امل کلونی وکیل مدافع خبرنگاران بازداشتی رویترز در میانمار می‌شود

Amal Clooney حق نشر عکس AFP
Image caption امل کلونی

امل کلونی، وکیل شناخته‌‌شده حقوق‌بشری گفته که قرار است به یک گروه حقوقی بپیوندد که وکالت دو خبرنگار بازداشتی رویترز در میانمار را به عهده دارند.

او خواستار آزاد شدن فوری این خبرنگاران شده و گفته است که "بدون هیچ شکی روشن است" که وا لون و کیاو سئو بی‌گناه هستند.

این دو خبرنگار در دوازدهم دسامبر ۲۰۱۷ به اتهام در اختیار داشتن اسناد محرمانه دولتی مربوط به استان راخین بازداشت شدند.

آنها با این اتهام ممکن است به ۱۴ سال زندان محکوم شوند.

'بازداشت برای گزارشگری '

خانم کلونی در بیانیه‌ای گفته است: "با مشخص شدن نتیجه نهایی این پرونده، ما درباره تعهد میانمار به آزادی بیان و حاکمیت قانون چیزهای زیادی خواهیم فهمید."

او افزوده: "وا لون و کیاو سئو فقط به خاطر گزارش کردن اخبار، محاکمه می‌شوند."

خبرگزاری رویترز می‌گوید که این دو خبرنگار هنگامی دستگیر شدند که درباره اعدام دسته جمعی گروهی از مسلمانان روهینگیا در استان راخین تحقیق می‌کردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption وا لون و کیاو سئو در ماه دسامبر بازداشت شدند

گیل گوو، مشاور ارشد رویترز می‌گوید: "حضور خانم کلونی در گروه وکالت تا حد زیادی تخصص ما را در زمینه حقوق بین الملل تقویت می‌کند و ما را قادر می‌سازد تا تلاش‌های خود را گسترش دهیم."

او گفت که آنها "همه راه‌ها برای آزادی خبرنگاران" خود را در نظر خواهند گرفت.

امل کلونی، وکیل بریتانیایی-لبنانی است که با جورج کلونی بازیگر هالیوود ازدواج کرده است. او در به عهده گرفتن پرونده‌های حقوق‌بشری در سطح بالا شهرت دارد.

او اخیرا نماینده حقوقی نادیا مراد، نامزد جایزه صلح نوبل در تحقیقات جنایات جنگی داعش بود. قطعنامه این تحقیقات به پیشنهاد بریتانیا در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

نادیا مراد زن جوان ایزدی است که موفق شد از دست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) فرار کند و برای پایان دادن به قاچاق انسان و خشونت‌های جنسی مبارزه می‌‎کند.