مکرون در مورد خطر ظهور 'اقتدارگرایی در اروپا' هشدار داد

مکرون حق نشر عکس Getty Images
Image caption مکرون از کشورهای اروپایی خواست از دموکراسی در برابر اقتدارگرایی در لباس دموکراسی دفاع کنند

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در مورد خطر ظهور اقتدارگرایی در قاره اروپا هشدار داده است.

روز سه‌شنبه، ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل)، آقای مکرون در سخنرانی در پارلمان اروپا از رهبران این قاره خواست تا در برابر افزایش خطر اقتدارگرایی در این قاره هشیار باشند و هشدار داده که نباید با بی‌توجهی به آنچه در جریان است به "نسلی از خوابگردها" تبدیل شوند.

امانوئل مکرون در اولین سخنرانی خود در پارلمان اروپا از زمان تصدی سمت ریاست جمهوری فرانسه از نمایندگان خواست تا از دموکراسی به عنوان "هویت ویژه اروپا" دفاع کنند و از "جنگ داخلی" در صحنه سیاست بپرهیزند.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: "گرایشی مرگبار وجود دارد که قاره ما را به سوی پرتگاه می‌کشاند" و افزود که این نظر که دموکراسی در اروپا توان و قابلیت خود را از دست می‌دهد اشتباه و گمراه‌کننده است.

+ تظاهرات مخالفان نخست وزیر مجارستان در بوداپست

+ رهبر راستگرای مجارستان برای سومین بار نخست وزیر شد

+ رئیس جمهوری لهستان طرح جنجالی مربوط به هولوکاست را 'امضا می‌کند'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جمهوری فرانسه از نمایندگان پارلمان اروپا خواست تا از دموکراسی دفاع و با اقتدارگرایی مقابله کنند

وی گفت: "انتخاب اصلی ما باید دفاع محکم از دموکراسی باشد زیرا دموکراسی چیزی نیست که آن را سرسری بگیریم بلکه این واژه از بطن مبارزه‌های سیاسی در تاریخ گذشته اروپا زاده شده است."

سخنرانی آقای مکرون چند هفته پس از آن ایراد می‌شود که ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، با برنامه‌هایی حاوی شعارهای ضد مهاجرپذیری و تردید در کارآیی اتحادیه اروپا و ارزش‌های مورد نظر اتحادیه، برای سومین بار در انتخابات عمومی در آن کشور به پیروزی رسید. علاوه بر این، اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر درگیر مجادله با دولت راستگرای لهستان بر سر مفهوم و کاربرد "حکومت قانون" بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصاویر پوتین و اوربان در تظاهرات مخالفان نخست وزیر مجارستان - به قدرت رسیدن اوربان باعث نگرانی در مورد ادامه تعهد مجارستان به اتحادیه اروپا و ارزش‌های آن شده است

امانوئل مکرون گفت که "اگر ما تصمیم بگیریم از پیروی و دفاع قاطعانه از دموکراسی دست برداریم، به مسیری اشتباه افتاده‌ایم." رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به اظهارات گروه‌های راستگرا که عضویت در اتحادیه اروپا را با اصل حاکمیت ملی در تضاد می‌بینند گفت: "ما باید پیگیر آن نوعی از حاکمیت ملی باشیم که وظایف و مسئولیت‌هایی شفاف و مشخص در قبال شهروندانمان تعریف می‌کند و نشان می‌دهد که دموکراسی لیبرال قادر به حمایت از حقوق و پاسخگویی به خواست آنان است."

علاوه بر شرایط سیاسی در برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در داخل فرانسه نیز تردیدهایی در مورد وعده‌های انتخاباتی آقای مکرون در مورد تقویت اتحادیه اروپا و نزدیکتر کردن اقتصادهای کشورهای عضو بروز کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی خود از حوزه یورو و وحدت پولی کشورهای عضو اتحادیه دفاع کرد و آن را برای گشودن "جبهه‌ای ضروری" در مبارزه برای حفظ و تحکیم دموکراسی ضروری دانست. امانوئل مکرون این نظر را رد کرد که افزایش حمایت انتخاباتی از سیاستمداران "عوامگرا" در برخی از کشورهای اروپایی نشانه رویگردانی مردم این کشورها از وحدت بیشتر اروپاییان و گرایش به ملیگرایی خودمحور و اقتدارگرا در برابر دموکراسی لیبرال و تکثر‌گراست."

او گفت: "برخلاف آنچه که گاه تبلیغ می‌شود، شهروندان کشورهای اروپایی از اروپایی بودن دلزده نشده‌اند و این وظیفه ماست که برای زنده و سرزنده نگه داشتن دموکراسی لیبرال در برابر اقتدارگرایی در لباس دموکراسی تلاش و مبارزه کنیم."

منظور رئیس جمهوری فرانسه از "اقتدارگرایی و در لباس دموکراسی" احزاب و گروه‌های ملیگرای افراطی و مخالف مهاجرپذیری در برخی کشورهای اروپایی است. این احزاب چنین تبلیغ می‌کنند که چون اکثر جمعیت این کشورها مسیحی و دارای فرهنگ غربی هستند، جلوگیری از تنوع دینی و فرهنگی با اراده اکثریت و در نتیجه با دموکراسی منطبق است. نظام‌های دموکراتیک در کنار رعایت نظر اکثریت در تعیین حکومت، حفظ حقوق اقلیت‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله آزادی فرهنگی و تبلیغ دیدگاهشان را به عنوان تکثرگرایی، لازمه دموکراسی می‌دانند.