پارلمان بریتانیا از زاکربرگ خواست برای ادای توضیح در مقابل کمیته تحقیق حاضر شود

فیس بوک حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارک زاکربرگ رئیس فیس بوک برای توضیح در باره استفاده یک شرکت مشاورتی از اطلاعات شخصی کاربران به کمیته پارلمانی بریتانیا فراخوانده شده است

یک کمیته پارلمان بریتانیا از مارک زاکربرگ رییس فیسبوک خواسته تا در برابر این کمیته حاضر شود و درباره استفاده شرکت کمبریج آنالیتیکا از اطلاعات شخصی کاربران فیسبوک توضیح دهد.

دمین کالینز رییس کمیته تحقیق مجلس عوام بریتانیا در باره "اخبار جعلی"، فیسبوک را به گمراه کردن این کمیته متهم کرده است.

در همین حال کمیسیون تجارت فدرال آمریکا هم گزارش شده که تحقیقات خود را در باره به اصطلاح "دروی" اطلاعات شخصی پنجاه میلیون کاربر فیسبوک برای تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ آغاز کرده است.

این کمیسیون نهادی مستقل از دولت است که برای حفظ حقوق مصرف کنندگان آمریکایی فعالیت می‌کند.

کمبریج انالیتیکا یک شرکت مشاوره سیاسی است که به جزئیات حساب شخصی پنجاه میلیون کاربر فیس بوک بدون اجازه دست یافته و از این اطلاعات برای تاثیرگذاشتن بر مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ استفاده کرده و این اطلاعات را پاک نکرده است.

پس از اینکه در چند ماه گذشته هفته‌نامه آبزرور بریتانیا و روزنامه نیویورک تایمز به نقش این شرکت در تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ و همچنین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پرداخت، الکساندر نیکس مدیر عامل کمبریج آنالیتیکا سه هفته پیش در پارلمان بریتانیا حاضر شد و به سوالات نمایندگان پاسخ داد.

اما افشاگری آبزرور و شبکه چهار تلویزیون بریتانیا در دو روز گذشته باعث ایجاد سوالات بیشتری درباره این شرکت و فیسبوک شد و دمین کالینز رییس کمیته پارلمانی بریتانیا گفت که این کمیته "گمراه شده است."

چند روز پیش کریستوفر وایلی یکی از کارکنان سابق شرکت کمبریج آنالیتیکا که دفتر آن در لندن است به افشاگری در باره فعالیت‌های آن پرداخت و شبکه چهار تلویزیون بریتانیا هم مخفیانه گزارشگر خود را به این شرکت فرستاد که موضوع فعالیت‌های شرکت کمبریج آنالیتیکا و نقش فیسبوک در استفاده از اطلاعات کاربران را در مرکز توجه قرار داد.

آقای وایلی گفت با استفاده از یک تست روانشناسی در فیسبوک که در آن بیش از ۲۷۰ هزار نفر شرکت کرده بودند، کمبریج آنالیتیکا توانسته بدون کسب اجازه از آنها، به اطلاعات دوستانشان هم دسترسی پیدا و حجم عظیمی از اطلاعات را گردآوری کند.

به گفته آقای وایلی از اطلاعاتی که به شرکت کمبریج آنالیتیکا فروخته شده بود برای تهیه پرونده روانشناختی کاربران استفاده شده و بعد این افراد هدف تبلیغات حساب شده به نفع دونالد ترامپ قرار گرفته‌اند.

آقای کالینز اوایل هفته جاری نیز از زاکربرگ توضیح خواسته بود و حال کتبا این درخواست را دوباره مطرح کرده است.

کمبریج آنالیتیکا در بیانیه‌ای هر گونه تخلفی را تکذیب کرده است.

پیشتر الیزابت دن هام، کمیسر اطلاعاتی بریتانیا گفته بود که به دادگاه درخواست مجوز تقتیش دفتر و کامپیوترهای کمبریج آنالیتیکا را داده است

به گفته معاون مطبوعاتی کاخ سفید، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از تحقیق در باره این شرکت استقبال کرده وگفته حریم شخصی آمریکایی‌ها باید حفظ شود.

فیس بوک همکاری با شرکت آنالیتیکا را فعلا به حال تعلیق در آورده است.

موضوعات مرتبط