چین دولت آمریکا را به 'سوء استفاده از موازین تجارت جهانی' متهم کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آمریکا دولت چین را به نادیده گرفتن حقوق مالکیت معنوی و چین دولت آمریکا را به نقض موازین تجارت آزاد متهم کرده اند

چین، آمریکا را به سوءاستفاده از قوانین تجارت جهانی متهم کرده و هشدار داده که این کشور آماده است اقدام آمریکا را تلافی کند.

چین همچنین گفته است که اجازه نمی‌دهد به حق قانونی و منافع این کشور ضرر برسد.

این هشدار وزارت اقتصاد چین در واکنش به تصمیم آمریکا است که اعلام کرد این کشور احتمالا تحریم‌ها و مجازات‌های تجاری را علیه چین به مورد اجرا می‌گذارد.

کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد که بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که چین حقوق مالکیت معنوی فناوری‌های آمریکایی را رعایت نمی‌کند و برای سرقت و یا خارج کردن این اطلاعات ار آمریکا اقدام کرده است.

آمریکا همچنین گفته است که پس از گفتگوهای طولانی میان پکن و واشنگتن بر سر این موضوع به نتیجه‌ای نرسییده و کاخ سفید تصمیم به وضع تحریم‌ها و مجازات‌های تجاری علیه چین گرفته است.

احتمال می‌رود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، امروز تصمیم این کشور را در مورد چین اعلام کند.

گفته شده که مجازات‌های در نظر گرفته شده که در قالب تعرفه‌های تجاری و همچنین محدود کردن سرمایه گذاری چین در آمریکا است.

آمریکا همچنین می‌گوید شواهدی یافته که نشان می‌دهد چین از طریق سرمایه‌گذاری‌های هدفمند در صنایع استراتژیک برای دسترسی به فناوری‌های آمریکایی اقدام می‌کند و همچنین در این راستا از حملات سایبری حمایت کرده است.

بخشی از یافته‌های این بررسی‌ها محصول تحقیقاتی است که آقای ترامپ در ماه اوت گذشته دستور آغاز آنها را داده بود.

تحقیقاتی که به بررسی روش‌های تجاری چین پرداخت و به تحقیقات ۳۰۱ شهرت یافت.

همزمان نگرانی‌ها در آمریکا از تلاش چین برای بهره‌برداری از فناوری‌های نظامی این کشور شدت یافته است.

کنگره آمریکا اکنون در حال بررسی قانون جدیدی است که به دولت قدرت بیشتری برای بررسی معاملات تجاری شرکت‌های آمریکایی با کشورهای خارجی می‌دهد.