وزیر دفاع آمریکا: نمی‌توانم بگویم مستنداتی برای حمله شیمیایی دوما داریم

جیمز ماتیس حق نشر عکس Getty Images

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، می‌گوید آمریکا مستنداتی که مستقیما نشان دهد دولت سوریه در شهر دوما حمله‌ای شیمیایی انجام داده در اختیار ندارد.

آقای ماتیس در یک جلسه کنگره آمریکا گفت: "ما آنجا حضور نظامی نداریم و درگیر نیستیم. به همین دلیل نمی‌توانم به شما بگویم که مستنداتی داریم، هرچند که شواهد بسیاری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که حاکی از استفاده گاز کلر یا سارین است."

وزیر دفاع آمریکا گفت: "به باور من حمله‌ای شیمیایی انجام شد و ما مشغول جستجو برای مستندات واقعی هستیم."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیش از این از قصد حمله موشکی به مواضعی در سوریه خبر داده بود، اما روز پنجشنبه گفت زمان دقیقی برای این حمله اعلام نکرده و ممکن است چنین حمله‌ای "چندان زود" انجام نشود.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید حدود ۵۰۰ نفر از کسانی که پس از حمله مذکور در دوما به بیمارستان برده شدند، علائم مصدومیت با سلاح شیمیایی را داشتند.

سوریه می‌گوید آماده همکاری با بازرسان سازمان ملل است.

کابینه بریتانیا پس از جلسه‌ای دو ساعته تصمیم گرفته است که باید اقدامی در قبال سوریه انجام شود، هرچند در بیانیه دفتر نخست وزیری بریتانیا جزئیات این اقدام احتمالی روشن نشده است.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، گفته است اطمینان ندارد که بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی چه زمانی به محل حمله شیمیایی ادعایی برسند.

او گفته است با دسترسی بازرسان "نخواهیم دانست که کار چه کسی بوده. آنها فقط می‌توانند بگویند که مستنداتی [از وقوع حمله شیمیایی ] یافته‌اند یا نه. هر روزی که می‌گذرد هم تایید آن سخت‌تر می‌شود، چرا که با گازی فرّار طرف هستیم."

آقای ماتیس روسیه را به کارشکنی در دسترسی بازرسان به سوریه متهم کرد.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل به آمریکا و متحدانش هشدار داده است که علیه دولت سوریه اقدامی نظامی انجام ندهند.

او گفت: "اولویت فوری جلوگیری از خطر جنگ است."

آقای نبنزیا در پاسخ به سوالی که آیا منظورش خطر جنگ میان آمریکا و روسیه است، گفت: "متاسفانه ما نمی‌توانیم هیچ احتمالی را نادیده بگیریم، چون ما نشانه‌هایی را که از واشنگتن می‌آید می‌بینیم، بسیار جنگ طلبانه است."

سفیر روسیه گفت: "خطر تشدید تنش فراتر از سوریه است. نیروهای ما آنجا هستند و به همین خاطر موقعیت بسیار خطرناکی است."