وزیر دفاع اسرائیل، تک‌تیرانداز ویدیوی جنجالی را مستحق مدال دانست

مرز غزه
Image caption مرد وسطی در این تصویر هدف شلیک تک‌تیرانداز قرار می‌گیرد

وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید تک‌تیراندازی که ویدیوی او بعد از شلیک به یک فلسطینی در مرز غزه خبرساز شده، "مستحق دریافت مدال است".

تصاویر ویدیویی این واقعه که سرباز دیگری از ضبط آن ابراز خوشحالی می‌کند، به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسان شده و انتقاد و محکومیت گروه‌های حقوق بشری و بسیاری از سیاستمداران را به دنبال داشته است.

ارتش اسرائیل می‌گوید مردی که هدف شلیک تک‌تیرانداز قرار گرفته در حال "تدارک آشوب" بوده و تیر به پای او خورده است. ارتش اسرائیل همچنین گفته است که در باره این واقعه تحقیق خواهد کرد.

در ویدیویی که روز دوشنبه ۹ آوریل پخش شد، سه مرد در نزدیکی حصار و موانع مرزی دیده می‌شوند. صدای یک شلیک گلوله شنیده می‌شود و یکی ازاین مردان که به نظر می‌آید سلاحی در دست ندارد، روی زمین می‌افتد.

بعد از آن صدایی شنیده می‌شود که با شادمانی و به زبان عبری می‌گوید: "عالی، عجب ویدیویی. بله! حرام‌زاده! عجب ویدیویی!"

در فیلم دیده می‌شود که گروهی از مردم به سوی مردی که تیر خورده می‌دوند. شرایط این مرد بعد از تیر خوردن مشخص نیست.

حق نشر عکس reuters
Image caption آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، به خبرنگاران گفت که تک‌تیرانداز مستحق مدال است

سکوت درباره تک‌تیرانداز

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفته است که این واقعه روز ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷ در منطقه‌ کیسوفیم، نزدیک مرز غزه رخ داده است.

به گفته ارتش اسرائیل این ویدیو "بخش کوتاهی از واکنش به یک شورش خشونت‌آمیز" را نشان می‌دهد و "شلیک یک گلوله" بعد از آن صورت گرفته که تلاش‌های دیگر برای متوقف کردن خشونت ناکام مانده است.

این بیانیه درباره تک‌تیرانداز سکوت کرده اما گفته است "فیلمبرداری بدون مجوز" سرباز دیگر، پخش فیلم و کلماتی که در آن شنیده می‌شود "با میزان خویشتنداری که از سربازان ارتش انتظار می‌رود سازگاری ندارد".

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، به خبرنگاران گفت که تک‌تیرانداز مستحق مدال است، هر چند افزود سربازی که فیلم را گرفته مستحق "امتیاز منفی" است.

این ویدیو اولین بار در کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل پخش شد و بعد از آن به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسان شد. پخش این فیلم با واکنش‌های شدیدی روبرو شد.

یک نماینده عرب مجلس اسرائیل در توییتی "ابراز خوشحالی از گرفتن جان یک نفر و آن‌چه که به نظر می‌آید اعدام شخصی باشد که هیچ‌کس را تهدید نکرده" را وحشتناک نوصیف کرد.

بسیاری از سیاستمداران احزاب راست و چپ اسرائیل هم از این واقعه انتقاد کرده‌اند.