تمجید از خلبان آمریکایی 'قهرمان' در پی فرود هواپیما با یک موتور

حق نشر عکس FACEBOOK/MIDAMERICA NAZARENE
Image caption تمی جو شولتس (چپ) در گذشته ۱۰ سال خلبان هواپیمای جنگی بوده است

در آمریکا خلبانی که یک هواپیمای مسافربری که یک موتورش حین پرواز منفجر شده بود را با آرامش فرود آورد، به عنوان یک قهرمان مورد تمجید و ستایش قرار گرفته است.

تمی جو شولتس، خلبان پرواز شماره ۱۳۸۰ شرکت ساوث وست، روز سه شنبه (۱۷ آوریل) از فرودگاه لاگاردیا در نیویورک راهی دالاس در تگزاس بود که به علت آسیب دیدگی یکی از موتورهایش مجبور به فرود اضطراری در فیلادلفیا شد.

این بوینیگ ۷۳۷ در مجموع ۱۴۳ مسافر و ۵ خدمه داشت. حدود ۲۰ دقیقه پس از پرواز یک موتور هواپیما منفجر شد که به بخش هایی از بال، بدنه و یک پنجره آن آسیب زد. ارتفاع پرواز هواپیما ناگهان کاهش پیدا کرد و مسافران وحشت زده مجبور به استفاده از ماسک اکسیژن شدند.

با شکسته شدن یکی از پنجره ها همچنین یک زن مسافر تقریبا به بیرون مکیده شد که مسافران موفق شدند او را به داخل هواپیما برگردانند. این مسافر در اثر جراحات وارده در بیمارستان درگذشت؛ هفت نفر هم دچار جراحات سطحی شدند.

بعضی از مسافران به رسانه ها گفته اند که فکر می کردند جان سالم بدر نخواهند برد. آنها خلبان را به خاطر حفظ آرامش خود و فرود موفق قهرمان خوانده اند.

آلفرد تاملیسنون، ساکن ایالت تگزاس، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که خلبان "اعصاب فولادین" دارد. او افزود: "آن خانم را تحسین می کنم. برایش یک کارت تبریک کریسمس خواهم فرستاد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption هواپیمای آسیب دیده مجبور به فرود اضطراری شد

تمی جو شولتس در گذشته ۱۰ سال خلبان هواپیمای جنگی بوده است؛ او در نیروی دریایی آمریکا سابقه خدمت دارد. نیروی دریایی آمریکا می گوید وی یکی از اولین خلبان های زن بوده که بعد از ترک ارتش به پرواز هواپیماهای مسافربری مشغول شده است.

دایانا مک‎برایت، یک مسافر دیگر هم در فیس بوک نوشت: " تمی جو شولتس، خلبان، برگشت تا شخصا با تک تک ما صحبت بکند. او یک قهرمان آمریکایی واقعیست."

هیات ایمنی حمل و نقل ملی آمریکا درباره علت وقوع این حادثه تحقیقات خود را آغاز کرده است. رابرت سانوالت، رئیس این نهاد، می گوید که بازرسان در موتور آسیب دیده آثار "فرسودگی فلز" پیدا کرده اند.

حق نشر عکس UNITED WAY OF CENTRAL NEW MEXICO
Image caption جنفر ریوردان در این سانحه کشته شد

موضوعات مرتبط