استعفای رئیس‌جمهور پرو در پی 'رسوایی خرید رای'

این آخرین عکس رسمی پدرو پابلو کوچینسکی است که لحظاتی پیش از امضای استعفانامه با اعضای کابینه‌اش گرفت حق نشر عکس AFP
Image caption این آخرین عکس رسمی پدرو پابلو کوچینسکی است که لحظاتی پیش از امضای استعفانامه با اعضای کابینه‌اش گرفت

پدرو پابلو کوچینسکی، رئیس‌جمهوری پرو که متهم به فساد و تلاش برای تطمیع نمایندگان پارلمان شده استعفا داده است. او که اتهام خرید رای نمایندگان را قویا رد می‌کند گفته به این علت استعفا می‌دهد که نمی‌خواهد "سد راه ترقی کشورش" شود.

آقای کوچینسکی روز چهارشنبه در حالی استعفای خود را تقدیم پارلمان کشورش کرد که پارلمان پرو خود را آماده استیضاح او می‌کرد.

پارلمان پرو قرار است امروز بر سر قبول استعفا یا استیضاح رئیس‌جهوری رای‌گیری کند.

فشارها برای کناره‌گیری آقای کوچینسکی پس از آن شدت یافت که فایل‌های تصویری و صوتی از حلقه افراد نزدیک به او منتشر شد که به رقبا و مخالفان سیاسی آقای کوچینسکی در ازای حمایت از او وعده پول و مقام و امکانات می‌دادند.

با وجود استعفای آقای کوچینسکی، کنگره این کشور هنوز باید بر سر پذیرش این استعفا به رای بنشیند.

جلسه ویژه رای‌گیری در این باره قرار است امروز (پنجشنبه ۲۲ مارس - دوم فروردین) برگزار شود و پیش‌بینی می‌شود حداکثر تا فردا (جمعه) نتیجه آن علنی شود.

حتی پیش از انتشار این فایل‌ها و بالا گرفتن اتهام خرید رای، بسیاری از اعضای پارلمان پرو گفته بودند که موافق استیضاح آقای کوچینسکی هستند چرا که او را "واجد شرایط اخلاقی" برای پست ریاست‌جمهوری نمی‌دانند.

بنابراین، با وجود تقدیم استعفا از سوی آقای کوچینسکی، کنگره پرو ممکن است هنوز رای به استیضاح او دهد تا در جریان این فرآیند به تخلفات او رسیدگی شود.

فایل‌هایی که آقای کوچینسکی را 'زمین زد'

با وجود انتقادهای گسترده از پدرو پابلو کوچینسکی، آنچه احتمالا به عنوان "تیرخلاص" در کناره‌گیری او نقش داشت انتشار فیلم و فایل‌های صوتی بود که تنها دو روز پیش از موعد برگزاری جلسه استیضاح او علنی شد.

در این فایل‌ها مستشاران آقای کوچینسکی دیده و شنیده می‌شوند که دوره افتاده‌اند و به نمایندگان پارلمان این کشور در ازای رای مثبت به ابقای رئیس جمهور وعده‌های رنگین می‌دهند.

بیشتر بخوانید

تظاهرات مخالفان عفو فوجی موری در پرو

موضوعات مرتبط