ایران همچنان در میان کشورهای با بالاترین آمار اعدام

اعدام در ایران حق نشر عکس Getty Images
Image caption تعداد اعدام‌ها در ایران در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ گذشته کاهش داشته است

سازمان عفو بین الملل در تازه‌ترین گزارشش می‌گوید شمار مجموع اعدام‌ها در کشورهای جهان در سال گذشته چهار درصد کاهش داشته است. بنا بر این گزارش در سال گذشته ایران همچنان بعد از چین بالاترین تعداد اعدام‌ها را ثبت کرده است.

بنا به گزارش این سازمان، در سال ۲۰۱۷ نزدیک به یک هزار نفر در جهان اعدام شده‌اند که این تعداد نسبت به اعدام‌ها در سال ۲۰۱۶ چهار درصد کاهش نشان می‌دهد.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که ۸۴ درصد تمام اعدام‌ها در جهان در فقط چهار کشور (ایران، عربستان سعودی، عراق و پاکستان) انجام شده است.

در این گزارش آمده از آنجایی که چین آمار اعدام‌هایش را فاش نمی‌کند، آمار واقعی اعدام‌ها در جهان ممکن است بالاتر از این باشد.

شمار اعدام‌ها در ایران و عربستان در سال گذشته نسبت به سال ۲۰۱۶ کمتر بوده است. این دو کشور اما بعد از چین، همچنان بالاترین آمار اعدام‌ها را ثبت کرده‌اند.

بخش زیادی از اعدام‌ها در ایران به جرایم مرتبط با مواد مخدر برمی‌گردد. حدود سه ماه پیش رئیس قوه قضائیه ایران دستور داد که اجرای حکم اعدام محکومان جرایم مواد مخدر متوقف و به پرونده آنها مجددا رسیدگی شود.

بخشنامه رئیس قوه قضائیه ایران، دستورالعمل اجرایی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر است که به تمام مراجع قضایی کشور ابلاغ شده و دادستان کل کشور مسئول نظارت بر اجرای آن شده است.

مجلس ایران در پاییز سال ۱۳۹۶ یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب سال ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد.

با این اصلاحیه مجازات اعدام برخی از محکومان جرایم مرتبط با مواد مخدر حذف و حبس و جریمه نقدی جایگزین آن شد.

بر اساس قانون جدید، فقط افرادی که درباره تولید یا توزیع بیش از ۵۰ کیلوگرم مواد مخدر سنتی، یا بیش از ۲ کیلوگرم هروئین یا ۳ کیلوگرم متامفتامین (شیشه) محکوم شوند، به اعدام محکوم خواهند شد.

این مقدار در قانون قبلی، ۵ کیلوگرم مواد مخدر سنتی و ۳۰ گرم مواد مخدر صنعتی بود.

استفاده از سلاح به قصد مقابله با مأموران پلیس، داشتن نقش سردستگی یا سرمایه‌گذاری در گروه‌های مواد مخدر و استفاده از کودکان کمتر از ۱۸ سال در این راه، همچنان درایران مجازات اعدام در پی خواهد داشت.

بازنگری در قوانین ایران که منجر به اعدام‌های گسترده محکومان جرایم مواد مخدر می‌شد، سال‌ها مورد درخواست گروه‌ها و سازمان های حقوقی بشری از جمله سازمان عفو بین‌الملل بود.

با آن که آمار اعدام‌ها در ایران بعد از چین همچنان بالاترین در جهان است، اما تعداد اعدام‌ها در این کشور در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ کاهش داشته است.