ابراز اشتیاق ترامپ برای ملاقات با رهبر کره شمالی

حق نشر عکس AFP

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در پی اعلام آمادگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برای غیرهسته ای شدن در جریان سفر به چین، گفته مشتاق دیدار با آقای کیم است.

آقای ترامپ در عین حال افزوده که پیش از ملاقات با کیم جونگ اون، واشنگتن سیاست تحریم و فشار حداکثری بر کره شمالی را ادامه خواهد داد.

در نیمه اسفند، در پی انتقال پیام آقای کیم درباره آمادگی کره شمالی برای توقف آزمایش های هسته ای و موشکی و مذاکره درباره خلع سلاح هسته ای، کاخ سفید از آمادگی آقای ترامپ برای دیدار با آقای کیم خبر داده بود.

به دنبال آن تحول، کره جنوبی، که با هر دو طرف در تماس است، اعلام کرده بود که دیدار دونالد و ترامپ و کیم جونگ اون، در ماه میلادی مه (اردیبهشت - خرداد) برگزار خواهد شد، هرچند تاریخ دقیق دیدار مشخص نشده است.

بیشتر بخوانید:

اعلام آمادگی رئیس جمهور آمریکا برای ملاقات با رهبر کره شمالی، بسیاری از ناظران را شگفت زده کرده است.

در صورت انجام این ملاقات، پس از ماه ها افزایش تنش میان دو کشور و آزمایش های موشکی پی در پی کره پیونگ یانگ، آقای ترامپ نخستین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که در دوران مسئولیت خود با یک رهبر کره شمالی ملاقات می کند.

به دنبال تحولات اخیر، رئیس جمهور ایالات متحده امروز چهارشنبه، ٨ فروردین (٢٨ مارس) تاکید کرد که هم اکنون، غیرهسته ای شدن شبه جزیره کره امکانپذیر به نظر می‌رسد.

اقای ترامپ با انتشار توییتی گفت: "اکنون شانس زیادی وجود دارد که کیم جونگ اون کار درست را برای مردم خود و بشریت انجام دهد." وی در توییت دیگری افزود که آقای کیم "مشتاق ملاقات با من است".

ساعاتی پیش از اظهارات آقای ترامپ، اظهاراتی از رهبر کره شمالی منتشر شد که در ملاقات با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین گفته بود: "موضع همیشگی ما غیراتمی شدن شبه جزیره کره براساس وصیت کیم ایل سونگ، رئیس جمهوری سابق، و کیم جونگ ایل، دبیرکل فقید حزب کارگران کره بوده است."

کیم ایل سونگ، پدر بزرگ رهبر فعلی و پایه گذار جمهوری دموکراتیک خلق کره، و کیم جونگ ایل، پدر رهبر کنونی کره شمالی بودند. از آنجا که در حال حاضر، در شبه جزیره کره تنها کره شمالی دارای فعالیت‌های هسته‌ای است، اظهارات کیم جونگ اون به منزله آمادگی برای کنار گذاشتن این برنامه است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش خبرگزاری دولتی چین، شین هوا، کیم جونگ اون با اشاره به دعوت اخیر خود از دونالد ترامپ برای گفتگو پیرامون روابط دو کشور و وضعیت شبه جزیره کره، نسبت به نتایج دیدار با رئیس جمهور آمریکا ابراز خوشبینی کرده است.

آقای کیم گفته: "موضوع غیر اتمی شدن شبه جزیره کره می تواند حل و فصل شود به این شرط که پاسخ کره جنوبی و ایالات متحده به تلاش های ما همراه با حسن نیت باشد و در جریان اقدامات مترقی و هماهنگ برای تحقق صلح، فضای آرامش و ثبات در منطقه برقرار باشد."

کیم جونگ اون همچنین، فضای سیاسی منطقه را رو بهبود توصیف کرده و افزوده که "از زمان ابتکار جمهوری دموکراتیک خلق کره برای کاهش تنش و پیشنهاد مذاکرات صلح، وضعیت در شبه جزیره کره همچنان بهتر می‌شود".

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، دیدار غیر رسمی کیم جونگ اون و همسرش از چین روز ٢٥ مارس - یکشنبه - آغاز شد و او صبح چهارشنبه با قطار چین را ترک کرد.

چین نزدیک‌ترین متحد کره شمالی محسوب می‌شود و بخش عمده مبادلات بازرگانی خارجی کره شمالی با چین و از طریق آن کشور صورت می‌گیرد.