رهبران راست و چپ افراطی در راهپیمایی پاریس هو شدند

لوپن در راهپیمایی 28 مارس در پاریس حق نشر عکس EPA
Image caption خانم لوپن گفت که معترضان "دشمن را اشتباه گرفته اند"

در پی قتل یک زن سالخورده که جنایتی یهودستیزانه تلقی می شود رهبران راست و چپ افراطی در جریان تجمعی در پاریس با تمسخر حاضران روبرو شده اند.

مارین لوپن از "جبهه ملی" و ژان لوک ملنشون از حزب چپ افراطی "سربلند" علیرغم درخواست گروه های یهودی در یک راهپیمایی سکوت شرکت کرده بودند.

گروه های یهودی این دو حزب را متهم به میدان دادن به احساسات یهودستیزانه می کنند، اتهامی که این دو حزب رد کرده اند.

میریل نال ۸۵ ساله روز جمعه در آپارتمان خود در پاریس به ضرب چاقو کشته و جسدش سوزانده شد.

او در سال ۱۹۴۲ زمانی که حدود ۱۳ هزار یهودی ساکن پاریس جمع آوری و به اردوگاه های کار نازی ها فرستاده شدند کودک بود اما در میان اخراجی ها نبود.

تاکنون دو مرد در ارتباط با قتل او دستگیر شده و موضوع تحقیق هستند.

یک منبع آگاه پلیس به رسانه های فرانسوی گفت که یکی از دستگیرشدگان قبلا به جرم آزار یک دختر ۱۲ ساله که در خانه خانم میریل نال اقامت داشت محکوم شده بود.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption مردم در محل زندگی میریل نال گل می گذارند

گزارش ها حاکیست که خانم نال یک بار از همسایه اش به پلیس شکایت کرده و گفته بود که این شخص تهدید کرده خانه اش را به آتش خواهد کشید.

روز چهارشنبه یک راهپیمایی به سوی آپارتمان خانم نال در شرق پاریس انجام شد و همانجا بود که برخی از شرکت کنندگان خانم لوپن و آقای ملنشون را هو کردند.

این دو نفر با اوج گرفتن تنش مجبور به ترک محل شدند. اما به گزارش خبرگزاری فرانسه خانم لوپن بعدا دوباره به راهپیمایی ملحق شد.

ائتلافی از گروه های یهودی فرانسه (کریف) پیشتر از سیاستمداران راست و چپ افراطی خواسته بود در این رویداد شرکت نکنند.

فرانسوا کالیفات مدیر این گروه به رادیو "آر تی ال" گفت: "حضور یهودستیزها در احزاب راست افراطی و چپ افراطی بیش از حد پررنگ است که باعث می شود نخواهید ارتباطی با آنها داشته باشید."

ژان ماری پدر مارین لوپن که قبلا رهبر "جبهه ملی" بود هولوکاست را انکار می کند. خانم لوپن به خبرگزاری فرانسه گفت که رهبران ائتلاف گروه های یهودی "دشمن را اشتباه گرفته."

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption مردم به سوی محل زندگی خانم نال راهپیمایی کردند

او افزود: "ما سال ها با یهودستیزان اسلامگرا جنگیده ایم."

در راهپیمایی روز چهارشنبه چند نفر از اعضای ارشد دولت هم حضور داشتند. پیشتر امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در مراسم بزرگداشت خانم نال شرکت کرده بود.

جامعه یهودیان فرانسه نسبت به افزایش خشونت های یهودستیزانه در این کشور بیش از پیش ابراز نگرانی می کند.

ماه گذشته قاضی دادگاهی تایید کرد که قتل سال پیش سارا حلیمی، یک زن یهودی ارتدکس ۶۵ ساله، که مضروب و از پنجره پرت شده بود انگیزه یهودستیزانه داشته است.