دختر فلسطینی که به سرباز اسرائیلی سیلی زد زندانی می‌شود

دادگاه عهد تمیمی ماه فوریه گذشته در دادگاه نظامی رام‌الله آغاز شد حق نشر عکس AFP
Image caption دادگاه عهد تمیمی ماه فوریه گذشته در دادگاه نظامی رام‌الله آغاز شد

عهد تمیمی، دختر نوجوان فلسطینی که ویدئو سیلی زدن او به صورت سرباز اسرائیلی چندی قبل خبرساز شده بود، پس از محاکمه در دادگاه با قبول اتهامات خود به تحمل هشت ماه زندان و پرداخت حدود ۱۵۰۰ دلار جریمه محکوم شده است.

او در دادگاه با ۱۲ اتهام از جمله حمله به سرباز در لباس نظامی روبرو بود اما در پایان با پذیرفتن چهار فقره از اتهام‌ها تلاش کرد از محکومیت سنگین‌تر پرهیز کند.

بدین ترتیب این دختر ۱۷ ساله که از ماه دسامبر گذشته در بازداشت بود، تا تابستان آینده دوران محکومیت خود را سپری و آزاد خواهد شد.

در همان ماه دسامبر و هنگامی که ویدئو مربوط به این سیلی زدن بازتاب جهانی پیدا کرده بود پدر عهد تمیمی به روزنامه اسراییلی یدیعوت آهارانوت گفته بود آن‌چه در فیلم پیداست، بعد از آن رخ داد که سربازهای اسرائیلی "وارد محوطه خانه شدند" و شروع کردند گاز اشک‌آور پرت کردند و پنجره‌های خانه را شکستند.

او گفته است: "شاید رفتار سربازها در فیلم انسانی به نظر برسد ولی فکر نمی‌کنم کل رفتار آنها آن روز انسانی بود. من به دخترم و کاری که کرد افتخار می‌کنم."

دو سال پیش هم فیلم دیگری از عهد تمیمی در شبکه‌های اجتماعی داغ شد که در آن دست یک سرباز اسرائیلی را گاز می‌گیرد. این سرباز یک پسر فلسطینی را که اسرائیل می‌گوید داشته به سربازها سنگ می‌زده، نگه داشته بود.

کنش‌گران فلسطینی کارهای عهد تمیمی را ستایش کرده‌اند ولی خیلی‌ها در اسرائیل خانواده این دختر نوجوان را متهم می‌کنند که از او برای تبلیغات علیه ارتش اسرائیل استفاده می‌کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption حامیان عهد تمیمی در توماری اینترنتی توانسته بودند برای تقاضای آزادی او یک میلیون و ۷۵۰ هزار امضاء جمع کنند

عهد تمیمی گفته بود وقتی متوجه شد پسرعمویش از ناحیه سر هدف گلوله‌های پلاستیکی قرار گرفته خونش به جوش آمده و نتوانسته خودش را کنترل کند.

بیشتر بخوانید

محاکمه یک نوجوان فلسطینی بابت سیلی‌زدن به سرباز اسرائیلی

حق نشر عکس YouTube
Image caption در این عکس هم عهد تمیمی که فقط ۱۱ سال دارد با مشت گره کرده سرباز اسرائیلی را تهدید می‌کند