پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا استعفا می‌کند

حق نشر عکس EPA
Image caption پل رایان، در مقام رئیس مجلس نمایندگان، قدرتمندترین چهره جمهوری‌خواهان در کنگره است

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و ارشدترین رهبر جمهوری‌خواهان در کنگره این کشور گفته بنا ندارد در انتخابات میان دوره‌ای نوامبر امسال شرکت کند. کنار رفتن آقای رایان می‌تواند موقعیت حزبش در انتخابات آتی را تضعیف کند.

پل رایان که قدرتمندترین چهره جمهوری‌خواهان است از ایالت ویسکانسن به مجلس نمایندگان راه یافته بود اما سخنگوی او می‌گوید قصد ثبت نام دوباره در انتخابات پاییز امسال را ندارد.

کناره‌گیری رئیس مجلس نمایندگان آن هم در شرایطی که دموکرات‎ها طی شش ماه گذشته در چند انتخابات ایالتی دیگر توانسته‌اند پیروزی‌های چشمگیری به دست آورند، موقعیت حزب جمهوری‌خواه در انتخابات سراسری پاییز امسال تضعیف می‌کند.

پل رایان صبح چهارشنبه با حاضر شدن در برابر خبرنگاران دلایل خانوادگی را علت اصلی کناره‌گیری‌اش بیان کرد.

"من حدود دو دهه است که در کنگره هستم. فرزندانم در ابتدای کار من هنوز متولد هم نشده بودند اما حالا نوجوان هستند... من استعفا نمی‌دهم بلکه در ماه ژانویه آینده با پایان یافتن دوره نمایندگی‌ام بازنشسته می‌شوم... چون اکنون به این نتیجه رسیده‌ام که الویتم خانواده است... ضمنا همه می‌دانیم که این کار (نمایندگی کنگره) پایانی ندارد."

آقای رایان که گفته می‌شود نظرسنجی‌ها در ویسکانسن خیلی به نفع او نیست گفته اصلاح قانون مالیاتی (دسامبر گذشته) و همچنین تقویت ارتش آمریکا از طریق افزایش بودجه پنتاگون، دو دستاورد بزرگ او در جریان ریاست مجلس نمایندگان است.

او به خبرنگاران گفت ظرف شش‌ماه باقی مانده در سمت ریاست مجلس نمایندگان باقی خواهد ماند و تاکید کرد که به نظر او کناره‌گیری‌اش به تضعیف جمهوری‌خواهان نخواهد انجامید.

پل رایان حتی تاکید کرد که تصمیم او به بازنشستگی ارتباطی با سیاست‌های آقای ترامپ در کاخ‌سفید ندارد و او "قدردان رئیس جمهوری است که فرصت عملی شدن برخی تصمیمات بزرگ" را فراهم کرده است.

با وجود این، آقای رایان در پاسخ به پرسشی درباره اخراج احتمالی بازرس رابرت مولر بر سر تحقیقات ترامپ- روسیه، یک بار دیگر تاکید کرد از نظر او "قانون فراتر از همه چیز است" و بازرس مولر باید اجازه تکمیل تحقیقات خود را داشته باشد هر چند به گفته پل رایان، "کاخ‌سفید و رئیس‌جمهوری در پی اخراج بازرس ویژه نیستند".

تاکید رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بر نبود اختلاف با کاخ سفید در حالی صورت گرفته که امروز رسانه‌های آمریکا "احساس درماندگی" از رفتار و تصمیم‌های دونالد ترامپ را یکی از علل کناره‌گیری آقای رایان طرح کرده‌اند و برخی دیگر هم احتمال ارتباط میان کناره‌گیری پل رایان از کنگره به نیت آماده شدن برای نامزدی ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۰ را مورد توجه قرار داده‌اند.

جمهوری‌خواهان هم اکنون اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا را در دست دارند اما پیروزی‌های اخیر دموکرات‌ها در برخی ایالت‌ها چون آلاباما که پایگاه تاریخی جمهوری‌خواهان محسوب می‌شود، حفظ این اکثریت طی انتخابات میان دوره‌ای امسال را با تردیدهای فراوان روبرو کرده است.

پل رایان در انتخابات سال ۲۰۱۲ به عنوان نامزد معاون ریاست‌جمهوری در کنار میت رامنی ایستاد اما این دو جمهوری‌خواه آن انتخابات را به باراک اوباما و جو بایدن دموکرات واگذار کردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption پل رایان از ابالت ویسکانسن به مجلس نمایندگان راه یافت

--------------------------------------------

آیا دوئل رایان و بایدن تکرار خواهد شد؟

امیرپیام - بی‌بی‌سی

مناظره‌های داغ جو بایدن و پل رایان در جریان کارزارهای انتخاباتی سال ۲۰۱۲ اگر چه در سایه رقابت باراک اوباما و میت رامنی قرار گرفته بود اما به لحاظ در گرفتن مباحثی که به دور از شعارهای پرطمطراق دوران رای‌گیری به برنامه‌ها و دکترین سیاسی دو حزب اصلی می‌پرداخت بسیار جالب توجه بود.

