ترامپ وزیر امور کهنه سربازان را برکنار کرد

دیوید شولکین در دوره باراک اوباما در این سمت منصوب شده بود حق نشر عکس Getty Images
Image caption دیوید شولکین در دوره باراک اوباما در این سمت منصوب شده بود

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا استعفای دیوید شولکین وزیر امور کهنه سربازان را اعلام و پزشک کاخ سفید را به عنوان جانشین او معرفی کرده است.

آقای ترامپ در توییتی ضمن تشکر از آقای شولکین گفت قصد دارد رانی جکسون را جایگزین او کند.

آقای جکسون که درجه دار نیروی دریایی است در ماه ژانویه معاینه رئیس جمهور را به عهده داشت و سلامتی او را تایید کرد. آقای جکسون از سال ۲۰۱۳ پزشک رئیس جمهور بوده است.

مقام هایی که از آنها نام برده نشد به خبرگزاری رویترز گفتند که حدس و گمان ها پیرامون آینده کاری آقای شولکین به حدی بالا گرفته بود که مانع خدمت موثر او می شد.

رابرت ویکی از مقام های پنتاگون تا زمان تایید صلاحیت نامزد تازه عهده دار این سمت خواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ پزشک کاخ سفید را نامزد احراز این پست کرده است

رسانه های آمریکایی گزارش می دهند که این جابجایی در پی یک رسوایی اخلاقی و شورش فزاینده در داخل این وزارتخانه انجام می شود.

یک مقام کاخ سفید به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که جان کلی رئیس کارکنان کاخ سفید پیشتر - پیش از توییت رئیس جمهور - برکناری آقای شولکین را به او اطلاع داده بود.

او در کانون جنجالی بر سر مخارج سفر قرار داشت. پیش از او تام پرایس، وزیر بهداشت، دولت ترامپ هم در پی جنجالی مشابه استعفا داده بود.

اما یک سازمان بزرگ امور کهنه سربازان (ای م وتس) نسبت به برکناری آقای شولکین و قصد آقای ترامپ برای نامزدی آقای جکسون ابراز نگرانی کرده است. این سازمان گفت که آقای جکسون تجربه کافی برای اداره این سازمان عظیم را ندارد.

ماه پیش یک نهاد نظارتی در داخل وزارت کهنه سربازان نتیجه گیری کرده بود که آقای شولکین در عملی نامناسب بلیت بازی های تنیس ویمبلدون دریافت کرده و همسرش را با پول مالیات دهندگان به سفر اروپا برده بود. آقای شولکین قبول کرده بود بیش از چهار هزار دولت به دولت برگرداند.

موضوعات مرتبط