تحریم‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل برای کره شمالی

محدودیت‌های جدید نه فقط عملیات دریایی کره شمالی، بلکه همین‌طور شرکت‌های چین را که با پیونگ‌یانگ تجارت می‌کنند، هدف گرفته است. - عکس از بندر راسون کره شمالی حق نشر عکس Getty Images
Image caption محدودیت‌های جدید نه فقط عملیات دریایی کره شمالی، بلکه همین‌طور شرکت‌های چین را که با پیونگ‌یانگ تجارت می‌کنند، هدف گرفته است. - عکس از بندر راسون کره شمالی

شورای امنیت سازمان ملل متحد ۲۷ کشتی، ۲۱ شرکت کشتی‌رانی و یک فرد را بابت کمک به کره شمالی در دورزدن تحریم‌های دریایی، به فهرست تحریم‌های بین‌المللی افزوده است.

این تحریم‌ها را ایالات متحده ماه گذشته پیش‌نهاد داد و هدف از آن مقابله با قاچاق دریایی موادی مانند زغال‌سنگ و نفت برای کره شمالی است.

این بزرگ‌ترین بسته تحریمی سازمان ملل علیه حکومت پیونگ‌یانگ است.

به این ترتیب نفت‌کش‌ها و کشتی‌های باری تحریم‌شده، از پهلوگیری و بارگیری در همه بندرهای جهان منع شده‌اند. شرکت‌ها و افرادی که با این تحریم‌شده‌ها کار کنند، در معرض این قرار می‌گیرند که اموالشان مسدود شود.

کره شمالی مدت‌هاست که بابت برنامه هسته‌ای و آزمایش‌های موشکی‌اش زیر طیفی از تحریم‌های بین‌المللی و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکاست.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت این تحریم‌ها "پیام روشنی است که جامعه بین‌المللی در تلاش‌هایش برای افزایش فشار بر حکومت کره شمالی، متحد است."

محدودیت‌های جدید نه فقط عملیات دریایی کره شمالی، بلکه همین‌طور شرکت‌های چین را که با پیونگ‌یانگ تجارت می‌کنند، هدف گرفته است.

از فهرست تحریم‌شدگان جدید، ۱۶ شرکت در کره شمالی مستقر هستند، ۵ شرکت در هنگ‌کنگ ثبت شده‌اند، دو شرکت در چین، دو شرکت در تایوان، و یکی در پاناما و یکی دیگر هم در سنگاپور.

برخی دیپلمات‌های غربی می‌گویند تحریم‌های وضع‌شده علیه پیونگ‌یانگ، که جلوی عمده صادرات و وارداتش را گرفته، از عوامل کلیدی بوده که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، را وا داشته است آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی‌اش را فعلا متوقف کند و به مذاکرات رو بیاورد.

سه هفته پیش مقام‌های کره جنوبی خبر دادند که رهبر کره شمالی ابراز تمایل کرده است با رئیس‌جمهوری آمریکا ملاقات و مذاکره کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از این پیش‌نهاد استقبال کرده و گفته که تا آخر ماه مه، یعنی ظرف دو ماه آینده، این دیدار برگزار می‌شود.

هم مقام‌های کره جنوبی و هم مقام‌های آمریکا گفته‌اند که سیاست دونالد ترامپ برای "فشار حداکثری" بر کره شمالی، در دست‌یابی به این فرصت مذاکره موثر بوده است.

در عین حال گزارش شده که رئیس‌جمهوری آمریکا بدون مشورت با مقام‌های ارشد در دولتش این ملاقات را پذیرفته است.

موضوعات مرتبط