در یکی از این مناظره‌ها هنگامی که بحث بر سر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پیش آمد، پل رایان با طرح نگرانی از قوت گرفتن دوباره طالبان، سیاست‌های باراک اوباما برای خروج از افغانستان را زیر سوال برد. در برابر این انتقاد، جو بایدن کهنه‌کار گفت سیاست این است که نیروهای آمریکایی فقط در نقش مستشاری و آموزشی نیروهای افغان ظاهر شوند و او (بایدن) نمی‌فهمد چرا پل رایان مخالف این راهکار است که خط مقدم جنگ را افغان‌ها به دست بگیرند نه نیروهای آمریکایی. بایدن حتی در اخر با لحنی طعنه‌آمیز و همراه لبخند به پل رایان تشر زد که: "بگذار اونها اون جلو باشن و کار رو انجام بدن!" اشاره‌ای سرپوشیده که چرا باید نیروهای امریکایی در خط مقدم نبرد با طالبان کشته شوند.

آن شب چهره پل رایان بعد از این گفته جو بایدن سرخ و سفید شد اما شاید به علت جوانی (رایان آن هنگام ۴۴ ساله بود و بایدن ۷۱ ساله) و شاید هم به علت مطرح شدن جان سربازان آمریکایی، بحث را ادامه نداد و مجری مناظره را به جای دیگری هدایت کرد.

اکنون با بالا گرفتن گمانه‌زنی درباره آماده شدن پل رایان و جو بایدن برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، یک بار دیگر خاطره آن مناظره‌ها به رسانه‌های آمریکا کشیده خواهد شد؛ با این تفاوت که این بار پل رایان از موضعی بسیار قوی‌تر (رئیس سابق مجلس نمایندگان کنگره) وارد هر رویارویی خواهد شد.

'درماندگی از رفتار ترامپ'

وبسایت خبری اکسیوس که این خبر را صبح چهارشنبه (۱۱ آوریل) ابتدا منتشر کرد نوشته علت کناره‌گیری پل رایان از ریاست مجلس نمایندگان، درماندگی او از عملکرد دونالد ترامپ می‌تواند باشد.

همزمان اکسیوس نوشته آقای رایان که در ماه دسامبر گذشته موفق شد طرح اصلاح قانون مالیات‌ها (یکی از الویت‌های اصلی و قدیمی جمهوری‌خواهان) را به تصویب برساند، احساس رضایت کرد و احتمالا "ماموریت خود را پایان یافته" ارزیابی کرد.

همزمان شبکه خبری فاکس نیوز از استیو اسکالیس نماینده ارشد جمهوری‌خواه به عنوان جانشین احتمالی پل رایان خبر داده است.

آقای اسکالیس که در جریان تیراندازی سال گذشته به تمرین تیم بیس‌بال نمایندگان جمهوری‌خواه در ویرجینیا به شدت زخمی شد و چند ماهی در وضعیت بحرانی قرار داشت، در رسانه‌های آمریکا 'همراه‌تر ' با آقای ترامپ شناخته می‌شود.

با وجود این، برخی از جمهوری‌خواهان چون جیم جردن، محافظه‌کار، به رسانه‌ها گفته‌اند هنوز خیلی زود است که درباره جانشینی آقای رایان سخن گفت.

آن طور که گزارش شده آقای رایان تا ساعتی دیگر خبر رسمی کناره‌گیری خود را اعلام خواهد کرد.

همزمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری در توییتر نسبت به تایید این خبر از سوی سخنگوی پل رایان واکنش نشان داده و نوشته: "پل رایان حقیقتا انسان خوبی است و با وجود این که قصد کناره‌گیری دارد، از او میراثی غیرقابل نقد باقی خواهد ماند. ما با توییم پل!"

با اعلام بازنشستگی پل رایان از نمایندگی در کنگره آمریکا او به جمع حدود ۳۰ نفره جمهوری‌خواهانی می‌پیوندد که علنا گفته‌اند برای انتخابات میان دوره‌ای امسال ثبت نام نخواهند کرد. این در حالی است که دموکرات‌ها برای به دست آوردن اکثریت در مجلس نمایندگان به ۲۳ کرسی جدید نیاز دارند هر چند جمهوری‎خواهان می‌گویند کرسی‌های خالی شده اکثرا در مناطقی از آمریکا هستند که به طور تاریخی پایگاه جمهوری خواهان محسوب می‌شوند و انتظار می‌رود جمهوری‌خواهان جدیدی جایگزین نمایندگان بازنشسته شوند.

پل رایان که ۴۸ سال دارد، در سن ۲۸ سالگی نخستین بار به عضویت مجلس نمایندگان انتخاب شد و در حال حاضر نماینده جمهوریخواه ایالت ویسکانسین در کنگره است.

او پیش از برگزیده شدن به عنوان ریاست مجلس نمایندگان، ریاست کمیته بودجه این مجلس را برعهده داشت.

پل رایان که یک کاتولیک است، در شهر جینزویل در ایالت ویسکانین به دنیا آمده، و هنوز هم با همسر و سه فرزندش در همین شهر زندگی می‌کند.