'آماده باش' نیروهای سوریه در پی هشدار ترامپ به این کشور

عکس آرشیوی از سرباز دولت سوریه در دمشق حق نشر عکس Getty Images
Image caption عکس آرشیوی از سرباز دولت سوریه در دمشق

درحالی که احتمال داده می شود آمریکا در واکنش به حمله ظاهرا شیمیایی در سوریه دست به اقدام نظامی علیه این کشور بزند، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ناظران در منطقه گزارش می دهد که نیروهای دولتی سوریه و متحدان آن به حال آماده باش در آمده اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه از اعلام تصمیمی مهم ظرف ۴۸ ساعت در مورد سوریه خبر داد و بعدا گفت واکنش آمریکا "شدید" خواهد بود.

او سه شنبه برنامه سفر به آمریکای لاتین را لغو کرد تا بر سیاست سوریه تمرکز کند. جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا هم برنامه های سفر خود در هفته جاری را لغو کرده تا در واشنگتن بماند.

مخالفان سوری دولت این کشور را متهم به حمله ای شیمیایی در شنبه شب در شهر دوما در حومه دمشق می کنند که باعث مرگ ده ها نفر شده است. دولت سوریه این اتهام را رد می کند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا قرار دارد گفت که از دوشنبه شب، نیروهای سوری برای ۷۲ ساعت به حال آماده باش در آمده اند و درحال تقویت مواضع خود هستند.

رامی عبدالرحمان مدیر این گروه گفت که دستور آماده باش برای نیروها از جنوب تا شمال و از شرق تا غرب کشور صادر شده است.

آسوشیتدپرس به نقل از سازمان فعالان "صدا و تصویر" در شرق سوریه نوشت که نیروهای ایرانی و اعضای گروه حزب الله لبنان هم مواضع خود را در ناحیه ابوکمال در نزدیکی مرز عراق تخلیه کرده اند.

یک سیاستمدار لبنانی نزدیک به دولت سوریه که نخواست نامش فاش شود به این خبرگزاری گفت که تدابیر احتیاطی در سراسر سوریه اتخاذ شده است.

او گفت که دولت سوریه انتظار "حمله ای محدود" مشابه موشک باران سال قبل پایگاه شعیرات در استان حمص توسط ناوهای آمریکایی را دارد. موشک باران آن پایگاه پس از حمله ای شیمیایی به خان شیخون انجام شد که سازمان ملل بعدا تایید کرد کار نیروهای دولتی سوریه بوده است.

همزمان ولادیمیر چیژوف فرستاده روسیه در اتحادیه اروپا گفت که مسکو به آمریکا اخطار داده است به سوریه حمله نکند.

او به "یورونیوز" گفت که "روسیه هم به صورت علنی و هم از طریق کانال های مناسب، در مورد پیامدهای ناگوار چنین حمله ای و احتمال آسیب دیدن شهروندان روسیه به نمایندگان آمریکا اخطار داده است."

از سوی دیگر ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، گفته است که فجایع سوریه باید با "پاسخ قوی، مشترک و مصمم" جامعه بین المللی روبرو شود.

او در سخنانی در مجلس عوام فرانسه گفت: "متحدان رژیم سوریه مسئولیت سنگینی در این قتل عام دارند."

ترامپ قول واکنشی 'شدید' در مورد سوریه را داد

روسیه قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره سوریه را وتو کرد

ترامپ: ظرف ۴۸ ساعت تصمیمی مهم در قبال سوریه اعلام می‌شود

ولایتی: حمله اسرائیل به پایگاه نظامی سوریه بی‌پاسخ نمی‌ماند

ترامپ بشار اسد، روسیه و ایران را مسئول 'حمله شیمیایی' معرفی کرد

هفتمین سالگرد جنگ خونین سوریه