اهالی شهر کمرو-وو خواستار کناره‌گیری پوتین شدند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مردم کمرو-وو توضیحات مقامات را قانع‌کننده ندانسته و از رئیس جمهوری خواسته‌اند با قبول مسئولیت از سمت خود کناره‌گیری کند

ساکنان شهر کمرو-وو در سیبری رئیس جمهوری روسیه را مسئول آتش‌سوزی پرتلفات این شهر دانسته و خواستار کناره‌گیری او شده‌اند.

روز سه‌شنبه، ٧ فروردین (٢٧ مارس)، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای بررسی واقعه آتش‎‌سوزی در یک مرکز خرید در شهر کمرو-وو به این شهر سفر کرد. در این آتش‌سوزی شصت و چهار نفر از جمله تعدادی کودک جان خود را از دست دادند.

آقای پوتین هنگام بازدید از محل آتش‌سوزی، "سهل‌انگاری مجرمانه" را عامل وقوع آن دانست و دستور تحقیق برای یافتن و مجازات مسئولان را صادر کرد.

وی گفت که "مردم و بچه‌هایشان برای تفریح به این محل آمدند، و حالا ما درباره فاجعه جمعیتی و از دست دادن چنین تعدادی از مردم حرف می زنیم که دلیل آن سهل‌انگاری مجرمامه و بی‌مبالاتی بوده است." او گفت که چنین وضعیتی "بخشش ناپذیر است."

+ آتش‌سوزی مرگبار روسیه؛ 'نقض فاحش' تدابیر حفاظتی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پوتین در محل وقوع آتش‌سوزی - رئیس جمهوری روسیه وقوع آتش‌سوزی را به "سهل‌انگاری مجرمانه" نسبت داده و خواستار تحقیق کامل در مورد آن شده است

رئیس جمهوری روسیه خواستار انجام تحقیقات دقیق در مورد علل آتش‌سوزی شد و گفت که "باید معلوم شود که دقیقا چه روی داده، دلیلش چه بوده و چه عواقبی دارد."

ولادیمیر پوتین همچنین در جلسه اضطراری دولت دراین شهر شرکت کرد و خواستار تلاش برای یافتن توضیحی قانع‌کننده برای این واقعه شد.

ماموران تحقیق گفته‌اند که علت آتش سوزی "تخطی جدی" از دستورات ایمنی در این محل بوده است. گفته شده که آتش‌سوزی در سالن سینما واقع در قسمت تفریحی این مرکز خرید آغاز شد و به نقاط دیگر سرایت کرد.

همرمان با بازدید ولادیمیر پوتین از کمرو-وو، گروهی از اهالی شهر با حضور در یک تجمع اعتراضی، نسبت به توضیح مقامات در مورد علت بروز آتش سوزی ابراز بی‌اعتمادی کردند.

آنان دولت روسیه را به بی‌کفایتی و مسئولیت وقوع این حادثه متهم کردند و گفتند که مقامات دولتی برای پنهان کردن ابعاد این آتش‌سوزی در مورد آمار تلفات دروغ گفته‌اند.

تظاهرکنندگان از رئیس جمهوری خواستند با قبول مسئولیت نهایی این واقعه، از سمت خود کناره‌گیری کند. آقای پوتین با معترضان مواجه نشد.

روز یکشنبه، مرکز خرید "گیلاس زمستانی" در شهر کمرو-وو واقع در ٣٦٠٠ کیلومتری شرق مسکو در منطقه سیبری دستخوش حریق شد. این آتش سوزی در آغاز تعطیلات مدارس منطقه روی داد و در زمان آتش‌سوزی، تعداد زیادی از والدین همراه با فرزندان خود برای تفریح به محل آمده بودند.

شاهدان عینی گفته‌اند که آژیر خطر به صدا در نیامد و بسیاری از درهای محل از جمله درهای خروج اضطراری قفل بود.

کمرو-وو، واقع در م ۳۶۰۰ کیلومتری شرق مسکو در منطقه سیبری، از مراکز تولید زغال سنگ در روسیه است.