سوریه: پدافند هوایی با هشدار اشتباه فعال شد، موشکی در کار نبود

عکس آرشیوی از آوریل ۲۰۱۷: بازدید مقام های نظامی سوریه از پایگاه شعیرات پس از حمله آمریکا حق نشر عکس AFP
Image caption عکس آرشیوی از آوریل ۲۰۱۷: بازدید مقام های نظامی سوریه از پایگاه شعیرات پس از حمله آمریکا

خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از منابع نظامی، گزارش‌های قبلی درباره شلیک موشک به سمت پایگاه‌های هوایی این کشور را پس گرفته و گفته است که پدافند هوایی این کشور به دلیل هشدار اشتباه فعال شده و موشکی شلیک نشده است.

کمی قبل از انتشار این خبر یکی از فرماندهان گروه‌های شبه نظامی هوادار نظام در سوریه به خبرگزاری رویتر گفته بود که دیشب حمله‌ای به پایگاه شعیرات رخ نداده و پدافند این پایگاه به سبب خطا در سامانه هشدار شلیک کرده است.

نیمه شب گذشته رسانه‌های دولتی سوریه و حزب‌الله لبنان گزارش داده بودند که سامانه دفاع هوایی این کشور موشک‌هایی را که به سوی پایگاه‌های هوایی ارتش در شعیرات واقع در استان حمص و پایگاهی در نزدیکی دمشق شلیک شده بود، ره‌گیری و منهدم کرده‌اند.

یک سخنگوی پنتاگون گفته بود که آمریکا در آن مقطع زمانی در این ناحیه هیچ فعالیت نظامی نداشته است.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا گزارش داده بود که صدای انفجارهای مهیبی در نزدیکی پایگاه هوایی شعیرات در استان حمص و همچنین در قلمون در نزدیکی دمشق که محل دو پایگاه هوایی است شنیده شده است.

پایگاه هوایی شعیرات در ماه آوریل سال گذشته هدف شلیک ۵۹ موشک آمریکایی قرار گرفت که در واکنش به حمله شیمیایی دولت سوریه به شهر خان شیخون بود که بنا به گزارش ها حدود ۸۰ کشته به جا گذاشت. آمریکا در آن زمان گفت که حمله شیمیایی از آن پایگاه انجام شده بود.

تلویزیون سوریه دوشنبه شب به وقت محلی از حمله موشکی تازه به این پایگاه خبر داد و تصاویری از یک موشک را نشان داد که به نظر می‌آمد در آسمان منهدم شده است.

رسانه‌های حزب‌الله لبنان هم گزارش داده بودند که در مجموع ۹ موشک شلیک شده که شش عدد به سوی شعیرات و سه موشک به سوی پایگاهی نظامی در نزدیکی دمشق بوده است.

اکنون تلویزیون دولتی سوریه و خبرگزاری رسمی این کشور گفته‌اند که موشکی در کار نبوده است.

حق نشر عکس tasnim
Image caption عکس آرشیوی از حمله روز ۹ آوریل به پایگاه تی ۴ که اسرائیل می گوید مرکز فرماندهی پهپادهای ایرانی بود

روسیه ارتش سوریه را به موشک‌های ضد هوایی مجهز کرده و پیش از حمله اخیر قدرت‌های غربی به مراکزی در سوریه، هشدار داده بود که حملات موشکی به منافع خود در سوریه را دفع خواهد کرد.

پس از حملات قدرت‌های غربی نیز منابع روسی، سوری و ایران از انهدام تعدادی از موشک‌های پرتاب شده خبر دادند اما مقامات غربی گفتند که تمامی موشک‌ها به هدف اصابت کرده و هیچ‌کدام توسط دفاع ضد موشکی سوریه منهدم نشده است.

در روز ۷ آوریل تعدادی ایرانی در حمله ای هوایی به یک پایگاه نظامی در حمص کشته شدند. روسیه، سوریه و ایران هر سه اسرائیل را مسئول آن حمله که مجموعا باعث مرگ ۱۴ نفر شد دانسته‌اند. حدود ۷ ایرانی در آن حمله کشته شدند.

توماس فریدمن ستون‌نویس روزنامه نیویورک‌تایمز در مطلبی که یکشنبه منتشر شد به نقل از یک منبع مطلع نظامی اسرائیل نوشت که این کشور مسئول حمله به مرکز فرماندهی پهپادهای ایرانی در سوریه موسوم به "تی ۴" بود.

این منبع که نامش فاش نشد گفت: "این اولین بار بود که ما افراد و تاسیساتی ایرانی را هدف می گرفتیم."

این منبع گفت که یک پهپاد "مسلح ایرانی" در ماه فوریه وارد آسمان اسرائیل شده بود که به گفته او "اولین بار بود که ایران نه به صورت نیابتی بلکه مستقیما علیه اسرائیل اقدام می کرد." ایران می گوید انتقام حمله به پایگاه تی ۴ را خواهد گرفت.

موضوعات مرتبط