هم‌زمان با آغاز کار جان بولتون، مشاور امنیت داخلی ترامپ استعفا کرد

تام باسرت حق نشر عکس Getty Images
Image caption کاخ‌سفید علت دقیقی برای استعفای آقای باسرت اعلام نکرده است

تام باسرت، مشاور امنیت داخلی رئیس جمهوری آمریکا استعفا کرده است. بنابر گزارش‌ها استعفای ناگهانی آقای باسرت با آغاز به کار جان بولتن، مشاور جدید امنیت ملی آقای ترامپ مرتبط بوده و آن‌طور که رسانه‌های آمریکا می‌گویند از آقای باسرت "خواسته شده که استعفا دهد".

آقای باسرت از اصلی‌ترین مشاوران کاخ سفید در زمینه مسائل امنیت داخلی و مبارزه با تروریسم بود. او همچنین در تصمیم‌گیری‌های مربوط به سیاست‌های آمریکا در قبال سوریه هم نقش داشت.

با استعفای آقای باسرت، تعداد مقام‌هایی که در ۱۵ ماه گذشته، از کابینه و یا تیم مشاروان و دستیاران آقای ترامپ کنار گذاشته شده‌اند به حدود ۳۰ نفر رسیده است، رکوردی کم سابقه که نزدیک‌ترین مثال به آن را می‌توان در دوران ریاست‌جمهوری رونالد ریگان جستجو کرد.

تارا مک‌کلوی، گزارشگر بی‌بی‌سی در کاخ‌سفید می‌گوید جدا شدن آقای باسرت از تیم مشاوران آقای ترامپ مهم است چرا که "او یکی از کسانی بود که به دقت خود را برای کارش آماده کرده بود و حتی با وجود این که در دوران ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش هم به عنوان معاون مشاور امنیت داخلی در کاخ‌سفید کار کرده بود، به محض نامزد شدن برای کار در دولت دونالد ترامپ، شروع به رایزنی و مشورت گرفتن از همه مشاوران امنیت داخلی پیشین کرد."

صبح سه‌شنبه (دهم آوریل) این استعفا در حالی اعلام شد که جان بولتن، مشاور جدید امنیت ملی آقای ترامپ در حالی که در کنار رئیس‌جمهوری آمریکا نشسته بود در یک جلسه کاری هیات دولت برابر خبرنگاران دیده شد. در آغاز این جلسه آقای ترامپ وعده داده که پاسخ آمریکا به حمله شیمیایی ادعایی در صورت تایید و شناسایی مسببان آن "قاطع و کوبنده" خواهد بود.

همزمان کاخ‌سفید خبر داده که آقای ترامپ سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود به آمریکای لاتین را لغو کرده تا از نزدیک بر واکنش آمریکا به حمله شیمیایی ادعایی در دوما نظارت کند.

تصمیمی که گمانه‌‎زنی‌ها درباره شکل‌گیری یک حمله نظامی مقطعی از سوی آمریکا علیه مواضع نظامی دولت سوریه را افزایش داده است؛ اقدامی نظیر حمله موشکی سال گذشته که طی آن آمریکا با موشک‌های کروز یک پایگاه هوایی را در سوریه را هدف قرار داد چون مدعی بود حمله شیمیایی به خان شیخون از پایگاه شعیرات صورت گرفته بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ سفر خود به آمریکای لاتین را لغو کرده است

با وجود این، کارشناسان می‌گویند اگر آمریکا در پی یک حمله نظامی دیگر علیه دولت سوریه داشته باشد این حمله ممکن است وسیع‌تر و شدیدتر از حمله سال گذشته به پایگاه شعیرات باشد چرا که اگر آن حمله با هدف متوقف کردن استفاده از حملات شیمیایی علیه مخالفان بشار اسد صورت گرفته بود، نا کارآمد بوده است.

هم‌زمان برخی از تحلیل‌گران از احتمال اقدام مشترک آمریکا و فرانسه در این باره سخن گفته‌اند چرا که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم خواستار واکنش قاطع در پاسخ به این حمله شیمیایی ادعایی شده بود.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نوشته است: "اگر خط قرمزی رد شده باشد، باید واکنشی هم در پی داشته باشد."

احتمال شکل‌گیری یک حمله نظامی علیه دولت سوریه از سوی آمریکا و فرانسه در حالی افزایش یافته که روسیه (قوی‌ترین متحد دولت بشار اسد) می‌گوید هیچ مدرکی مبنی بر حمله شیمیایی به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی پیدا نکرده است.

به گفته سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، کارشناسان روس در محل حاضرند: "کارشناسان نظامی ما به همراه نمایندگان هلال احمر سوریه از محل بازدید کرده و هیچ ردی از گاز کلر یا هر ماده شیمیایی دیگر که علیه غیر نظامیان استفاده شده باشد پیدا نکردند."

او گفت مسکو از "تحقیقات صادقانه" استقبال می‌کند اما با اتهام بدون مدرک مخالف است.