ال عال خواستار محدودیت پرواز به مقصد اسرائیل از فراز عربستان شد

ال عال اسرائیل حق نشر عکس Getty Images
Image caption خطوط هوایی ال عال خواستار مجوز پرواز از حریم هوایی عربستان سعودی شده است

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز خطوط هوایی "ال عال " از دادگاه عالی اسرائیل خواسته است تا زمانی که به این شرکت اجازه استفاده از حریم هوایی عربستان داده نشده است، پرواز خطوط هوایی جدید به مقصد اسرائیل از طریق حریم هوایی عربستان سعودی را محدود کند.

ال عال "یک هفته پس از آن که شرکت" ایرایندیا" برای اولین بار با عبور از حریم هوایی عربستان سعودی به تل آویو پرواز کرد این درخواست را مطرح کرده است

عربستان سعودی اسرائیل را به رسمیت‌ نمی‌شناسد به همین دلیل "ال عال" برای پرهیز از حریم هوایی عربستان سعودی مجبور به طی مسیری طولانی است که دوساعت بیشتر زمان می‌برد و به گفته "العال " هزینه بیشتری برای این شرکت در بردارد.

شرکت هوایی "ال عال" دولت اسرائیل را متهم کرده است که با دادن اجازه پرواز به خطوط هوایی ایرایندیا از طریق حریم هوایی عربستان باعث ضررمالی این شرکت می‌شود.

این شرکت می‌گوید که درحال حاضر نمی‌تواند میزان ضررمالی را تخمین بزند زیرا نمی‌داند که چندین خطوط هوایی با استفاده ازحریم هوایی عربستان به اسرائیل پرواز خواهند کرد .

رئیس خطوط هوایی"ال عال" به رویترز گفت که این شرکت خواستار محدود کردن پروازهای‌ ایرایندیا و پروازهای خطوط هوایی دیگر ازطریق حریم هوایی عربستان سعودی است و افزود: "ما از دولت اسرائیل انتظار داریم که یا مجوزی مشابه به 'ال عال ' داده شود و یا پروازهای بیشتر از این مسیر را محدود سازد."

انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی اذعان داشته است که "این نقض برابری حقوق و ناعادلانه است" اما گفته که حل این مسئله بعهده دولت اسرائیل است.