ترامپ ممنوعیت صدور روادید برای یکی ازکشورهای ''ممنوع الورود' را لغو کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ محدودیت ورود شهروندان چاد به آمریکا را لغو کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا محدودیت صدور ویزا برای شهروندان جمهوری چاد را لغو کرده است.

کاخ سفید در اطلاعیه‌ای گفته است که بر اساس ارزیابی وزارت امنیت داخلی آمریکا، رئیس جمهوری با امضای فرمانی، اعلام کرده که جمهوری چاد نحوه مدیریت بررسی سوابق و هویت متقاضیان گذرنامه و همکاری اطلاعاتی با آمریکا در این زمینه را تا سطح ضوابط مورد نظر این وزارتخانه بهبود بخشیده است. در نتیجه "شهروندان چاد بار دیگر می‌توانند برای سفر به ایالات متحده روادید دریافت کنند."

به گفته کاخ سفید، این دستور براساس فرمان مورخ مارس سال گذشته رئیس جمهوری و ارزیابی سه ماهه وزارت امنیت داخلی در مورد محدودیت ورود شهروندان هشت کشور به خاک ایالات متحده صورت گرفته است. در فرمان مورد اشاره آمده است که وزارت امنیت داخلی پس از ارزیابی ۲۰۰ کشور جهان از لحاظ نحوه بررسی سوابق متقاضیاه دریافت روادید ورود به ایالات متحده از نظر "تهدید تروریستی"، تشخیص داده است که در "معدود کشورهایی" همکاری مقامات رسمی با آمریکا در این زمینه کافی نبوده و در نتیجه، صدور ویزا برای شهروندان این کشورها محدود شده است. ایران یکی از این کشورهاست.

+ دولت ترامپ ممنوعیت‌های سفر به آمریکا را گسترش داد

+ فرمان مسافرتی ترامپ برای ایرانیان در ۳۰۰ کلمه

+ اجرای فرمان منع صدور ویزای آمریکا 'آغاز می‌‎شود'

+ دونالد ترامپ فرمان مهاجرتی جدید را امضا کرد

+ رسانه‌ها: ترامپ برای شهروندان چند کشور از جمله ایران محدودیت سفر به آمریکا ایجاد می‌کند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بازار نجامنا، پایتخت چاد - صدور روادید آمریکا برای شهروندان چاد در پائیز سال گذشته محدود شده بود اما حالا لغو شده است

در ژانویه سال گذشته میلادی، آقای ترامپ با صدور فرمانی تحت عنوان "حفاظت از ملت در برابر ورود تروریستی به خاک ایالات متحده" محدودیت‌هایی در مورد ورود شهروندان چند کشور وضع کرد. در فهرست اولیه، کشورهای ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن دیده می‌شدند. به دلیل اینکه جمعیت اکثر این کشورها مسلمان هستند، فرمان آقای ترامپ به عنوان تصمیمی تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان مورد انتقاد شدید قرار گرفت و به یک رشته اقدامات قضایی در جهت جلوگیری از اجرایی شدن آن منجر شد. اجرای این فرمان عملا به معنی ممنوعیت هر چند موقت صدور روادید برای شهروندان این کشورها بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ادریس دبی رئیس جمهوری چاد - دولت آمریکا بهبود در امکانات دولت چاد را برای لغو محدودیت صدور روادید کافی دانسته است

در اصلاحات بعدی، ممنوعیت ورود به صورت های مختلف و برای کشورهای مختلف تعدیل شد و نخست کشور عراق و بعدا سودان از این فهرست خارج شدند. دلیل مقامات آمریکایی در خارج کردن این دو کشور رضایتبخش بودن همکاری مقامات محلی در زمینه بررسی سابقه متقاضیان صدور روادید ورود به آمریکا عنوان شد.

در پائیز سال گذشته، سه کشور کره شمالی، چاد و ونزوئلا نیز به این فهرست افزوده شدند. در مورد کره شمالی، گفته شد که عدم ارتباط دولت‌های دو طرف عملا امکان ارزیابی متقاضیان دریافت روادید ورود به آمریکا را منتفی می کند و در هر حال، به استثنای سفرهای دیپلماتیک و دولتی، بین این کشور و ایالات متحده رفت و آمد توریستی و مهاجرتی عملا وجود ندارد. محدودیت صدور ویزا برای شهروندان ونزوئلا هم منحصر به مقامات دولتی است.

دلیل افزودن چاد به این فهرست عدم انطباق نحوه بررسی وضعیتی امنیتی شهروندان متقاضی سفر به آمریکا با معیارهای مورد نظر ایالات متحده عنوان شد. برخی رسانه‌های خبری گفته‌اند که علت این عدم انطباق، استفاده از کاغذ نامناسب برای صدور ویزا بود.

ماه گذشته، وزیر خارجه ایالات متحده گفت که چاد "گام‌های قابل توجهی را در زمینه بهبود روندهای امنیتی خود برداشته و در نتیجه انتظار می‌ رود روابط مسافرتی بین دو کشور به حالت عادی بازگردد."

شهروندان کشورهای باقی مانده در فرمان دونالد ترامپ، از جمله ایرانیان هنوز به درجات مختلف با محدودیت اخذ روادید ورود به آمریکا مواجه هستند.