کیم جونگ اون برای نخستین بار رسما به مذاکره با آمریکا اشاره کرد

کیم جونگ اون حق نشر عکس Getty Images
Image caption کیم جونگ اون می خواهد با آمریکا "مذاکره" کند

به گزارش رسانه‌های دولتی، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای نخستین بار درباره مذاکرات با آمریکا سخن گفته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ماه گذشته موافقت خود را برای گفتگو با رهبر کره شمالی اعلام کرد اما کیم جونگ اون خود در این باره سکوت کرده بود.

کیم جونگ اون که در اجلاس حزب کارگران کره شمالی در روز دوشنبه، ۲۰ فروردین حضور پیدا کرده بود به صورت صریح به ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا اشاره نکرد بلکه به گزارش خبرگزاری دولتی به "توسعه روابط شمال و جنوب و چشم انداز گفتگوی کره‌شمالی و آمریکا" اشاره کرد.

جزئیات ملاقات احتمالی رهبران دو کشور از جمله زمان آن هنوز روشن نیست.

روز دوشنبه آقای ترامپ گفت قصد دارد "ماه مه یا اوایل ژوئن" با رهبر کره شمالی ملاقات کند. پیش از این اظهار نظر، از قول یکی مقامات دولت آمریکا که نامش فاش نشده گزارش شده بود که دو کشور در حال مذاکره برای دیدار سران دو کشور هستند.

ماه پیش، زمانی که به نحوی غیر منتظره اعلام شد مذاکرات دو کشور بزودی انجام می‌شود بسیاری از ناظران شگفت زده شدند؛ بخصوص اینکه اعلام مذاکره پس از مدتی جنگ لفظی بین روسای جمهور دو کشور صورت گرفت. علاوه بر این کارشناسان می‌گویند ملاقاتی از این نوع میان سران کشورها معمولا به ماه‌ها مذاکره و برنامه‌ریزی نیاز دارد.

اگر این ملاقات صورت بگیرد اولین بار خواهد بود که رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی دیدار می کند.

قرار است آقای کیم ۲۷ آوریل در دیداری نادر میان رهبران دو کره، با مون جائه-این، رئیس جمهوری کره جنوبی گفتگو کند. این دیدار در پی بهبود روابط دو کشور در چند ماه گذشته صورت می‌گیرد. کره جنوبی نقشی مهم در پیشنهاد گفتگو میان آمریکا و کره شمالی ایفا کرده است.

هدف از این دیدارها متقاعد کردن کره شمالی به کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای است هر چند منتقدان می گویند پیونگ یانگ احتمالا تنها به فکر کاهش تحریم های فلج کننده اقتصادی است.

کوته زمانی پس از نخستین اشاره آقای ترامپ به ملاقات با رهبر کره شمالی در ماه گذشته، خبرگزاری رسمی کره شمالی در تفسیری گفت که تحریم‌ها نه، بلکه "اعتماد به نفس" این کشور را پای میز مذاکره آورده است.

در حالی که آمریکا می‌گوید کره شمالی آماده مذاکره درباره خلع سلاح اتمی است، هنوز مشخص نیست که دو طرف دقیقا چه تعریفی از این "خلع سلاح" دارند.

واشنگتن می‌خواهد پیونگ یانگ زرادخانه هسته‌ایش را از بین ببرد، در حالی که پیونگ یانگ مکررا خواستار خروج نیروهای آمریکایی از کره جنوبی است و اینکه آمریکا تضمین بدهد برای دفاع از کره جنوبی و ژاپن از نیروی نظامی خود استفاده نخواهد کرد.

کره شمالی قبلا در مذاکره با دولت‌های قبلی آمریکا و برخی کشورهای میانجی، آزمایش‌های اتمی و موشکی خود را مدتی معلق کرد اما بعد آنها را از سر گرفت چون معتقد بود که خواسته‌هایش برآورده نشده است.

بیشتر بخوانید: