آمریکا درحال بررسی گزینه های نظامی در مورد سوریه است

ناوشکن مجهز به موشک های هدایت شونده دونالد کوک هم اکنون در دریای مدیترانه است حق نشر عکس AFP
Image caption ناوشکن مجهز به موشک های هدایت شونده دونالد کوک هم اکنون در دریای مدیترانه است

درحالی که کشورهای غربی در واکنش به حمله مظنون شیمیایی در سوریه درحال سبک سنگین کردن اقدام نظامی هستند، آمریکا می گوید "همه گزینه ها روی میز است."

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که هنوز تصمیم نهایی در مورد عملیات نظامی گرفته نشده است.

شورای امنیت ملی آمریکا قرار است پنجشنبه جلسه داشته باشد و همزمان ترزا می نخست وزیر بریتانیا خواستار نشست کابینه شده است.

منابع مطلع در بریتانیا به بی بی سی گفته اند که خانم می آماده پیوستن به عملیات نظامی در سوریه، بدون تلاش برای جلب رضایت پارلمان، است.

بی بی سی دریافت که خانم می مایل نیست از آمریکا بخواهد هرگونه عملیاتی را تا زمان رایزنی او با پارلمان عقب بیاندازد.

گزارش می شود که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در روزهای آتی در مورد واکنش فرانسه تصمیم خواهد گرفت. او گفته است که هر عملیاتی "توانایی های شیمیایی" دولت سوریه را هدف خواهد گرفت.

کاخ سفید باردیگر تاکید کرده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روسیه و سوریه را مسئول حمله مظنون شیمیایی در دوما می داند.

خانم سندرز این ادعای روسیه که حمله شنبه در دوما ممکن است جعلی بوده باشد را رد کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption درمان کودکی در دوما پس از آنچه یک گروه پزشکی سوریه گفت علائم شیمیای بوده است - ۷ آوریل

او در مورد تئوری کرملین گفت: "اطلاعات تجسسی تهیه شده مسلما تصویر متفاوتی ترسیم می کند. رئیس جمهور سوریه و روسیه را مسئول این حمله با سلاح های شیمیایی می داند."

روز دوشنبه ماموران پلیس نظامی روسیه وارد دوما شدند و از ساختمانی که امدادگران اجساد را از آن بیرون کشیده بودند بازدید کردند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت که این بازدید "همه گزارش ها دایر بر استفاده از سلاح های شیمیایی در شهر را باطل می کند."

در این بیانیه عکس ها و ویدئوهای اینترنتی از حمله "جعلی" توصیف شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه گمان می رود که آقای ترامپ حمله به تاسیسات مرتبط با تولید و پرتاب کلر و سارین یا سموم مشابه را بررسی می کند.

با این حال گزارش می شود که بیشتر تاسیسات حساس نظامی سوریه تحت حفاظت سیستم های دفاعی روسیه است یا در پایگاه هایی قرار دارد که خدمه نظامی روسیه یا ایران هم در آن مستقرند.

خانم سندرز همچنین در پاسخ به سوالات خبرنگاران احتمال درگیری مستقیم نظامی با روسیه را کاملا مردود ندانست: "یک بار دیگر می گویم که هیچ گزینه ای مردود نیست."

پیشتر سفیر روسیه در لبنان هشدار داده بود که کشورش هر موشکی را که از طرف آمریکایی‌ها به سوریه پرتاب شود، منهدم خواهد کرد و گفته بود که ممکن است محل پرتاب موشک را هم هدف قرار دهد.

نیویورک تایمز در گزارشی که چهارشنبه شب منتشر کرد نوشت هرچند حوادث پیرامون حمله دوما تا حدود زیادی مبهم است، اما بررسی این روزنامه از بیش از ۲۰ ویدئو از رویدادهای بعد از حمله، بررسی رکوردهایی که شهروندان ناظر از پروازها تهیه کرده اند، و مصاحبه با بیش از ده ساکن محل، مددیار پزشکی و امدادرسانان حاکی از است که نیروهای وابسته به دولت سوریه در جریان عملیاتی نظامی برای شکستن اراده شورشیان در دوما، مخزن های حاوی نوعی ترکیب شیمیایی بر دوما انداختند که باعث خفگی حداقل ۴۳ نفر شد.

حق نشر عکس AFP

جابجایی جنگنده های سوریه؟

مقام های آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته اند که ارتش سوریه بعضی از جنگنده های نیروی هوایی خود را برای دور ماندن از گزند حمله احتمالی آمریکا به نقاط امن منتقل کرده است.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است هم گفت که نیروهای حامی دولت درحال تخلیه فرودگاه های مهم و پایگاه های هوایی ارتش هستند.

از روز شنبه که دولت سوریه به حمله ای شیمیایی به شهر دوما در حومه دمشق متهم شد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این کشور را به واکنش نظامی تهدید کرده است.

او روز چهارشنبه ضمن انتقاد از روسیه به خاطر حمایت از بشار اسد رهبر سوریه گفت که آمریکا با موشک های "جدید و هوشمند" به "حمله شیمیایی" اخیر پاسخ خواهد داد.

ناظران می گویند که اقدام آقای ترامپ در علنی کردن نوع سلاح ها در یک عملیات احتمالی علیه سوریه باعث سرخوردگی طراحان نظامی این کشور خواهد شد. آقای ترامپ در گذشته از رهبران آمریکا به خاطر آگاه کردن حریفان از عملیات احتمالی انتقاد کرده است.

مقام های آمریکایی به رویترز گفتند که سوریه و متحدانش مسلما همچنین در حال جابجایی خدمه و تجهیزات نظامی به نقاط امن هستند.

ناظران می گویند سوریه احتمالا هواپیماهایش را به پایگاه های مورد استفاده روسیه منتقل کرده است چون بعید است آمریکا این پایگاه ها را هدف بگیرد.

آمریکا سال گذشته در ماه آوریل پایگاه هوایی شعیرات سوریه را با ۵۹ موشک کروز از دو ناو مستقر در مدیترانه زد که بعد از حمله ای شیمیایی به شهر کوچک خان شیخون بود. روسیه و سوریه آن اتهام را ساختگی می خواندند اما سازمان ملل بعدا در ماه اکتبر تایید کرد که آن حمله شیمیایی کار دولت سوریه بوده است.

تصور می شود که اگر آمریکا عملیات تازه ای علیه سوریه انجام دهد گسترده تر از حمله سال پیش خواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سارا سندرز گفت آقای ترامپ روسیه را مسئول می داند

در حمله آوریل گذشته هواپیماهای سوریه، آشیانه های آنها، منابع سوختی، انبارهای لجستیکی و سیستم های دفاع هوایی در آن پایگاه هدف گرفته شد.

ارتش روسیه روز چهارشنبه گفت که تحرکات نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را زیر نظر دارد.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا چهارشنبه گفت که کاخ سفید هنوز درحال بررسی اطلاعات درباره حمله شیمیایی در سوریه است.

دو منبع آگاه دولت آمریکا به رویترز گفتند که آمریکا شواهد صد در صد قطعی از نوع سم اعصاب به کار گرفته شده در سوریه و سرمنشا آن در اختیار ندارد. اما آنها گفتند شواهدی هست که این مواد با کمک هلی کوپتر ریخته شده است.

روسیه روز سه شنبه قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل برای تحقیق درباره اینکه چه گروهی عامل حمله بوده است را وتو کرد.

روسیه خود قطعنامه ای پیشنهاد کرده بود که سوال مربوط به مسببان حمله را مسکوت می گذاشت که رای کافی نیاورد.