آقای ترامپ در توییتی نوشت که این تحقیقات غیرمنصفانه است و بار دیگر گفت که "تبانی ای" میان کمپین انتخاباتی او با روسیه وجود نداشته است.

آقای ترامپ گفت که این تحقیقات زیر نظر "دمکرات های پرو پاقرص" و هواداران هیلاری کلینتون رقیب او در انتخابات انجام می شود.

کاخ سفید یکشنبه شب در واکنش به گمانه زنی ها تاکید کرد که دولت ترامپ "مشغول بررسی یا بحث درباره اخراج" آقای مولر نیست.

آقای مولر که زمانی مدیر اف بی آی بود و جمهوری خواه است، مورد احترام همه جناح ها در آمریکاست.

"جان داود"، وکیل آقای ترامپ، یک روز پیشتر گفته بود وقت آن است که تحقیقات آقای مولر پایان یابد. آقای داود اول گفته بود از طرف رئیس جمهور حرف می زند اما بعدا تاکید کرد که "از جانب خودش" اظهار نظر می کرده.

آخرین توییت آقای ترامپ - که ظاهرا اولین بار است که در اشاره به تحقیقات روسیه از آقای مولر اسم می برد - با اخطار سایر جمهوری خواهان در مورد مداخله در پرونده تحقیقات روسیه روبرو شد.

سناتور جمهوری خواه لیندزی گراهام گفت که تحقیقات آقای مولر باید بدون مداخله کامل شود و بسیاری از جمهوری خواهان هم بر همین نظرند.

او علیه هرگونه تلاشی برای اخراج آقای مولر به دونالد ترامپ هشدار داد.

آقای گراهام گفت: "اگر او در این جهت تلاش کند، نقطه شروع روند خاتمه ریاست جمهوری اش خواهد بود، چون ما در کشوری زندگی می کنیم که در آن قانون حرف اول را می زند."

یک سناتور دیگر جمهوری خواه به نام جف فلیک که همواره از منتقدان آقای ترامپ بوده هم گفت به نظر می رسد که تازه ترین اظهارات رئیس جمهور مقدمه چینی برای اخراج آقای مولر باشد.

او به سی ان ان گفت: "من نمی دانم برنامه (او) برای مولر چیست اما به نظر می رسد دارد در این جهت (اخراج) زمینه سازی می کند و من فقط امیدوارم کار به آنجا نرسد، چون ممکن نیست. ما در کنگره نمی توانیم چنین نتیجه ای را بپذیریم."

حق نشر عکس Reuters
Image caption رابرت مولر مورد احترام همه طرف های سیاسی در واشنگتن است

او افزود: "من متحیرم که چرا کاخ سفید چنین برخورد شدیدی با این موضوع دارد، مگر آنکه از نتیجه احتمالی این تحقیقات بترسد."

اشلی استرانگ سخنگوی رئیس مجلس نمایندگان، پل رایان، هم گفت: "همانطور که رئیس مجلس همواره تاکید کرده، آقای مولر و تیمش باید بتوانند کارشان را انجام دهند."

چارلز شومر رهبر اقلیت دمکرات سنا هم از رهبران حزب جمهوری خواه خواست "براساس تعهدشان به کشور بلند شوند و روشن کنند که اخراج مولر خط قرمز نظام دمکراتیک است که نمی توان از آن عبور کرد."

آقای ترامپ در توییت های قبلی اش همچنین جیمز کومی، مدیر سابق اف بی آی، که سال پیش اخراج کرده بود و معاون مدیر اف بی آی، اندرو مکیب، که روز جمعه از سوی جف سشنز، وزیر دادگستری، اخراج شد را به باد حمله گرفت. اخراج جیمز کومی در سال گذشته بود که باعث انتصاب دادستان ویژه پرونده روسیه شد.

آقای ترامپ جیمز کومی را به دروغ گفتن تحت سوگند در زمان شهادت در برابر کنگره متهم کرد و یادداشت هایی را که این دو مقام سابق اف بی آی گفته اند پس از دیدار با او در مورد اظهاراتش نوشته اند "جعلی" خواند.

به گزارش رسانه های آمریکایی آقای مکیب یادداشت هایش در مورد محاوره ها با آقای ترامپ را تحویل تحقیقات مولر داده است.

این یادداشت ها می تواند موید ادعاها دایر بر تلاش رئیس جمهور آمریکا برای کارشکنی در مسیر عدالت باشد.

آقای مولر تاکنون ۱۹ نفر را متهم کرده است.

موضوعات مرتبط