یکی از متهمان به پنهانکاری در پرونده آمیا در آرژانتین آزاد شد

حق نشر عکس Getty Images/AFP
Image caption بمب‌گذاری انجمن متقابل اسرائیلیان و آرژانتین (آمیا) در بوئنوس آیرس ۸۵ کشته بر جای گذاشت

مقامات قضایی آرژانتین کارلوس زنینی، یکی از رهبران مخالف دولت را که به اتهام پنهان کاری در ارتباط با پرونده نقش احتمالی ایران در انفجار سال ۱۹۹۴میلادی در یک مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) بازداشت شده بود، از زندان آزاد کرده اند.

کارلوس زنینی یکی از اعضای کابینه کریستینا فرناندز کیرشنر، رئیس جمهوری سابق آرژانتین است که خود به همراه تعدادی دیگری از مقامات متهم بوده که در سال ۲۰۱۲ میلادی با هدف عادی‌سازی روابط با جمهوری اسلامی و انعقاد قراردهای کلان تجاری، در روند رسیدگی به پرونده آمیا مداخله کرده و در صدد پنهانکاری نقش حکومت ایران در آن انفجار برآمده بود.

هرچند ایران هرگونه دخالت در ماجرای آمیا را تکذیب کرده است، دادستانی آرژانتین در سال ۲۰۰۶ رسما حکومت ایران و گروه حزب‌الله لبنان را به هدایت و اجرای آن بمبگذاری متهم و حکم جلب بین‌المللی تعدادی از مقامات ارشد ایران از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان و علی‌اکبر ولایتی را صادر کرد.

کارلوس زنینی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی بازداشت شد. او روز شنبه (۲۴ مارس) پس از بیرون آمدن از بازداشتگاه ازیزا، واقع در ۲۰ کیلومتری جنوب بوینس آیرس، پایتخت، در یک نشست خبری خود را یک "زندانی سیاسی" خواند و دولت را به پرونده‎سازی متهم کرد.

مقامات قضایی همچنین یک متهم دیگراین پرونده جنجالی به نام لوئیس ‎الیا، فعال سیاسی، را آزاد کردند. از این دو نفر رفع اتهام نشده بلکه قرار است که به همراه رئیس جمهوری سابق و متهمان دیگر در آینده محاکمه بشوند.

یک دادگاه فدرال سال گذشته کریستینا فرناندز کیرشنر را در ارتباط با پرونده آمیا به خیانت به کشور متهم و حکم بازداشت او و وزیر امور خارجه دولت وی را صادر کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جمهوری سابق آرژانتین اتهام پنهانکاری درباره نقش احتمالی ایران با انفجار آمیا را تکذیب کرده است

در حکم دادگاه آمد بود که خانم فرناندز به منظور عادی‌سازی روابط با جمهوری اسلامی ایران و به انجام رساندن قرارداد دو کشور در مورد معامله فروش نفت و غله، در روند رسیدگی به انفجار آمیا مداخله کرده بود. آن قرارداد در سال ۲۰۱۳ امضا شده بود و پیش از امضای آن، دولت های ایران و آرژانتین موافقت کردند که با تشکیل یک هیئت تحقیق جدید، موضوع بمب‌گذاری در مرکز یهودیان را مورد بررسی قرار بدهند.

+ دادستان پرونده انفجار مرکز یهودیان آرژانتین 'به قتل رسیده است'

+ جسد دادستان پرونده بمبگذاری مرکز یهودیان آرژانتین در خانه‌اش پیدا شد

+ تظاهرات علیه گزارش 'خودکشی' دادستان پرونده انفجار در مرکز یهودیان آرژانتین

+ آلبرتو نیسمان: دادستان آرژانتینی پرونده آمیا چرا و چگونه مرد؟

این موافقت با انتقاد کسانی مواجه شد که همچنان حکومت ایران را با انفجار آمیا مرتبط می‌دانستند و معتقد بودند که تشکیل این هیئت تحقیق عملا به معنی خودداری از بررسی مستقل انفجار است.

حق نشر عکس NAmenews
Image caption هاشمی رفسنجانی و ولایتی - در زمان انفجار آمیا رفسنجانی رئیس جمهوری و ولایتی وزیر خارجه بود

کریستینا فرناندز از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ رئیس جمهوری آرژانتین بود و در حال حاضر، عضو مجلس سنای این کشور است. بازداشت و محاکمه خانم فرناندز، به عنوان عضو مجلس سنا، مستلزم سلب مصونیت پارلمانی اوست. رئیس جمهوری سابق اتهام خیانت را، که مجازات آن تا ۲۵ سال حبس است، تکذیب و دولت را به پرونده‌سازی سیاسی علیه خود متهم کرده هر چند تا کنون چند تن از نزدیکان او در ارتباط با این پرونده بازداشت شده‌اند.

بمب‌گذاری انجمن متقابل اسرائیلیان و آرژانتین (آمیا) در بوئنوس آیرس در روز ١٨ ژوئیه ۱۹۹۴ (۲۷ تیر ۱۳۷۳) ۸۵ کشته بر جای گذاشت. این مرکز در زمینه ارائه خدمات آموزشی و تفریحی برای یهودیان بوئنوس آیرس فعالیت داشت.

ایران هرگونه دخالت در این ماجرا را تکذیب کرده و درخواست قوه قضائیه آرژانتین از پلیس بین‌الملل برای جلب مقام‌های سابق ایران را ناشی از فشار اسرائیل و آمریکا دانسته است.

موضوعات مرتبط