تعیین تنها نامزد جانشینی رائول کاسترو: میگل دیاز-کانل

میگل دیاز-کانل (چپ) طی پنج سال گذشته معاون رائول کاسترو بوده است حق نشر عکس AFP
Image caption میگل دیاز-کانل (چپ) طی پنج سال گذشته معاون رائول کاسترو بوده است

مجمع ملی کوبا میگل دیاز- کانل را به عنوان تنها نامزد ریاست‌ جمهوری بعدی کوبا برگزیده است. انتظار می رود او در رای‌گیری نهایی این نهاد در روز پنج‌شنبه رسما جانشین رائول کاسترو بشود.

در این صورت حدود ۶۰ سال زمامداری برادران کاسترو بر کوبا پایان خواهد یافت و فردی جوان‌تر از بیرون خانواده کاسترو، قدرت را در دست خواهد گرفت.

میگل دیاز-کانل، ۵۷ ساله، در سال ۲۰۱۳ میلادی به معاونت اول رئیس‌جمهور منصوب شد تا آماده رهبری بشود. مدت‌هاست که از او به عنوان رئیس جمهوری بعدی یاد می شود.

ویل گرانت، خبرنگار بی بی سی در هاوانا، پایتخت کوبا، می گوید اوضاع بد اقتصادی و جمعیت جوانی که خواهان تغییرات هستند از چالش های عمده پیش روی رهبر آینده این کشور است؛ وی همچنین برخلاف برادران کاسترو شهرت یک رهبر انقلابی را ندارد.

میگل دیاز-کانل در سال ۱۹۶۰ میلادی، یعنی یک سال بعد از آن که فیدل کاسترو به عنوان نخست وزیر کوبا سوگند یاد کرد، به دنیا آمد.

او در رشته مهندسی برق تحصیل و فعالیت های سیاسی خود را در جوانی در انجمن جوانان کمونیست در سانتا کلارا آغاز کرد. میگل دیاز-کانل در ۳۳ سالگی به عنوان دبیر دوم این انجمن منصوب شد. رائول کاسترو در گذشته از "استواری ایدئولوژیک" وی ستایش کرده است.

رائول کاسترو، ۸۶ ساله، بر خلاف برادر بزرگ‌ترش فیدل نه به دلیل بیماری، بلکه طبق برنامه دارد از رهبری کوبا کنار می‌رود.

دوره زمام‌داری رائول کاسترو بر کوبا، شاهد تغییرات نمادین و لحظه‌هایی بود که در دوره رهبر قبلی، فیدل، سابقه نداشت. چشم‌گیرترین آنها برقراری دوباره رابطه با همسایه شمالی، آمریکا، بعد از نیم قرن مخاصمه آشکار بود. منتقدان می‌گویند در دوران رهبری رائول، عملا تغییر چندانی در کوبا انجام نشد.

انتظار می رود که رائول کاسترو بعد از کناره‌گیری همچنان یک چهره قدرتمند در حزب حاکم باقی بماند.

فیدل کاسترو در نوامبر ۲۰۱۶ میلادی در سن ۹۰ سالگی در گذشت. وی روند انتقال قدرت به برادر جوان‌تر خود را از سال ۲۰۰۶ آغاز کرده بود.

اخبار مرتبط:

پسر بزرگ فیدل کاسترو 'خودکشی کرد'

فیدل کاسترو که بود؟

ترامپ: کاسترو دیکتاتوری بی‌رحم بود

آلبوم عکس‌: مراسم بزرگداشت فیدل کاسترو

موضوعات مرتبط