تظاهرات مخالفان نخست وزیر مجارستان در بوداپست

حق نشر عکس Reuters
Image caption خبرنگار بی بی سی در بوداپست تعداد معترضان را حدود ۱۰۰ هزار نفر تخمین می زند

ده ها هزار نفر از مخالفان ویکتور اوربان، نخست وزیر راستگرای مجارستان - که در انتخابات اخیر این کشور پیروز شده است - در بوداپست، پایتخت، تظاهرات کرده اند.

معترضان سیستم انتخاباتی مجارستان را غیرمنصفانه می دانند. حزب فیدز به رهبری ویکتور اوربان در انتخابات یکشنبه گذشته با کسب نیمی از آرا، اکثریت دو سومی خود در پارلمان را حفظ کرد.

تظاهرات روز شنبه (۱۴ آوریل) در شبکه فیس بوک و توسط گروه "ما اکثریت هستیم" سازماندهی شد؛ رهبران معترضان خواهان ادامه برگزاری تجمعات در تعطیلات آخر هفته در ماه های آینده هستند.

نیک تورپ، خبرنگار بی بی سی در بوداپست، تعداد معترضان را حدود ۱۰۰ هزار نفر تخمین می زند. او می گوید بسیاری از آنها پرچم مجارستان و پرچم اتحادیه اروپا را در دست داشتند.

معترضان آقای اوربان را به تقلب انتخاباتی، فساد و سواستفاده از قدرت متهم می کنند. طرفداران آقای اوربان هم ماه گذشته تجمعی در حمایت از وی برگزار کرده بودند.

ویکتور اوربان، ۵۴ ساله، برای یک دوره سوم نخست وزیر شده است. حزب وی با تکیه بر اکثریت دو سومی در پارلمان توانسته است که قوانینی را برای اعمال فشار بر دستگاه قضایی و رسانه ها وضع بکند.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption آقای اوربان با بدبینی به اتحادیه اروپا می نگرد و مخالف ادغام بیشتر مجارستان در آن است

سیاست های اوربان چیست؟

آقای اوربان در جریان مبارزات انتخاباتی از مناظره با مخالفانش یا صحبت با رسانه های مستقل خودداری کرد و فقط در تجمع های هوادارانش سخنرانی کرد.

این سخنرانی ها بر یک سیاست محوری متمرکز بود: متوقف کردن ورود مهاجران. در دوران زمامداری آقای اوربان، مجارستان در سال ۲۰۱۵ حصاری در طول مرزهایش با صربستان و کرواسی ایجاد کرد تا مانع ورود مهاجران غیرقانونی شود.

سیاست های ضدمهاجرتی او و شعارهای تند او باعث نزاع با اتحادیه اروپا شده است.

آقای اوربان با بدبینی به اتحادیه اروپا می نگرد و مخالف ادغام بیشتر مجارستان در آن است. او از جمله از شرکت در برنامه اتحادیه اروپا برای اسکان مجدد پناهجویان خودداری و از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تمجید کرد.

او قول داد در صورت پیروزی مجدد از مالیات ها بکاهد و سیاست هایی برای رشد اقتصادی در پیش گیرد. اقتصاد مجارستان در دوره نخست وزیری او شاهد رشدی قوی بوده است.