غوطه شرقی: سخت‌ترین نقطه دنیا برای تحصیل

تحصیل حق نشر عکس Getty Images
Image caption درغوطه شرقی هستند جوانانی که زیربمباران های شدید از تحصیل دست بر نمی‌دارند

در غوطه شرقی که تحت محاصره قراردارد جوانانی هستند که به تحصیل ادامه می‌دهند و برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کنند.

بیشتر آنها به مدارک دانشگاهی از طریق اینترنت امید بسته‌اند. این درحالی است که علاوه برتلاش برای زنده ماندن زیربمباران شدید، با مشکل قطع برق و دسترسی به اینترنت مواجه هستند.

محمود جوان بیست ساله‌ای است که در غوطه شرقی از طریق اینترنت در رشته کامپیوتر"دانشگاه مرد " که مرکزش در آمریکاست تحصیل می‌کند.

این دانشگاه به کسانی که به طور متعارف به آموزش عالی دسترسی ندارند دوره‌‍هایی با کسب مدرک ارائه می‌دهد.

بمبارانهای شدید

محمود دبیرستان را دردوران جنگ و محاصره غوطه شرقی تمام کرد اما جایی برای ادامه تحصیلات او وجود نداشت.

محمود به بی بی سی گفت: "وقتی دبیرستان را تمام کردم دانشگاهی که بتوانم در آن در رشته کامپیوتر تحصیل کنم و مدرک بگیرم پیدا نکردم."

محمود معتقد است که تحصیل و گرفتن مدرک بعنوان راهی برای آینده نگری و نماد موقعیتی بهتر در آینده، اهمیت دارد و می افزاید: "فکرمی کنم که من گام اول در این راه را برداشته‌ام."

"دانشگاه مردم" برای کسانی است که راه دیگری برای ادامه تحصیلات دانشگاهی ندارند. دانشجویان حلب وقتی دانشگاه این شهر هدف حملات موشکی قرارگرفت از "دانشگاه مردم "برای ادامه تحصیل استفاده کردند.

مدارک این دانشگاه تنها از راه اینترنت به دانشجویان داده می‌شود و مورد حمایت تشکیلاتی نظیر گوگل و نهاد گیتس قراردارد و استادان داوطلب و و یا سابق دانشگاه‌ها در آن تدریس می‌کنند.

درغوطه شرقی که از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد "جهنم روی زمین" توصیف شده است ده دانشجو هنوز به تحصیل در دانشگاه مردم ادامه می‌دهند.

Image caption خانه مجید دانشجوی کامپیوتر در اثر بمباران ویران شده است

ادامه حیات و امید

اما چه طور می‌توان زیربمباران و حملات موشکی درس خواند؟

محمود می گوید: "البته آن چه در اطراف ما می گذرد از نظر روانی ما را تحت تاثیر قرارمی‌دهد. وقتی بمباران وگلوله باران شدت پیدا می‌کند تنها مشغله ما زنده ماندن است. اما وقتی بمباران کم می شود، حتی برای یک مدت کوتاه، ما به شغل و درس و آنچه می‌خواهیم در آینده انجام دهیم فکرمی‌کنیم. من شخصا تصور می‌کنم که این وضعیت خود به تنهایی یک مشکل روانی ایجاد می کند چون فکر ما در اطراف دو زندگی متفاوت دور می‌زند. یکی زندگی جوانی که سعی دارد تحصیلات خود را تکمیل کند و به اهداف خود برسد و دیگر زندگی جوان بیست ساله‌ای که سعی دارد به حیات خود ادامه دهد و روز را به شب برساند تا شاهد روز دیگری باشد."

محمود در ادامه می‌افزاید:"من می خواهم فارغ التحصیل بشوم و مدرک بگیرم. برای ما که تحت محاصره قرارداریم این فرصت بزرگی است و به دانشجویان امید می‌بخشد."

این اراده قابل تحسینی است.

"روز خونینی پشت سرگذاشتیم"

مریم حامد دانشجویی که در دوران جنگ در حلب زیرنورشمع درس می خواند می گوید: "دسترسی به چیزهایی مثل برق، اتصال به اینترنت و تمام آنچه برای درس خواندن نیاز داشتم یا سخت یا بکلی غیرممکن بود."

Image caption مریم در دوران جنگ حلب زیر نور شمع به تحصیل خود ادامه داد

مجید دانشجوی دیگری است که در رشته کامپیوتر تحصیل می‌کند. مجید که خانه اش در یک حمله هوایی ویران شده است با قطع اینترنت و شارژ تلفن همراهش مشکل دارد.

وقتی دانشجویان دنیا خود را برای امتحانات حاضر می‌کنند هفته گذشته مجید در پیامی نوشت: "روز خونینی پشت سرگذاشتیم با دهها حمله هوایی."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زمانی که دانشجویان دنیا خود را برای امتحان آماده می کنند مجید دانشجوی کامپیوتر درپیامی نوشت: "روز خونینی پشت سرگذاشتیم"

مجید نگران نسل آینده سوریه است که محروم از تحصیل با خطر کار در کودکی روبرو هستند.

مجید که می‌خواهد تا گرفتن مدرک دکترا به تحصیل خود ادامه دهد می‌گوید که امید به آینده را ازدست نداده است.

او می‌گوید: "زندگی ما باید ادامه پیدا کند و جنگ نباید مانع آن شود درپایان این ما هستیم که باید کشورمان را از نو بسازیم . به باور من آموزش برای ساخت آینده به ما کمک می‌کند."

موضوعات مرتبط