تحقیقات از وکیل شخصی ترامپ از مدت‌ها پیش جریان داشته

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایکل کوهن مقیم نیویورک است

دادگستری آمریکا تایید کرده است که دادستان‌ها در حال تحقیقات از مناسبات مالی مایکل کوهن، وکیل شخصی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هستند. اف‌بی‌آی چند روز پیش به خانه و هتل محل سکونت آقای کوهن یورش برد.

دادستان ها همچنین تاکید کرده‌اند که تحقیقات آنها نه بر فعالیت آقای کوهن به عنوان وکیل، بلکه بر مناسبات و تراکنش‌های مالی او متمرکز است.

آن طور که مدارک مربوط به این تحقیقات نشان می‌دهد آقای کوهن از ماه‌ها پیش موضوع تحقیقات قضایی اف‌بی‌آی بوده است.

علنی کردن مدارک مربوط به این تحقیقات قضایی در حقیقت پاسخ وزارت دادگستری به ادعای وکیل آقای کوهن است که با اشاره به مصونیت مکاتبات میان وکلا و موکلان‌شان خواستار توقف و بازگرداندن مدارکی شده که ماموران اف‌بی‌آی طی یورش چند روز پیش از محل سکونت و دفتر کار آقای کوهن جمع‌آوری کرده‌اند.

در همین رابطه یکی از دادستا‌ن‌های پرونده آقای کوهن به قاضی گفته یورش ماموران به دفتر و محل اقامت آقای کوهن با هدف جمع‌آوری مدارکی که مرتبط به همین "تحقیقات قضایی با احتمال ارتکاب افعال مجرمانه" صورت گرفته است.

همزمان و در تحولی جدید نشریه وال‌استریت ‌ژورنال آمریکا در گزارشی خبر داده که مایکل کوهن به نیابت از یکی از چهره‌های جمع‌آوری کننده کمک‌های مالی برای حزب جمهوری‌خواه با یکی از مدل‌های مجله پلی‌بوی توافقی به ارزش یک میلیون و ۶۰۰ هزار دلار تنظیم کرده است.

در واکنش به این گزارش الیوت برایدی، سرمایه‌گذار اهل لس‌آنجلس با انتشار بیانیه ای اذعان کرده که "در یک رابطه جنسی با رضایت طرفین" با یکی از زنان مدل مجله پلی‌بوی هم‌خواب شده که در پی آن این مدل باردار شده است.

حق نشر عکس Getty Images/Reuters
Image caption مایکل کوهن (راست) مدت‌هاست که به عنوان وکیل شخصی و مستشار برای آقای ترامپ کار می‌کند

'من استورمی را باور دارم'

امیر پیام - بی‌بی‌سی

آمریکایی‌ها از عقب خودرو شخصی و چمن روبروی منزل‌شان برای ابراز عقاید سیاسی و اجتماعی خود استفاده می‌کنند.

دیدن نام کاندیداهای محلی و ملی که در قالب پلاکاردهای کوچک در محوطه روبروی خانه‌های نصب شده تقریبا یک امر عادی و روزمره است.

بسیاری همچنین با نصب برچسب به پشت خودرو از تبلیغ مدرسه کودکشان گرفته تا کاندیدای ریاست‌جمهوری مورد علاقه‌شان را به سرنشینان خودرو پشتی معرفی می‌کنند.

دیروز برای نخستین‌بار در حومه واشنگتن دی‌سی خودرویی دیدم که در پشتش این برچسب نصب شده بود: " I Believe Stormy" (من استورمی را باور دارم).

به نظر می‌رسد با تکرار و گسترش پرونده ادعایی مربوط به روابط خارج از ازدواج آقای ترامپ اکنون افراد بیشتری به این موضوع فراتر از حواشی اتهام یک "رسوایی جنسی که رسانه‌ای شده" اهمیت می‌دهند .

روز گذشته همچنین گزارش شد که جمعی از رهبران مسیحیان انجیلی بنا دارند ماه آینده در جلسه‌ای با دونالد ترامپ رو در رو از نگرانی‌هایشان صحبت کنند. آنها نگران از دست دادن وجهه رئیس‌جمهور در میان مسیحیان انجیلی هستند که می‌تواند موقعیت جمهوری‌خواهان در انتخابات میان دوره ای پاییز امسال را هم تضعیف کند.

حق نشر عکس CBS/Reuters
Image caption استورمی دانیلز حتی مدعی شده که از سوی حامیان آقای ترامپ تهدید جانی شده است

مایکل کوهن که سال‌هاست به عنوان وکیل و مستشار شخصی آقای ترامپ فعالیت می‌کند پیش‌تر تایید کرده بود که در سال ۲۰۱۶ و مدتی پیش از آغاز رسمی کارزارهای انتخاباتی دونالد ترامپ با پرداخت ۱۳۰ هزار دلار "از جیب خودش" به استورمی دنیل، هنرپیشه فیلم‌های پورن پرداخت کرده است.

خانم دنیل مدعی است که سال‌ها پیش با دونالد ترامپ رابطه جنسی‌داشته اما در سال ۲۰۱۶ آقای ترامپ و وکلای او در پی پرداخت حق سکوت به او برآمده‌اند تا او درباره ماجرای آن هم‌بستری به رسانه‌ها چیزی نگوید.

پس از آنکه خانم دانیلز گفت سکوت او لازمه پرهیز از تهدید خشونت بود، آقای کوهن یک نامه "پایان و عدم تکرار" (که برای متوقف کردن یک عمل "غیرقانونی" تهیه می‌شود) برای او فرستاد.

کاخ سفید این ادعا را که دونالد ترامپ با این هنرپیشه فیلم‌های پورنوگرافی رابطه داشته را رد می کند.

آقای ترامپ همچنین یورش به دفتر و محل اقامت مایکل کوهن را مورد انتقاد شدید قرار داده و اقدام پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) در این زمینه را "مایه ننگ" و "حمله‌ای به کشورش" خوانده است.

بیشتر بخوانید