بحران پناهجویان روهینگیا؛ میانمار می‌گوید اولین گروه پناهجویان برگشته‌اند

صدها هزار روهینگیایی به بنگلادش فرار کرده‌اند حق نشر عکس Reuters
Image caption صدها هزار روهینگیایی به بنگلادش فرار کرده‌اند

میانمار می‌گوید که اولین خانواده از پناهجویان روهینگیایی از بنگلادش به میانمار برگردانده شده‌اند. این درحالیست که سازمان ملل متحد هشدار داده است که هنوز وضعیت برای بازگشت این پناهجویان امن نیست.

درصورتی که بازگشت این افراد تایید شود، این گروه اولین گروهی از پناهجویان خواهند بود که از زمان شروع خشونتها در این کشور به میانمار (برمه) برمی‌گردند.

مقامات میانمار گفته‌اند که روز شنبه (۱۴ آوریل) ۵ عضو یک خانواده به اردوگاهی در این کشور بازگشته‌اند. به گقته مقامات میانمار به این افراد اقلام مورد نیاز و همچنین کارت شناسایی داده شده است.

حدود ۷۰۰ هزار روهینگیایی به دنبال خشونتهاعلیه آنها در میانمار که در ماه اوت سال گذشته آغاز شد، این کشور را ترک و به بنگلادش فرار کردند.

سازمان ملل میانمار را متهم به "پاکسازی قومی" کرده است، اتهامی که مقامات میانمار آن را رد کرده‌اند.

مسلمانان روهینگیا دهه‌هاست که در میانمار زندگی می‌کنند اما دولت مرکزی هیچگاه به آنها حق شهروندی اعطاء نکرده است.

براساس قوانینی که در زمان حکومت نظامیان در میانمار تدوین شد، مسلمانان روهینگیا از جمله اقوام تشکیل دهنده ملت میانمار محسوب نمی‌شوند و از بسیاری از خدمات دولتی و منافع شهروندی محروم هستند. سازمان ملل این اقلیت را "بزرگترین جمعیت بدون شهروندی" در جهان توصیف کرده است.

بودائیان تندرو در میانمار با ادعای اینکه مسلمانان روهینگیا از خارج به این کشور مهاجرت کرده‌ و از ساکنان قدیمی این سرزمین نیستند، همواره خواستار اخراج و بازگرداندن آنها به "کشورشان" بوده‌اند.

روز ۲۵ اوت سال گذشته میلادی، ارتش میانمار گفت که در واکنش به حمله شبه‌نظامیان جدایی‌طلب به پاسگاه‌های پلیس در شمال راخین، عملیاتی را در این استان آغاز کرده‌ است. با آغاز این عملیات، ده‌ها هزار تن از اقلیت مسلمانان روهینگیا که در این ایالت سکونت دارند از خانه‌های خود آواره شدند و به سوی مرز با بنگلادش گریختند.