خروج شورشیان مخالف دولت سوریه از غوطه شرقی آغاز شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شورشیان و خانواده‌هایشان با اتوبوس به ادلب منتقل می‌شوند

روز پنجشنبه، ۲ فروردین (۲۲ مارس)، خروج شورشیان مسلح مخالف حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، از شهر حرستا واقع در منطقه غوطه شرقی آغاز شده است. با خروج شورشیان، نیروهای دولتی در این منطقه مستقر خواهند شد.

طبق توافق آتش‌بس که با میانجیگیری روسیه به دست آمده، با تخلیه حرستا، یکی از سه منطقه تحت تصرف شورشیان در نزدیک پایتخت در اختیار دولت سوریه قرار خواهد گرفت. توافق خروج از این منطقه با میانجیگری روسیه به دست آمد و روسیه امنیت شورشیان را تضمین کرده است. براساس این توافق، اعضای گروه شورشی احرار الشام پس به زمین گذاشتن اسلحه خود در حراسا، به استان ادلب در شمال غرب سوریه خواهند رفت.

رسانه‌های سوریه از خروج تدریجی شورشیان همراه با اعضای خانواده‌هایشان خبر داده و گفته اند تاکنون حدود ۴۵۰ تن از شورشیان با چندین دستگاه اتوبوس از شهر خارج شده‌اند.

پیشتر، پنج تن از شورشیان که به دست نیروهای دولتی اسیر شده بودند با سیزده تن از نیروهای دولتی و غیرنظامیان که در دست شورشیان بودند مبادله شدند. این افراد گفته‌اند که نیروهای شورشی آنان را "ربوده بودند."

+ کودکانی به زیرزمین یک مدرسه در غوطه شرقی پناه برده بودند در حمله هوایی کشته شدند

+ پیشروی متحدان دولت سوریه در غوطه شرقی

+ فرار هزاران غیرنظامی از غوطه شرقی

+ عفرین از کنترل کردها خارج شد

حق نشر عکس AFP
Image caption سیزده نفری که در دست شورشیان بودند به نیروهای دولتی تحویل شدند

دولت سوریه در نظر دارد تمامی نقاط اطراف پایتخت را به تصرف درآورد و به منظور وادار کردن شورشیان مسلح مستقر در غوطه شرقی، طی هفته‌های اخیر این منطقه را زیر بمباران شدید هوایی و آتشباری زمینی قرار داده بود که تلفات سنگین غیرنظامی و ویرانی گسترده برجای گذاشته است.

در حال حاضر، چند ده هزار غیرنظامی دیگر در دو منطقه دیگر نزدیک پایتخت در محاصره نیروهای دولتی و متحدان آنان و زیر بمباران شدید قرار دارند. محاصره پنج ساله این مناطق به معنی کمبود شدید مواد غذایی، دارو و امکانات دیگر در این مناطق بوده و تلاش‌های سازمان‌های بین‌المللی برای کمک‌رسانی به غیرنظامیان بارها با شکست مواجه شده است.

سخنگوی احرار الشام، از گروه‌های اصلی مستقر در غوطه شرقی، گفته بود که طبق توافق آتش‌بس، نفرات این گروه همراه با اسلحه‌های خود این منطقه را ترک می‌کنند و به شمال سوریه خواهند رفت. غیرنظامیانی هم که مایل به خروج از این منطقه باشند می‌توانند خارج شوند. به گفته او، روسیه امنیت تمامی این افراد را تضمین کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شورشیان پس از بمباران سنگین و تلفات و ویرانی گسترده با خروج از غوطه موافقت کردند

شهر دمشق، پایتخت سوریه، در تیررس غوطه شرقی قرار دارد و تا کنون شورشیان مستقر در این منطقه قادر به پرتاب خمپاره به سوی پایتخت بودند.

طبق گزارش‌ نهادهای بین‌المللی، در جریان حملات اخیر نیروهای دولتی و متحدان آنان به غوطه شرقی که روز ۱۸ فوریه آغاز شد، ۱۴۰۰ غیرنظامی در بمباران هوایی و آتشباری توپخانه کشته شدند.

با شدت گرفتن حملات به غوطه شرقی طی هفته‌های اخیر حدود پنجاه هزار تن از غیرنظامیان ساکن این منطقه توانستند به مناطق تحت تصرف نیروهای دولتی بگریزند. سازمان ملل وضعیت این افراد را "فاجعه‌بار" توصیف کرده و گفته است که بسیاری از آنان زیر سرپناه‌های موقت زندگی می کنند.

در خبری دیگر، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در سخنانی در مورد وضعیت سوریه، حکومت‌های آن کشور، ترکیه و روسیه را هدف انتقاد شدید قرار داده است.

خانم مرکل گفته است که در حالی که کشتار غیرنظامیان در غوطه ادامه داشته، روسیه "ناظر کشتار" بود و هیچ اقدامی برای کاهش از مصیبت غیرنظامیان سوری در برابر حملات کور نیروهای دولتی و متحدان آن نکرده است.

او همچنین از دولت ترکیه به خاطر حمله به شهر عفرین انتقاد کرده و گفته است که این حملات باعث آوارگی بیش از یکصد هزار تن از ساکنان این منطقه شده است.