کیم جونگ اون: کره شمالی به غیراتمی شدن شبه جزیره کره متعهد است

حق نشر عکس kcna.kp
Image caption کیم (چپ) از تمایل کشورش و چین برای توسعه روابط دو جانبه سخن گفت و شی (راست) تاکید کرد که یک واقعه واحد نباید بر این روابط تاثیر بگذارد

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از تعهد کشور خود به غیراتمی شدن شبه‌جزیره کره سخن گفته است.

روز چهارشنبه، ٨ فروردین (٢٨ مارس)، خبرگزاری دولتی چین - شین هوا - گزارش تفصیلی ملاقات و سخنان رهبر کره شمالی و شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین سخنان آنان را منتشر کرده است. رهبر کره شمالی گفته است: "موضع همیشگی ما غیراتمی شدن شبه جزیره کره براساس وصیت کیم ایل سونگ، رئیس جمهوری سابق، و کیم جونگ ایل، دبیرکل فقید حزب کارگران کره بوده است."

کیم ایل سونگ، پدر بزرگ رهبر فعلی و پایه گذار جمهوری دموکراتیک خلق گره، و کیم جونگ ایل، پدر رهبر کنونی کره شمالی بودند. از آنجا که در حال حاضر، در شبه جزیره کره تنها کره شمالی دارای فعالیت‌های هسته‌ای است، اظهارات کیم جونگ اون به منزله آمادگی برای کنار گذاشتن این برنامه است.

+ سفر رهبر کره شمالی به چین تایید شد

+ کره شمالی رسما از 'تحول' در روابط با آمریکا خبر داد

+ سفر غیرمنتظره وزیر خارجه کره شمالی به سوئد

+ آمریکا: امتیازی به کره شمالی نداده‌ایم

+ ترامپ دعوت رهبر کره شمالی برای ملاقات را پذیرفت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کیم دعوت از ترامپ را عامل کاهش تنش و بهبود شرایط در شبه‌جزیره کره توصیف کرده است

براساس این گزارش، رهبر کره شمالی با اشاره به دعوت اخیر خود از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای گفتگو پیرامون روابط دو کشور و وضعیت شبه جزیره کره، گفته است که "موضوع غیر اتمی شدن شبه جزیره کره می تواند حل و فصل شود به این شرط که پاسخ کره جنوبی و ایالات متحده به تلاش های ما همراه با حسن نیت باشد و در جریان اقدامات مترقی و هماهنگ برای تحقق صلح، فضای آرامش و ثبات در منطقه برقرار باشد."

کیم جونگ اون در این ملاقات فضای سیاسی منطقه را رو بهبود توصیف کرد و گفت که "از زمان ابتکار جمهوری دموکراتیک خلق کره برای کاهش تنش و پیشنهاد مذاکرات صلح، وضعیت در شبه جزیره کره همچنان بهتر می‌شود."

حق نشر عکس kcna.kp
Image caption کیم و همسرش در ضیافت شی و همسرش - خبرگزاری کره شمالی گفته است که اولین سفر خارجی کیم به چین نشانه اهمیت روابط دو کشور است

کیم جونگ اون در این ملاقات بر اهمیت روابط کره شمالی و چین تاکید نهاد و گفت که هم او و هم شی جین‌پینگ "شخصا شاهد توسعه روابط دو کشور بوده ایم" و افزود که هر دو طرف همواره بر حفظ و گسترش روابط دوجانبه تاکید داشته اند.

چین به عنوان عضو دایم شورای امنیت به قطعنامه های تحریم کره شمالی که در واکنش به برنامه های اتمی و موشکی آن کشور تصویب شده رای داده است. به گفته مقامات آمریکایی، فشار اقتصادی ناشی از این قطعنامه ها و تحریم های یکجانبه ایالات متحده عامل اصلی در وادار کردن رهبر کره شمالی به پیشنهاد ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا بوده است. مقامات آمریکایی تاکید داشته اند که تا زمانی که کره شمالی برنامه اتمی خود را کنار نگذارد، مذاکره درباره بهبود روابط امکانپذیر نیست.

حق نشر عکس kcna.kp
Image caption از نحوه انعکاس سفر "غیر رسمی" کیم به چین در خبرگزاری دولتی کره شمالی چنین بر می‌آید که این سفر به ابتکار کیم صورت گرفته است

رئیس جمهوری چین در سخنان خود گفت که روابط نزدیک دو کشور "انتخابی استراتزیک و تنها انتخاب درست برای هر دو طرف براساس شرایط تاریخی و واقعیات موجود، ساختار روابط بین‌المللی و منطقه‌ای و شرایط عمومی ارتباطات چین و جمیهوری دموکراتیک خلق کره است و این روابط نباید تحت تاثیر تحولات خاص در زمان‌های خاص تغییری یابد."

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، دیدار غیر رسمی کیم جونگ اون و همسرش از چین روز ٢٥ مارس - یکشنبه - آغاز شد و او صبح چهارشنبه با قطار چین را ترک کرد.

طی روزهای اخیر، شایعه این سفر در رسانه‌های مختلف منتشر شد اما تنها شامگاه گذاشته بود که منابع رسمی کره شمالی و چین این خیر را تایید کردند.

روز چهارشنبه، خبرگزاری رسمی کره شمالی چند گزارش را به اخبار این سفر و جزئیات آن اختصاص داد و این اخبار را با عکس‌هایی از این سفر از جمبه تصاویر ملاقات کیم جونگ اون و همسرش با رئیس جمهوری چین و همسر او منتشر کرد.

قرار است رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا در ماه می با یکدیگر ملاقات و گفتگو کنند و به گفته ناظران، سفر کیم به چین نمی‌تواند با این ملاقات بی ارتباط باشد. چین نزدیک‌ترین متحد کره شمالی محسوب می‌شود و بخش عمده مبادلات بازرگانی خارجی کره شمالی با چین و از طریق این کشور صورت می‌گیرد.

مشخص نیست که توافق و برنامه‌ریزی این سفر چه زمانی صورت گرفته اما از نحوه انعکاس خبر آن در خبرگزاری رسمی کره شمالی چنین بر می‌آید که این "بازدید غیر رسمی" به ابتکار کیم صورت گرفته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کیم و همسرش پس از ملاقات با مقامات چینی با قطار به کشورش بازگشت