اعلام آمادگی پوتین برای گفتگوی 'سازنده' با سایر کشورها

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption نتایج رسمی نشان می‌دهد آقای پوتین بیش از ۷۶% رای کسب کرده است

ولادیمیر پوتین در پی پیروزی مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه برای گفتگوی "سازنده" با سایر کشورها اعلام آمادگی کرده است.

آقای پوتین گفته که به دنبال یک "مسابقه تسلیحاتی" نیست و وعده داد که بودجه نظامی روسیه را کاهش بدهد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به ولادیمیر پوتین تبریک گفته و خواهان همکاری روسیه برای رسیدن به "راه حل‎های بادوام" برای مشکلات بین المللی شده است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، هم در تماس تلفنی خود با آقای پوتین موضوع مسمومیت جاسوس سابق روس در بریتانیا با گاز اعصاب را مطرح کرده و از او خواسته که تا آنجایی که توان دارد روشن کند چه کسی مسئول آن واقعه بوده است.

دولت بریتانیا اعتقاد دارد روسیه در این کار دست داشته، اما کرملین می‌گوید ولادیمیر پوتین در گفتگو با آقای ماکرون اظهارات مقام‌های بریتانیایی را بی اساس دانسته و برای انجام تحقیقات مشترک با لندن اعلام آمادگی کرده است.

بیشتر بخوانید:

از طرف دیگر، کاخ سفید اعلام کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای تماس و تبریک گفتن به ولادیمیر پوتین برنامه‎ای ندارد.

هوگن گایدلی، یکی از سخنگویان کاخ سفید در عین حال گفته است: "وقتی روسیه منافع ما را تهدید کند بر آن هزینه تحمیل خواهیم کرد، ولی ما به دنبال فرصت‎ می گردیم تا در جاهایی که به نفع ماست با هم همکاری کنیم."

پیش از رهبران آلمان و فرانسه، روسای جمهوری ایران، قزاقستان، بلاروس، ونزوئلا، بولیوی و کوبا هم به آقای پوتین تبریک گفتند.

حسن روحانی در پیامی "پیروزی قاطع" آقای پوتین را تبریک گفت و خواهان گسترش روابط و همکاری‌های بیشتر در روابط " منطقه‌ای و بین‌المللی" شد.

شی‌جین‌پینگ رئیس‌جمهوری چین، نیز موقعیت روابط کشورش با روسیه را در "بهترین سطح در تاریخ" خواند.

آقای شی در پیام تبریک خود تاکید کرد: "در حال حاضر همکاری راهبردی چین-روسیه در بهترین سطح خود در تاریخ قرار دارد و نمونه‌ایست برای ایجاد روابط بین‌الملل که در نوع خود تازه است."

نتایج رسمی نشان می‌دهد آقای پوتین بیش از ۷۶ درصد آرا را کسب کرده است. او در دور قبل انتخابات در ۲۰۱۲، ۶۴ درصد رای به دست آورده بود. بعد از آقای پوتین، پاول گرودینین نامزد حزب کمونیست با ۱۳.۲ درصد آرا دوم شده است.

آقای پوتین گفت تغییراتی را در دولت ازجمله سمت نخست‌وزیری در نظر دارد. دیمیتری مدودف رئیس‌جمهور سابق روسیه از ۲۰۱۲ که جای خود را به آقای پوتین داده، نخست‌وزیر بوده است.

طی هفته‌های اخیر پس از مسمومیت جاسوس سابق روسیه در بریتانیا، تنش بین غرب و روسیه عمیق‌تر شد. دولت بریتانیا می گوید روسیه در این کار دست داشته است. فدریکو موگرینی رئیس سیاست خارجی اروپا با محکوم کردن این واقعه، آن را "مطلقا غیرقابل قبول" دانسته است.

هیکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در ملاقات با وزیران خارجه اروپا در بروکسل، صحت انتخابات در روسیه را زیر سوال برده و گفته همکاری با روسیه دشوار است. وی در عین حال افزوده که "خواهان گفت‌وگو با روسیه" است.

حق نشر عکس AFP
Image caption برخی تخلفات انتخاباتی از روسیه گزارش شده است

چه انتقادهایی وارد شده است؟

برخی گزارشات از وقوع صدها تخلف انتخاباتی در روسیه حکایت دارند. گفته می شود برخی صندوق‌ها از برگه‌های رای پر شده اند و اقشاری از مردم به‌ویژه کارمندان دولتی و دانشجویان مجبور به رای دادن شده اند.

آلکسی ناوالنی مهمترین رهبر مخالف پوتین، از رقابت در انتخابات منع شده بود. او در توئیتر خود نوشت به‌سختی می‌تواند خشم خود را از نتیجه انتخابات کنترل کند.

یک گروه مستقل ناظر بر انتخابات به نام گولوس بیش از صدها مورد نقض مقررات را گزارش کرده است.

بیشتر بخوانید:

تصاویر ویدئویی از برخی از مراکز رای‌گیری نشان دهنده نقض مقررات در بعضی شهرها در اطراف روسیه است. در چندین ویدئو مقام ها درحالی که صندوق ها را با برگه های رای پر می کنند دیده می‌شوند.

همچنین گزارش شده که برخی از کارکنان دولت و حتی برخی از کارمندان بخش خصوصی برای رای دادن زیر فشار قرار گرفته‌اند و در برخی مناطق وعده غذای مجانی یا تخفیف خرید به رای دهندگان داده شده است.

گروه نظارتی گولوس صدها مورد نقض مقررات را گزارش داده که شامل این موارد می شوند:

  • پیش از شروع رای‌گیری در بعضی صندوق ها برگه‌های رای مشاهده شده است.
  • ناظران از ورود به بعضی ایستگاه ها منع شده اند.
  • عده ای با اتوبوس به مراکز رای‌گیری منتقل شده اند که سوءظن نسبت به اجبار مردم برای رای دادن را تشدید کرده است.
  • دید دوربین های بعضی مراکز رای گیری با بادکنک و سایر اشیا مسدود شده است.

با وجود تمام این موارد، الا پامفیلووا، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات، گفته که هیچ مورد تخطی جدی در این فرایند ثبت نشده است.

موضوعات مرتبط