خروج رهبر جدایی خواهان کاتالونیا از فنلاند برای فرار از دستگیری

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دادگاه عالی اسپانیا حکم کرده که ۲۵ نفر از رهبران جدایی خواه کاتالونیا و از جمله آقای پوجدمون باید به اتهام "شورش"، "اختلاس" و "نافرمانی" از حکومت مرکزی محاکمه شوند. این اتهامات، می تواند تا ۳۰ سال زندان را به همراه داشته باشد.

کارلوس پوجدمون رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیای اسپانیا، که به فنلاند رفته بود، برای اجتناب از دستگیری از آن کشور خارج شده است.

میکو کرنه از نماندگان مجلس فنلاند، امروز شنبه ۱۴ مارس (۴ فروردین) تایید کرد که آقای پوجدمون، به بلژیک رفته است.

بازگشت رهبر جدایی طلبان جدایی طلبان کاتالونیا به بلژیک، در شرایطی صورت گرفته که دیروز جمعه، دستگاه قضایی اسپانیا حکم دستگیری او را به فنلاند ارسال کرده بود. کارلوس پوجدمون، روز پنجشنبه وارد فنلاند شده بود.

کارلوس پوجدمون بعد از همه‌پرسی جنجال‌برانگیز استقلال در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و در تبعیدی خودخواسته به بلژیک رفت.

بیشتر بخوانید:

رسانه های فنلاند به نقل از یک مقام دفتر ملی تحقیقات خبر داده اند که مقام های فنلاندی، از مکان آقای پوجدمون پس از ورود به این کشور اطلاع نداشته اند. این دفتر، در صورت تصمیم فنلاند به استرداد کارلوس پوجدمون، مسئولیت اقدام برای این کار را بر عهده داشت.

دادگاه عالی اسپانیا، جمعه شب حکم کرده بود که ۲۵ نفر از رهبران جدایی خواه کاتالونیا و از جمله آقای پوجدمون باید به اتهام "شورش"، "اختلاس" و "نافرمانی" از حکومت مرکزی مورد محاکمه قرار بگیرند.

این اتهامات، می تواند تا ۳۰ سال زندان را به همراه داشته باشد.

تمامی ۲۵ رهبر جدایی خواه، اتهامات مطرح شده علیه خود از سوی دادگاه عالی اسپانیا را رد کرده اند.

در واکنش به صدور این حکم، معترضان در کاتالونیا به خیابان ها آمده اند و با نیروهای پلیس درگیر شده اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption کارلوس پوجدمون روز جمعه به هلسینکی پایتخت فنلاند رفته و با گروهی از دانشجویان دیدار کرده بود

در همه‌پرسی پاییز گذشته کاتالونیا، ۴۳ درصد از واجدان شرایط رای دادند ولی از این عده بیش از ۹۰ درصد به استقلال از اسپانیا رای مثبت دادند.

دولت مرکزی در مادرید آن همه‌پرسی را قبل از برگزاری، غیرقانونی اعلام کرده بود.

در پی آن همه‌پرسی، دولت مرکزی اسپانیا دولت محلی کاتالونیا را برکنار کرد، این منطقه را تحت حاکمیت مستقیم خود گرفت و انتخابات جدیدی برگزار کرد.

در انتخابات جدید، حامیان استقلال توانستند به اکثریت برسند.

موضوعات مرتبط