بازجویی پلیس اسرائیل از نتانیاهو درباره پرونده 'فساد مالی'

پلیس اسرائیل علاوه بر بنیامین نتانیاهو همسر و فرزند او را هم بازجویی کرده است حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس اسرائیل علاوه بر بنیامین نتانیاهو همسر و فرزند او را هم بازجویی کرده است

پلیس اسرائیل بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، را در ارتباط با پرونده مربوط به اتهامات "فساد مالی" مورد بازجویی قرار داده است.

این جلسه سئوال و جواب امروز دوشنبه (۶ فروردین) در محل اقامت نخست‌وزیر اسرائیل انجام شده؛ که به گفته رسانه‌های این کشور ممکن است حتی به کنار رفتن او از قدرت هم منجر شود.

براساس گزارش‌ها پلیس این کشور از همسر او، سارا و همچنین از پسر او سئوالاتی پرسیده است.

گفته شده پیشتر دو نفر از اشخاص نزدیک به نخست‌وزیر اسرائیل در ارتباط با پرونده قراردادهایی که ارزش آنها صدها میلیون دلار برآورد شده، بازداشت شده‌اند.

این افراد مرتبط با یک وبسایت خبری هستند که مالک آن شرکت بازک، بزرگترین شرکت مخابراتی اسرائیلی است.

این وبسایت مظنون به ارائه پوشش مثبت اخبار به نفع بنیامین نتانیاهوست.

اصلی‌ترین مورد اتهامی درباره این پرونده این است که آقای نتانیاهو در ازای این پوشش مثبت خبری، سیاست‌هایی را ارئه ‌می‌کند که می‌تواند به صدها میلیون دلار سود برای غول مخابراتی اسرائیل به همراه داشته باشد.

این دومین باری است که پلیس اسرائیل نخست‌وزیر این کشور را در ارتباط با این پرونده مورد بازجویی قرار می‌دهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بنیامین نتانیاهو در دو پرونده دیگر تخلف مالی هم مظنون به رشوه‌خواری است؛ اتهاماتی که آنها را رد کرده است

البته تعداد مواردی که پلیس این نخست‌وزیر اسرائیلی را مورد بازجویی قرار داده در مجموع به ۹ می‌رسد؛ بعضی از این پرونده‌ها مستقیما به خود او مربوط بوده و بعضی دیگر غیرمستقیم به او مربوط می‌شده.

آقای نتانیاهو البته این اتهامات را رد کرده است.

در ماه فوریه پلیس اسرائیل پیشنهاد کرد که نخست‌وزیر در ارتباط با دو پرونده فساد مالی رسما تحت تعقیب کیفری قرار گیرد اما هنوز دادستانی در این مورد تصمیمی نگرفته است. به گفته منابع خبری اسرائیل، طی روند قضایی لازم تا اتخاذ تصمیم نهایی دادستان کل برای پیگرد یا عدم پیگرد آقای نتانیاهو ممکن است چند ماه به طول انجامد.

او که چهارمین دوره نخست وزیری خود را می‌گذراند، در دو پرونده دیگر تخلف مالی هم مظنون به رشوه‌خواری است؛ اتهاماتی که آنها را رد کرده است.

بنیامین نتانیاهو از سال ۱۹۹۶ تاکنون در مجموع دوازده سال نخست وزیر اسرائیل بوده و از سال ٢٠١٢ تا کنون بدون وقفه این سمت را در اختیار داشته است.

به این ترتیب، از او به عنوان یکی از موثرترین چهره‌های سیاسی تاریخ اسرائیل نام برده می‌شود.

موضوعات مرتبط