یکی دیگر از گروه‌های شورشی در غوطه شرقی 'آتش‌بس را پذیرفته است'

الآن نیروهای وفادار به حکومت سوریه کنترل دو سوم غوطه شرقی را از شورشی‌ها گرفته‌اند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption الآن نیروهای وفادار به حکومت سوریه کنترل دو سوم غوطه شرقی را از شورشی‌ها گرفته‌اند.

یکی از گروه‌های شورشی باقی‌مانده در غوطه شرقی، حومه دمشق پایتخت سوریه، اعلام کرده که آتش‌بس را پذیرفته است. سازمان ملل متحد برای این آتش‌بس میانجی‌گری کرده است.

گروه فیلق‌الرحمان گفته این آتش‌بس را از نیمه‌شب پنج‌شنبه به وقت محلی، ساعت ۲۲ به وقت گرینویچ، رعایت می‌کند.

این گروه شبه‌نظامیان گفته‌اند این آتش‌بس مهلت می‌دهد با ارتش روسیه، هم‌پیمان سوریه، درباره "تضمین‌هایی برای امنیت شهروندان غیرنظامیان" مذاکره کنند.

پیش‌تر هم شورشی‌های مسلح در نقطه دیگری از غوطه شرقی به توافق مشابهی برای آتش‌بس رسیده بودند.

گزارش شده است که نیروهای وفادار به حکومت بشار اسد، دو سوم این منطقه را از شورشی‌ها گرفته‌اند.

در هفته‌های اخیر نیروهای سوریه توانسته بودند غوطه شرقی را به سه بخش جدا از هم تقسیم کنند.

فیلق‌الرحمان بخش جنوبی این منطقه محاصره‌شده را در دست داشت.

نه سوریه، نه روسیه و نه سازمان ملل متحد هنوز درباره اعلامیه این گروه شورشی‌ها موضعی نگرفته‌اند.

تا الآن هنوز معلوم نیست که آیا آتش‌بس واقعا از نیمه‌شب پنج‌شنبه اجرا شده است یا نه.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شورشیان و خانواده‌هایشان با اتوبوس از غوطه شرقی به ادلب منتقل می‌شوند

روز پنج‌شنبه، ۲ فروردین (۲۲ مارس)، خروج شورشیان مسلح مخالف حکومت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، از شهر حرستا واقع در منطقه غوطه شرقی آغاز شده است. با خروج شورشیان نیروهای دولتی در این منطقه مستقر می‌شوند.

طبق توافق آتش‌بس که با میانجی‌گیری روسیه به دست آمده، با تخلیه حرستا، یکی از سه منطقه تحت تصرف شورشیان در نزدیک پایتخت در اختیار دولت سوریه قرار خواهد گرفت. ت

براساس این توافق، اعضای گروه شورشی احرار الشام پس به زمین گذاشتن اسلحه خود در حراسا، به استان ادلب در شمال غرب سوریه خواهند رفت.

رسانه‌های سوریه از خروج تدریجی شورشیان همراه با اعضای خانواده‌هایشان خبر داده و گفته‌اند تاکنون حدود ۱۵۰۰ نفر از آنان با چندین دستگاه اتوبوس از شهر خارج شده‌اند.

یک منبع نظامی گفته است انتظار می‌رود صدها نفر دیگر هم در طول روز جمعه این منطقه را ترک کنند.

پیش‌تر پنج تن از شورشیان که به دست نیروهای دولتی اسیر شده بودند با سیزده تن از نیروهای دولتی و غیرنظامیان که در دست شورشیان بودند مبادله شدند. این افراد گفته‌اند که نیروهای شورشی آنان را "ربوده بودند."

حق نشر عکس AFP
Image caption سیزده نفری که در دست شورشیان بودند به نیروهای دولتی تحویل شدند

دولت سوریه در نظر دارد تمامی نقاط اطراف پایتخت را به تصرف درآورد و به منظور وادار کردن شورشیان مسلح مستقر در غوطه شرقی، طی هفته‌های اخیر این منطقه را زیر بمباران شدید هوایی و آتشباری زمینی قرار داده بود که تلفات سنگین غیرنظامی و ویرانی گسترده برجای گذاشته است.

در حال حاضر، چند ده هزار غیرنظامی دیگر در دو منطقه دیگر نزدیک پایتخت در محاصره نیروهای دولتی و متحدان آنان و زیر بمباران شدید قرار دارند. محاصره پنج ساله این مناطق به معنی کمبود شدید مواد غذایی، دارو و امکانات دیگر در این مناطق بوده و تلاش‌های سازمان‌های بین‌المللی برای کمک‌رسانی به غیرنظامیان بارها با شکست مواجه شده است.

سخنگوی احرار الشام، از گروه‌های اصلی مستقر در غوطه شرقی، گفته بود که طبق توافق آتش‌بس، نفرات این گروه همراه با اسلحه‌های خود این منطقه را ترک می‌کنند و به شمال سوریه خواهند رفت. غیرنظامیانی هم که مایل به خروج از این منطقه باشند می‌توانند خارج شوند. به گفته او، روسیه امنیت تمامی این افراد را تضمین کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شورشیان پس از بمباران سنگین و تلفات و ویرانی گسترده با خروج از غوطه موافقت کردند

شهر دمشق، پایتخت سوریه، در تیررس غوطه شرقی قرار دارد و تا کنون شورشیان مستقر در این منطقه قادر به پرتاب خمپاره به سوی پایتخت بودند.

طبق گزارش‌ نهادهای بین‌المللی، در جریان حملات اخیر نیروهای دولتی و متحدان آنان به غوطه شرقی که روز ۱۸ فوریه آغاز شد، ۱۴۰۰ غیرنظامی در بمباران هوایی و آتشباری توپخانه کشته شدند.

با شدت گرفتن حملات به غوطه شرقی طی هفته‌های اخیر حدود پنجاه هزار تن از غیرنظامیان ساکن این منطقه توانستند به مناطق تحت تصرف نیروهای دولتی بگریزند. سازمان ملل وضعیت این افراد را "فاجعه‌بار" توصیف کرده و گفته است که بسیاری از آنان زیر سرپناه‌های موقت زندگی می کنند.

در خبری دیگر، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در سخنانی در مورد وضعیت سوریه، حکومت‌های آن کشور، ترکیه و روسیه را هدف انتقاد شدید قرار داده است.

خانم مرکل گفته است که در حالی که کشتار غیرنظامیان در غوطه ادامه داشته، روسیه "ناظر کشتار" بود و هیچ اقدامی برای کاهش از مصیبت غیرنظامیان سوری در برابر حملات کور نیروهای دولتی و متحدان آن نکرده است.

او همچنین از دولت ترکیه به خاطر حمله به شهر عفرین انتقاد کرده و گفته است که این حملات باعث آوارگی بیش از یکصد هزار تن از ساکنان این منطقه شده است.

موضوعات مرتبط