ترکیه پیشنهاد میانجیگری فرانسه در مناقشه با کردهای سوریه را رد کرد

نیروهای دموکراتیک سوریه حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای دموکراتیک سوریه در جنگ با داعش از حمایت کشورهای غربی از جمله آمریکا و فرانسه برخوردار بودند

دولت ترکیه پیشنهاد فرانسه برای میانجیگری برای حل اختلاف با کردهای سوریه را رد کرده است.

در واکنش به ابراز آمادگی امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای میانجیگری در مناقشه ترکیه با کردهای سوریه، ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه ١٠ فروردین (٣٠ مارس) این پیشنهاد را غیرقابل قبول خواند.

روز گذشته رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با اعضای نیروهای دموکراتیک سوریه، از گروه‌های سوری که در جنگ علیه داعش از حمایت غرب برخوردار بوده است، ابراز امیدواری کرد که بتواند به گفتگو بین این گروه و دولت ترکیه کمک کند.

اما آقای کالین گفته است که ترکیه "هرگونه تلاش برای گفتگو با این ساختار تروریستی" را مردود می‌داند و افزوده است که "حمایت فرانسه از گروه تروریستی ی‌پ‌گ به منزله مشروعیت بخشیدن به ترور است."

+ آمادگی فرانسه برای میانجیگری بین کردهای سوریه و ترکیه

+در عفرین چه می‌گذرد؟

+ عفرین از کنترل کردها خارج شد

+ هشدار ترکیه به سوریه در مورد کمک به کردها

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مکرون پیشنهاد کرده بود برای حل اختلاف بین ترکیه و کردهای سوریه میانجیگری کند

نیروهای دموکراتیک سوریه از شبه‌نظامیان کرد و عرب تشکیل یافته اما بیشتر نفرات آن از اعضای یگان‌های مدافع خلق هستند. ترکیه این سازمان را وابسته به حزب کارگران کرد - پ‌ک‌ک - محسوب می‌کند که سال‌هاست برای کسب خودمختاری مناطق کردنشین این کشور با دولت مرکزی در مبارزه بوده است. ترکیه پ‌ک‌ک را یک سازمان تروریستی اعلام کرده است.

در حال حاضر، نیروهای دموکراتیک سوریه شهر منبیج در شمال سوریه را در اختیار دارند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پرچم یگان‌های مدافع خلق - ترکیه این گروه را وابسته به پ‌ک‌ک و "سازمان تروریستی" می‌داند

در جریان مقابله با گروه دولت اسلامی - داعش - نیروهای دموکراتیک سوریه از حمایت غرب برخوردار بوده و مستشاران اعزامی ایالات متحده و فرانسه دارای پایگاه نظامی در مناطق تحت تسلط آن هستند.

ترکیه تهدید کرده است که به منظور حفاظت از امنیت مرزهای خود، ممکن است شهر منبج را هدف حمله قرار دهد. این شهر در شمال سوریه واقع شده و نیروهای دموکراتیک سوریه دو سال پیش آن را از تسلط داعش خارج کردند.

ارتش ترکیه و نیروهای سوری تحت حمایت آن با حمله به شهر عفرین، نیروهای کرد را از این شهر بیرون راندند.

دیدار آقای مکرون با فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه در حالی صورت گرفته که پس از بیرون رانده شدن شبه‌نظامیان کرد از عفرین به وسیله ارتش ترکیه و شبه نظامیان سوری مورد حمایتش، آنکارا به نیروهای دموکراتیک سوریه هشدار داده تا شهر منبج را هم ترک کنند.