رهبر جدایی طلبان کاتالونیا نظام فدرال سوئیس را جذاب خواند

کارلس پوجدمون با تمجید از نظام سیاسی غیرمتمرکز سوئیس به طور تلویحی گفته که استقلال از اسپانیا می‎تواند تنها گزینه نباشد حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption کارلس پوجدمون با تمجید از نظام سیاسی غیرمتمرکز سوئیس به طور تلویحی گفته که استقلال از اسپانیا می‎تواند تنها گزینه نباشد

کارلس پوجدمون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیای اسپانیا که در تبعید خودخواسته بسر می‎برد، گفته است احتمال دارد اکثریت مردم این منطقه الگوی نظام فدرال سوئیس را بپذیرند.

آقای پوجدمون روز یکشنبه (۱۸ مارس) در یک جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر در ژنو سوئیس به طور تلویحی گفت که استقلال از اسپانیا می‎تواند تنها گزینه نباشد؛ او گفت: "شاید الگوی سوئیس موثرترین و جذاب ترین باشد."

سوئیس به عنوان یک کشور فدرال در چارچوبی بسیار غیرمتمرکز اداره می شود، به طوری که دولت‏های محلی در کانتون‌ها (استان‏ها) از قدرت و اختیارات گسترده‎ای برخوردار هستند.

کارلس پوجدمون بعد از همه‌پرسی جنجال‌برانگیز استقلال در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی توسط مقامات دولت مرکزی اسپانیا به اتهام آشوب و شورش تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و در تبعید خودخواسته در بلژیک زندگی می کند.

در همه‌پرسی کاتالونیا، ۴۳ درصد از واجدان شرایط رای دادند ولی از این عده بیش از ۹۰ درصد به استقلال از اسپانیا رای مثبت دادند. دولت مرکزی در مادرید آن همه‌پرسی را قبل از برگزاری، غیرقانونی اعلام کرده بود.

در پی آن همه‌پرسی، دولت مرکزی اسپانیا دولت محلی کاتالونیا را برکنار کرد، این منطقه را تحت حاکمیت مستقیم خود گرفت و انتخابات جدیدی برگزار کرد اما در آن انتخابات حامیان استقلال توانستند به اکثریت برسند.

حق نشر عکس AFP
Image caption برخی نظرسنجی های جدید حکایت از آن دارد که در کاتالونیا حمایت از استقلال کاهش عمده‌ای داشته است

با این حال، برخی نظرسنجی های جدید حکایت از آن دارد که در کاتالونیا حمایت از استقلال کاهش عمده‌ای داشته است و در حال حاضر اکثریت مردم کاتالونیا با استقلال مخالفند.

دولت مرکزی اسپانیا بعد از همه‌پرسی ماه اکتبر گذشته، چند نفر از مقامات حامی استقلال از جمله جوردی سانچز، رهبر سابق "مجلس ملی کاتالونیا" را بازداشت کرد.

آقای پوجدمون - که فعلا قادر به بازگشت به اسپانیا نیست - اخیرا به نفع جوردی سانچز، از تلاش برای رسیدن به ریاست دولت محلی کاتالونیا انصراف داد.

بیشتر بخوانید:

+ صدور حکم ادامه بازداشت دو رهبر استقلال طلب کاتالونیا

+ بحران کاتالونیا در ۳۰۰ کلمه

موضوعات مرتبط