سنای آمریکا به نوزادان اجازه ورود داد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تالار جلسات سنا هنگام ادای سوگند نمایندگان کنگره - سنای آمریکا به شدت از سنت‌های مربوط به نحوه اداره امور خود دفاع کرده و به ندرت حاضر به تغییر آنها بوده است

مجلس سنای آمریکا به سناتورها اجازه داده است تا فرزندان نوزاد خود را به داخل تالار برگزاری جلسات بیاورند.

رای‌گیری در مورد طرح اجازه ورود به نوزادان سناتورها با پیگیری سناتور تمی داکورث، نماینده ایالت ایلینوی از حزب دموکرات، در صحن سنا مطرح شد و به اتفاق آراء به تصویب رسید. براساس این طرح، سناتورها اجازه دارند هنگام رای دادن کودکان خود را تا سن یک سالگی به داخل تالار برگزاری جلسات بیاورند.

خانم داکورث از دوران حاملگی تلاش برای به تصویب رساندن این طرح را آغاز کرده بود. او اولین سناتوری است که هنگام عضویت در سنا وضع حمل کرده است.

سنای آمریکا امکانات لازم را فراهم کرده تا آن گروه از اعضا که مسئولیت نگهداری از فرزندانشان را برعهده دارند بتوانند آنان را با خود به ساختمان مجلس بیاورند اما کودکان تا کنون اجازه ورود به تالار مجلس هنگام برگزاری جلسات را نداشتند. به این ترتیب، اگر هنگام رای‌گیری سناتورها نمی‌توانستند کسی را برای نگهداری کودکان خردسال خود پیدا کنند، از رای دادن محروم می‌شدند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تلاش سناتور داکورث (روی صندلی چرخدار) باعث تغییر در مقررات داخلی سنا در مورد حضور نوزادان شد

با توجه به اینکه گاه رای حتی یک سناتور در رد یا تصویب یک طرح اهمیت حیاتی دارد، به گفته تمی داکورث، مقررات منع حضور با نوزاد در تالار جلسه به معنی آن بود که نماینده مورد نظر از ایفای مسئولیتی که قانون اساسی بر عهده او گذاشته محروم می‌ماند.

در جریان بررسی این طرح، سئوالات و پیشنهادهای مختلفی مطرح شد. از جمله اینکه آیا نمایندگان نمی‌توانستند به جای ورود به تالار، همراه نوزاد خود از رختکن مجلس رای بدهند؟ تمی داکورث، که با درجه سرهنگ دومی در جنگ عراق خدمت کرده و هر دو پای خود را در جنگ از دست داده است، گفت که رختکن دارای تسهیلات لازم برای صندلی چرخدار نیست و به این ترتیب، نمی‌تواند از آن استفاده کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرزند یک شهروند جدید آمریکا در خارج از کمیته مهاجرت سنا - حضور کودکان غیر از تالار جلسات مجاز بوده است

این پیشنهاد هم داده شد که هنگام رای دادن، نوزاد به یکی از کارکنان سنا سپرده شود، اما گفته شد که این راه با موانع قانونی مواجه می‌شود. سپردن نوزاد به فردی دیگر به معنی انتفاع شخصی است و استفاده از امکانات و پرسنل عمومی برای مصارف شخصی به منزله تضاد منافع و در نتیجه غیرقانونی است.

موضوع شیردادن و تعویض پوشک نوزاد در تالار هم عنوان شد اما مدافعان طرح گفتند که خانم داکورث در نظر ندارد نوزاد خود را در تالار علنی شیر بدهد یا پوشک او را عوض کند.

مقررات اجازه ورود به تالار برای مشارکت در رای‌گیری، و معمولا در مواردی که رای‌گیری به طور غیر مترقبه ضرورت پیدا کند، پیش‌بینی شده است.

یکی از پیشنهاددهندگان طرح گفته است که به این ترتیب، سنای آمریکا نیز مانند سایر نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی این کشور ناگزیر شد خود را با شرایط قرن بیست و یکم وفق دهد. به گفته او، در جهان امروز، زنان و مردان از تمامی حقوق و امکانات به طور یکسان برخوردارند و جلوگیری از مشارکت بعضی از شهروندان در امور مختلف به خاطر شرایط خاص آنها پذیرفته نیست. همچنین، این احتمال نیز منتفی نیست که بعضی از سناتورهای مرد هم وظیفه نگهداری از نوزادشان را برعهده داشته باشند.

با اینهمه، با توجه به پایبندی شدید سناتورها به سنت‌های مرتبط با آداب و رسوم ناظر بر فعالیت این مجلس، تصویب این طرح تحولی اساسی در نگرش آنان توصیف شده است.

مقررات و تشریفات سنا به ندرت تغییر یافته است. آخرین باری که تغییری مهم در مورد نحوه حضور در تالار جلسات تصویب شد به سال ١٩٧٧ یعنی چهل و یک سال پیش باز می‌گردد که به سناتورهای نابینا یا معلول اجازه داده شد سگ‌های خدماتی خود را به تالار جلسه بیاورند.