یولیا اسکریپال از بیمارستان مرخص شد

حق نشر عکس YULIA SKRIPAL/FACEBOOK

بی‌بی‌سی دریافته است که یولیا اسکریپال دختر جاسوس سابق روس که در شهر سالزبری بریتانیا با سم اعصاب مسموم شده بود از بیمارستان مرخص و به جای امنی منتقل شده است.

خانم اسکریپال که ۳۳ سال دارد به همراه پدرش بیش از پنج هفته پیش در حالی که از هوش رفته بودند بر روی نیکمت پارکی پیدا شدند.

پدر خانم اسکریپال، سرگی، افسر سابق اطلاعات ارتش روسیه بود که در سال ۲۰۰۳ به اتهام جاسوسی برای بریتانیا در روسیه دستگیر و در سال ۲۰۰۶ به ۱۳ سال زندان محکوم شد.

او در سال ۲۰۱۰ در مبادله جاسوس به بریتانیا آمد و از هشت سال پیش در سالزبری زندگی می‌کرد.

دولت بریتانیا روسیه را "به احتمال زیاد" عامل این سوء قصد دانست و مرکز تحقیقات شیمیایی وزارت دفاع بریتانیا- پورتون داون- اعلام کرد سوء قصد با استفاده از سم اعصاب "از خانواده نوویچوک" بود که در روسیه "کشف" شده است.

روسیه اتهامات دولت بریتانیا را "اخبار جعلی" خوانده و هر گونه دخالت خود را در این سوء قصد تکذیب می‌کند.

پس از انتقال سرگی اسکریپال و یولیا به بیمارستان وضعیت آنها بحرانی گزارش شد اما هفته پیش گفته یولیا اسکریپال در بیانیه‌ای که از طریق پلیس منتشر شد گفت که "حالش به سرعت رو به بهبود می‌رود."

پس از آن تلویزیون دولتی روسیه گفتگوی تلفنی یولیا اسکریپال با دختر عمویش در مسکو را پخش کرد که خانم اسکریپال می‌گفت به زودی از بیمارستان مرخص خواهد شد، دیگر خطر جانی او و پدرش را تهدید نمی‌کند و پدرش در حال استراحت است.

سالزبری حق نشر عکس Andrew Matthews/PA Wire
Image caption پلیس و نیروهای امنیتی تمام مکان‌هایی را که سرگی اسکریپال و دخترش بعد از حمله رفته بودند، آزمایش کردند و شستشو دادند

کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی محل حادثه را بررسی و از آن نمونه‌برداری کرده‌اند و قرار است نتیجه تحقیقات این سازمان منتشر شود.

روسیه در نشست این سازمان درخواست مشارکت در تحقیقات را کرد اما اعضا به این درخواست رای منفی دادند.

پس از آن که بریتانیا روسیه را به عامل این سوء قصد دانست، در اعتراض شماری از دیپلماتهای روس را از بریتانیا اخراج کرد.

در حمایت از بریتانیا ۲۸ کشور دیگر از جمله آلمان، فرانسه و آمریکا هم تعدادی از دیپلمات‌های روس را از کشور خود اخراج کردند. روسیه نیز تمام این موارد را با مقابله به مثل پاسخ داد.

روسیه از بریتانیا خواسته بود چون یولیا اسکریپال شهروند روسیه است به نمایاندگان این کشور اجازه ملاقات با یولیا اسکریپال داده شود. دخترعموی خانم اسکریپال هم درخواست ملاقات با او را دارد.

تحقیقات پلیس بریتانیا نشان داد که تماس آقا و خانم اسکریپال با سم در خانه خودشان ایجاد شده و غلظت سم روی دستگیره در ورودی خانه از هر جای دیگری بیشتر بوده است.

در روز سوء قصد آقای اسکریپال و دخترش پس از اینکه از خانه خارج شدن با ماشین به یک بار و بعد یک رستوران رفتند و بعد در حالی که از هوش رفته بودند روی نیمکت پارک پیدا شدند.

پلیس و نیروهای امنیتی تمام این اماکن را آزمایش کردند و شستشو دادند و به حدود پانصد نفری که ممکن بود به این اماکن رفت و آمد داشته باشند توصیه کردند لباس‌ها و وسایل خود را بشویند.

موضوعات مرتبط