مایک پومپئو نامزد وزارت امور خارجه آمریکا: "جنگ‌طلب نیستم"‌

مایک پمپئو، رئیس سابق سازمان اطلاعات آمریکا و نامزد وزارت امور خارجه در مقابل کمیته روابط خارجه سنای آمریکا حق نشر عکس EPA
Image caption مایک پمپئو می‌گوید من جنگ طلب نیستم

مایک پومپئو نامزد رییس جمهوری آمریکا برای تصدی وزارت امور خارجه درطول جلسه پرسش و پاسخ خود با کمیته روابط خارجی سنا "جنگ‌طلب" بودن خود را تکذیب کرد.

آقای پومپئو که پیش از این رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بوده است به سنای این کشور گفت دیپلماسی همیشه اولویت او خواهد بود

آقای پومپئو یکی از وفاداران به دونالد ترامپ در واشنگتن محسوب می‌شود و برای تصدی وزارت امور خارجه بعد از اخراج رکس تیلرسون وزیر امور خارجه قبلی انتخاب شده است.

باب منندز یکی از سناتورهای ارشد کمیته روابط خارجی سنا در این جلسه از او پرسید آیا می‌خواهد بله قربان گوی رییس جمهوری باشد و یا دربرابر او خواهد ایستاد و خواهد گفت "نه آقای رییس جمهور شما اشتباه می‌کنید".

نامزد وزارت امور خارجه دولت آمریکا به کمیته گفت: "می‌دانم که بعضی از شما هم شنیده‌اید من جنگ‌طلب و تندرو هستم."

حق نشر عکس EPA
Image caption معترضان به وزارت خارجه مایک پمپئو در مقابل کمیته روابط خارجه سنا

کاپیتان سابق ارتش آمریکا گفت درگیری مسلحانه همیشه باید آخرین راه باشد. من می‌خواهم برای عملی کردن سیاست‌های رییس جمهوری با دیپلماسی فعالیت کنم و نه با فرستادن زنان و مردان آمریکایی به جنگ."

تعدادی از معترضان حاضر در جلسه سنا پیش از شروع جلسه شعار می‌دادند و می‌گفتند: "نه به جنگ، نه به پومپئو".

نامزدی آقای پومپئو برای وزارت خارجه با گمانه‌زنی‎‌های دولت آقای ترامپ برای حمله نظامی به سوریه همزمان شده است.

قرار است کاخ سفید بعد از بررسی سناریوهای احتمالی اعلام کند آیا به دلیل حمله شیمیایی بشار اسد به دوما در شرق این کشور سوریه را هدف حمله نظامی قرار خواهد داد یا نه.

سناتور منندز در این جلسه رییس جمهوری آمریکا را "فرمانده بحران ساز" خواند که مواضع و توییت‌هایش می‌تواند آمریکا را در دامن یک جنگ بیاندازد.

سناتور باب کورکر، رییس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا نیز تاکید کرد که رییس جمهوری باید به کلماتی که به کار می‌برد توجه کافی داشته باشد.

آقای پومپئو حاضر نشد اطلاعات مربوط به "گفتگوهای خصوصی" خود را با دونالد ترامپ درباره تحقیقات پیرامون دخالت روسیه در انتخابات آمریکا در اختیار سنا بگذارد.

نامزد وزارت امور خارجه تایید کرد که توسط رابرت مولر سربازرس این تحقیقات بازجویی شده است.

آقای پومپئو همینطور به سناتورهای این کمیته گفت اگرآقای ترامپ بازرس مولر را اخراج کند از وزارت امور خارجه کناره‌گیری نخواهد کرد.

رییس سابق سازمان اطلاعات مرکزی امریکا همچنین گفت به دنبال "درست کردن" توافق هسته‌ای با ایران است و اگر این کار شدنی نباشد با متحدان آمریکا همکاری خواهد کرد.

او طرفداری از تغییر رژیم در کره‌شمالی را تکذیب کرد و گفت از این پس نیز به دنبال این هدف نخواهد بود.

آقای پومپئو همچنین از موضع رییس جمهوری درقبال توافق آب‌وهوایی پاریس حمایت کرد و گفت این توافق "باری بی‌مورد" بر دوش آمریکا بوده است.

انتظار می‌رود سنا نامزدی آقای پومپئو را تایید کند.