بوریس جانسون: رهبر حزب کارگر 'احمقی مفید' برای روسیه است

کوربین و جانسون حق نشر عکس Reuters
Image caption بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا (سمت چپ) جرمی کوربین ،رهبرحزب مخالف دولت (سمت راست )را "احمقی مفید" برای تبلیغات روسیه خوانده است

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، جرمی کوربین،رهبرحزب مخالف کارگر را "احمقی مفید برای کرملین"خوانده است.

وزیر خارجه بریتانیا در پی واکنش رهبرحزب مخالف دولت بریتانیا به ماجرای مسمومیت جاسوس دو جانبه سابق روسیه در سالزبری این سخنان را اظهار داشته است.

آقای جانسون گفت که جرمی کوربین با خودداری از "حمایت بی‌چون وچرا" از نقطه نظرهای دولت بریتانیا در این مورد به "تبلیغات"روسیه اعتبار می‌بخشد.

بوریس جانسون همچنین اظهار داشت که حزب کارگر با زیرسوال بردن نقطه نظرهای کارشناسان سلاح‌های شیمیایی " خود را اسباب مسخره کرده است."

''سیل دروغی که از مسکوسرازیرشده است ''

روسیه هرگونه ارتباطی با حمله چهارم ماه مارس به سرگئی اسکریپال و دخترش را رد می‌کند و از دولت بریتانیا خواسته است تا اسناد و مدارک خود در مورد چنین ارتباطی را در اختیارش بگذارد.

بوریس جانسون در هفته‌نامه ساندی تایمز،چاپ لندن، منکردست داشتن دولت بریتانیا در این حمله شد و می‌گوید که روسیه "عمدا سعی دارد که واقعیات تلخ را زیر آواری از دروغ و اطلاعات نادرست دفن کند."

وزیر خارجه بریتانیا همچنین نوشته است که تنها عاملی که به دروغ های روسیه اعتبار می بخشد حمایت سیاستمداران کشورهای دیگر از تلاش‌های روسیه برای سرپوش گذاشتن برواقعیات است و افزوده: "با کمال تاسف به این نتیجه رسیده ام که جرمی کوربین هم به این تلاش ها پیوسته است."

پس از آن که پورتون دان، آزمایشگاه وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که نمی‌تواند منبع و منشا دقیق سم اعصاب استفاده شده علیه سرگی اسکریپال و دخترش را تعیین کند، روسیه خواهان تشکیل جلاس شورای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی شد.

دراین نشست اضطراری که روز چهارشنبه (چهارم آوریل)در شهر لاهه هلند برگزار ‌شد درخواست روسیه برای برای تحقیق مشترک درباره مسموم کردن جاسوس سابق، سرگئی اسکریپال و دخترش رد شد.

این آزمایشگاه پیش‌تر گفته بود سم اعصاب نوویچوک که کاربرد نظامی دارد تنها در اختیار ارتش و دولت روسیه است و به احتمال قوی از سوی 'عناصر حکومتی ' آن کشور مورد استفاده قرار گرفته است. این آزمایشگاه در عین حال افزود که تعیین اینکه چنین سمی کجا تولید شده در محدوده وظایف آن قرار ندارد.

Image caption تازه ترین گزارش ها حاکی از بهبود حال سرسرگئی اسکریپال، ۶۶ساله، و دخترش یولیا، ۳۳ ساله، است

بریتانیا می‌گوید اطلاعاتی که در دست دارد باعث شده به این باور برسد که روسیه مسئول این حمله بوده است.

در پی این تحولات، حزب کارگر بریتانیا خواستار تحقیقات شده است که معلوم شود آیا بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، درباره دخالت روسیه در حمله به جاسوس دوجانبه، به افکار عمومی اطلاعات اشتباه داده یا اغراق کرده است.

درهمین حال تازه‌ترین گزارش ها حاکی از بهبود حال جاسوس سابق، سرگئی اسکریپال و دخترش در بیمارستان است.

موضوعات مرتبط