حمله مرگبار به صلحبانان سازمان ملل متحد در مالی

حق نشر عکس AFP
Image caption حدود ۱۱ هزار نیروی نظامی و بیش از ۱۷۰۰ مامور پلیس در این ماموریت صلحبانی خطرناک شرکت دارند

مقامات در مالی، واقع در غرب آفریقا، می گویند حملات راکتی و انتحاری به نیروهای فرانسوی و صلحبانان سازمان ملل متحد حداقل یک کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشته است.

بنا بر گزارش ها، مهاجمان لباس مخصوص و کلاه آبی صلحبانان بین المللی به تن کرده و خودروهایی داشتند که روی آن علامت ویژه سازمان ملل متحد نصب شده بود. آنها به دو پایگاه در نزدیکی فرودگاه شهر تیمبوکو حمله کردند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد کشته شدن یک صلحبان را تایید کرده است. مقامات دولتی می گویند که تعدادی دیگر از جمله چند سرباز فرانسوی نیز زخمی شدند.

گفته می شود که مهاجمان دو خودروی انتحاری پر از مواد منفجره داشتند که یکی را منفجر کردند؛ خودروی دوم متوقف شد. مقامات می گویند که هم اکنون اوضاع تحت کنترل است.

یک منبع امنیتی خارجی به خبرگزاری فرانسه گفته است که ابعاد این عملیات "بی سابقه" بوده است. یک مقام دیگر نیز گفت: "ما هرگز یک چنین حمله ای ندیده بودیم."

صلحبانان سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۳ میلادی و در واکنش به شورش یک گروه جدایی طلب در استان ازواد واقع در شمال مالی به این کشور اعزام شدند. حدود ۱۱ هزار نیروی نظامی و بیش از ۱۷۰۰ مامور پلیس در این ماموریت خطرناک شرکت دارند.

در ظرف پنج سال اخیر حداقل ۱۶۲ صلحبان در مالی کشته شدند. هفت نفر آنها در سال ۲۰۱۸ میلادی جان خود را از دست دادند.

موضوعات مرتبط