یک کشته در حمله موشکی حوثی‌ها به چند شهر عربستان

ریاض حق نشر عکس Reuters
Image caption خانه‌ای در حومه ریاض که گفته شده قطعاتی از موشک منهدم شده روی آن سقوط کرده است

عربستان سعودی می‌گوید سیستم دفاع موشکی این کشور هفت موشک را که از یمن به خاک عربستان شلیک شده بود، ره‌گیری و منهدم کرده است.

به گفته مقامات عربستان سه موشک به سوی ریاض، پایتخت شلیک شده و یک نفر در اثر اصابت ترکش در حومه این شهر جان خود را از دست داده است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد که علاوه بر ریاض، شهرهای نجران، جازان و خمیس مشیط در جنوب عربستان هم هدف حمله موشکی بوده‌اند.

این حملات موشکی یکشنبه شب ۲۵ مارس (۵ فروردین) انجام شد که سومین سالگرد حمله نظامی عربستان و متحدانش به یمن برای مقابله با حوثی‌ها بود.

دیشب شاهدان در ریاض از شنیدن صدهای انفجار و مشاهده دود در آسمان خبر دادند.

فیلم‌هایی هم منتشر شد که نشان می‌داد ظاهرا یکی از موشک‌های ضدهوایی عربستان بدون برخورد به هدف سقوط کرده و روی زمین منفجر شده است.

شبه‌نظامیان حوثی در یمن می‌گویند که در حملات موشکی خود، چند مکان مشخص از جمله فرودگاه بین‌المللی ریاض را هدف گرفته بودند.

عربستان و آمریکا، ایران را متهم به حمایت موشکی از حوثی‌ها در یمن می‌کنند اما ایران این ادعا را رد می‌کند.

ترکی الملکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در یمن گفت: "این اقدام خصمانه از سوی حوثی‌های تحت حمایت ایران ثابت کرد که حکومت ایران همچنان به حمایت نظامی از گروه‌های مسلح ادامه می‌دهد."

این سخنگو شلیک هم‌زمان چندین موشک به سوی شهرهای عربستان را "تحولی جدی" خواند.

ایران مسلح کردن حوثی‌ها را تکذیب می‌کند و می‌گوید اقدامات آنها به صورت "مستقل" و در پاسخ به حملات ائتلاف صورت می‌گیرد.

در ماه‌های اخیر حوثی‌ها بارها به سوی عربستان موشک پرانی کرده‌اند که بیشتر آنها با سپر دفاع موشکی عربستان منهدم شده است.

در طول سه سال اخیر و از زمان حمله عربستان به یمن میلیون‌ها نفر در این کشور آواره شده‌‌اند و بیماری و قحطی در این کشور فراگیر شده است. هزاران نفر از جمله غیرنظامیان در این حملات جان خود را از دست داده‌اند.

موضوعات مرتبط