غوطه شرقی؛ شورشیان از سه شهر دیگر خارج شده‌اند

انتظار می رود شورشیان و غیرنظامیان بیشتری روز یکشنبه از غوطه شرقی خارج بشوند حق نشر عکس AFP
Image caption انتظار می رود شورشیان و غیرنظامیان بیشتری روز یکشنبه از غوطه شرقی خارج بشوند

اتوبوس‎های حامل شورشیان، اعضای خانواده های آنها و ساکنان غیرنظامی شهرهای عربین، عین ترما و آرمالکای غوطه شرقی، این حومه جنگ زده دمشق، پایتخت سوریه، را ترک کرده اند.

این شهرها در کنترل گروه فیلق الرحمن قرار داشت. بنابر توافق آتش بس و تخلیه که با وساطت روسیه به دست آمده است، این افراد به مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح حکومت در استان ادلب در شمال غرب سوریه منتقل می‎شوند.

نیروهای حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، حدود ۷۰ درصد غوطه شرقی را تحت کنترل خود در آورده اند.

هم اکنون دوما - که تحت محاصره نیروهای دولتی قرار دارد - تنها شهر مهم غوطه شرقی است که در کنترل گروه جیش الاسلام است. مذاکرات برای خروج نیروهای این گروه از دوما ادامه دارد.

قرار بود تخلیه شورشیان صبح شنبه آغاز شود اما اتوبوس‎ها بعد از ظهر به محل آمدند. انتظار می رود شورشیان و غیرنظامیان بیشتری روز یکشنبه از غوطه شرقی خارج بشوند.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از ورود نیروهای حکومتی به مواضع و سنگرهای سابق پیکارجویان منتشر کرده است. تصاویری نیز از زندانیان سابق شورشیان منتشر شده که پس از آزادی سوار چند دستگاه مینی بوس شدند.

روند خروج شورشیان مسلح پنجشنبه گذشته از شهر حرستا آغاز شد. توافق آتش‌بس با میانجی‎گری روسیه به دست آمد که امنیت اعضای گروه شورشی احرار الشام را تضمین کرد تا به استان ادلب بروند.

دولت سوریه در نظر دارد تمامی نقاط اطراف پایتخت را به تصرف درآورد و به منظور وادار کردن شورشیان مسلح مستقر در غوطه شرقی، طی هفته‌های اخیر این منطقه را زیر بمباران شدید هوایی و آتشباری زمینی قرار داده بود که تلفات سنگین غیرنظامی و ویرانی گسترده برجای گذاشته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شورشیان پس از بمباران سنگین و تلفات و ویرانی گسترده با خروج از غوطه موافقت کردند

در حال حاضر، چند ده هزار غیرنظامی دیگر در دو منطقه دیگر نزدیک پایتخت در محاصره نیروهای دولتی و متحدان آنان و زیر بمباران شدید قرار دارند. محاصره پنج ساله این مناطق به معنی کمبود شدید مواد غذایی، دارو و امکانات دیگر در این مناطق بوده و تلاش‌های سازمان‌های بین‌المللی برای کمک‌رسانی به غیرنظامیان بارها با شکست مواجه شده است.

دمشق در تیررس غوطه شرقی قرار دارد و تا کنون شورشیان مستقر در این منطقه قادر به پرتاب خمپاره به سوی پایتخت بودند.

طبق گزارش‌ نهادهای بین‌المللی، در جریان حملات اخیر نیروهای دولتی و متحدان آنان به غوطه شرقی که روز ۱۸ فوریه آغاز شد، ۱۴۰۰ غیرنظامی در بمباران هوایی و آتشباری توپخانه کشته شدند.

با شدت گرفتن حملات به غوطه شرقی طی هفته‌های اخیر حدود پنجاه هزار تن از غیرنظامیان ساکن این منطقه توانستند به مناطق تحت تصرف نیروهای دولتی بگریزند. سازمان ملل وضعیت این افراد را "فاجعه‌بار" توصیف کرده و گفته است که بسیاری از آنان زیر سرپناه‌های موقت زندگی می کنند.

موضوعات مرتبط